اخضر ابراهیمی: ایران نقش مهمی در حل بحران سوریه دارد | اتاق خبر
کد خبر: 334708
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 18:38
فرستاده پیشین سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، نقش ایران را در حل بحران سوریه مهم عنوان کرد.

Amir Kholoosi-8-85.JPG

اتاق خبر - اخضر ابراهیمی هم‌چنین گروه تروریستی القاعده و زیرشاخه‌هایش را دست پرورده آمریکا توصیف کرد. او در مصاحبه با شبکه ماهواره‌یی «النهار الیوم» مصر گفت: مذاکرات ژنو هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کند و نوری در تونل مذاکرات دیده می‌شود، ولی تونل طولانی است.

این دیپلمات الجزایری افزود: سوریه باید کشوری یکپارچه باقی بماند و مردم این کشور با وجود تفاوت‌های قومی و مذهبی در کنار همدیگر زندگی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، او اعلام کرد: من از ابتدا می‌گفتم که سوریه یا باید یکپارچه باقی بماند یا به سومالی جدید تبدیل خواهد شد و مردم سوریه و طرف‌های دیگر باید برای حفظ این کشور تلاش کنند و خود سوری‌ها، همسایگان سوریه و طرف‌های دیگر تقریباً به این اجماع رسیده‌اند که بحران موجود با خشونت حل نمی‌شود بلکه با مذاکره قابل حل است.

ابراهیمی افزود: باید سوریه جدید ساخته شود کشوری که به علت منفعت‌طلبی دیگران بسیار رنج کشیده است و بخشی از جنگ این کشور جنگ نیابتی است.

وی درباره نحوه رفتار کشورهای اروپایی با پناهجویان سوری نیز گفت: کشورهای اروپایی تا زمانی که پناهجویان سوری در کشورهای عربی زندگی می‌کردند، به آن‌ها اهمیتی نمی‌دادند ولی همین که پا به اروپا گذاشتند، مقامات اروپایی قضیه مهاجرت را به مشکلی بزرگ و جهانی تبدیل کردند.

نماینده پیشین سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه گفت: مردم لبنان می‌دانند که نظام حکومتی کشورشان براساس معیارهای قومی و مذهبی بنا شده است ولی مردم سوریه معتقدند که نظام حکومتی کشورشان قومی و مذهبی نیست لذا نحوه حل بحران سوریه متفاوت از نحوه حل بحران لبنان است و سوری‌ها هم نمی‌خواهند که بحران کشورشان را به راه و روش لبنانی‌ها حل کنند.

اخضر ابراهیمی به مسائل مداخله غرب در امور خاورمیانه، تهدیدهای آمریکا علیه ایران، سلاح‌های اتمی اسراییل نیز پرداخت و گفت: مداخله غرب در لیبی فاجعه آفرید و تجاوز به عراق نیز فاجعه آفرید. ما نمی‌خواهیم که آمریکا به ایران حمله کند زیرا این حمله به نفع هیچ کس نیست. ما می‌خواهیم که اسراییل وادار به امحای سلاح‌های هسته‌ای‌اش شود تا خاورمیانه به منطقۀ عاری از سلاح‌های هسته‌ای تبدیل شود.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید