برندگان جوایز نوبل به کره شمالی می‌روند | اتاق خبر
کد خبر: 334749
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 21:27
سه تن از برندگان جایزه نوبل قرار است اواخر ماه جاری میلادی یک سفر بشردوستانه به کره شمالی داشته باشند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بنیاد بین المللی صلح نوبل مستقر در وین که این سفر را سازماندهی می‌کند،‌ امروز (دوشنبه) گزارش داد که این اقدام تمرینی در چارچوب "دموکراسی سکوت" است که بر موضوعاتی نظیر سیاست گذاری اقتصادی و توسعه بخش درمانی و پزشکی تمرکز دارد.

این سه تن از برندگان نوبل از نروژ، انگلیس و اسرائیل هستند که جایزه‌های نوبل اقتصاد، پزشکی و شیمی را دریافت کرده و قرار است با برگزاری سمینارهای در جمع دانشجویان در کالج های نخبگان کره شمالی نظیر دانشگاه "کیم ایل سونگ" سخنرانی کنند.

این بنیاد در بیانیه ای اعلام کرد: در این سمینارها به اظهار نظرهای سیاسی پرداخته نمی‌شود.

رییس این بنیاد که شش بار در دو سال گذشته به کره شمالی سفر کرده تا آمادگی‌های لازم را برای این سفر فراهم کند، گفت:‌ گوش سپردن به جوانان کره شمالی و دخالت دادن آنها در روندهای مختلف اجتماعی، راه را برای برگزاری مذاکرات و درک روند سیاسی در این کشور باز می‌کند.

این سفر می تواند باعث انتقادهایی از سوی جامعه بین الملل و در زمانی شود که کره شمالی با تحریم هایی بخاطر انجام آزمایشات اتمی و موشکی روبرو است.

درهمین حال، پارک گئون های، رییس جمهوری کره جنوبی امروز افزایش فعالیت‌های کره شمالی در سایت اتمی این کشور را تایید کرد که نشان می‌دهد این کشور احتمالا در آینده‌ای نزدیک به دنبال انجام پنجمین آزمایش اتمی خود است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید