استفاده از مزيت هاي مرزي مصداق بارز حركت درراستاي اقتصاد مقاومتي است | اتاق خبر
کد خبر: 334462
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 03:23
استاندار سيستان و بلوچستان گفت: استفاده از مزيت هاي مرزي به دليل كوتاه كردن مسيرهاي صادراتي و وارداتي و سودآوري بالا مصداق بارز حركت در مسير اقتصاد مقاومتي در سالي كه با اين عنوان نام گرفته، است.

اتاق خبر - «علي اوسط هاشمي» يكشنبه شب در كارگروه ويژه مرز در زاهدان اظهار داشت: هيچ حوزه اي همچون مرز نمي تواند مولفه هاي اقتصاد مقاومتي را برآورده كند.
وي ادامه داد: سيستان و بلوچستان به دليل همجواري با افغانستان و پاكستان ظرفيت مرزي بسيار مطلوبي دارد كه حتي مسئله تحريم نيز نمي تواند بر آن اثر گذارد.
وي با اشاره به مضرات قاچاق افزود: نمي توان انتظار برآورده شدن مولفه هاي اقتصاد مقاومتي را با وجود پديده شوم قاچاق داشت بنابراين براي مقابله با اين پديده بايد بطور جدي اقدام كرد.
استاندار سيستان و بلوچستان تصريح كرد: اگر اقتصاد مقاومتي يك باور ملي است، مقابله با قاچاق نيز يك وظيفه ملي محسوب مي شود و براي ريشه كن شدن قاچاق بايد نظارت ها افزايش يابد.
هاشمي خاطرنشان كرد: بايد افرادي كه اقدام به قاچاق مي كنند شناسايي شده و از توان آنان در مسير قانوني استفاده شود.
وي با اشاره به اسكله هاي موجود در جنوب سيستان و بلوچستان اظهار داشت: 6 اسكله در جنوب استان شناسايي شده كه بايد از سوي دستگاه هاي استاني دست اندركار تعيين كاربري شود.
وي همچنين با تاكيد بر هدفمندي در آمدهاي ناشي از فروش فرآورده هاي نفتي مرزنشينان افزود: نبايد پول فروش فراورده هاي نفتي بصورت نقدي در اختيار مرزنشينان قرار گيرد بلكه بايد از آن در راه اشتغال زايي استفاده شود.
استاندار سيستان و بلوچستان ادامه داد: پايش مرزي به صورت الكترونيك بايد در اولويت دستگاه هاي دست اندركار باشد به طوري كه تمام مرز زير پوشش اين فناوري قرار گيرد.
هاشمي تصريح كرد: احداث پل دوم مرز ميلك نيز بايد بصورت جدي پيگيري شود زيرا اقدامات لازم در حوزه داخلي آن انجام و اعتبار آن نيز در نظر گرفته شده است.
معاون امنيتي انتظامي استاندار سيستان و بلوچستان نيز در اين كارگروه گفت: به منظور توسعه امنيت پايدار در 16 استان كشور 863 ميليارد ريال اعتبار در سال 94 در نظر گرفته شده بود كه سهم اين استان از اين مقدار 207 ميليارد ريال بوده است.
علي اصغر ميرشكاري خاطرنشان كرد: تا كنون 24 درصد اين اعتبارات به سيستان و بلوچستان تخصيص يافته است.
وي بيان كرد: 2 نشست مشترك مرزي در سال 94 با پاكستان و يك نشست نيز با مسئولان افغانستان برگزار شده كه در مجموع 49 مصوبه داشته است.
وي افزود: در سفر دكتر روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران به پاكستان نيز مصوب شد تا مرز پيشين و ريمدان كه تا پيش از اين توسط اين كشور رسميت نداشت به رسميت شناخته شود.
معاون امنيتي انتظامي استاندار سيستان و بلوچستان ادامه داد: توسعه بازارچه هاي مرزي، ايجاد پايگاه هاي بهداشتي در مرز و پايش تصويري مرز از برنامه هايي است كه براي توسعه فعاليت هاي مرزي استان در نظر گرفته شده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید