ایجاد پل ارتباطی میان پارلمان بخش خصوصی و مجلس | اتاق خبر
کد خبر: 334901
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 13:42
منتخب مردم تهران در مجلس دهم در گفت و گو با اتاق خبر خواستار شد
سهیلا جلودارزاده: لازم است روابط مابین اتاق بازرگانی و مجلس شورای اسلامی سازمان یافته و نهادینه شود و ارتباط تنگاتنگی بین کمیسیون های مجلس و کمیسیون های مشابه آن دراتاق بازرگانی برقرار شود.

اتاق خبر- سهیلا جلودارزاده از چهره های سیاسی بود که حتی در دوره ای به عضویت هیأت رئیسه مجلس رسید اما در سال های اخیر بیشتر در پارلمان بخش خصوصی دیده شد. وی به عنوان نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت به هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و به تبع ایران آمد و در آنجا باعث اثربخشی زیادی در امور بانوان شد. حال مجددا وی از اتاق در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد تا در دوره بعد شاهد حضور وی در پارلمان اصلی کشور باشیم. از برنامه های وی ایجاد پلی مابین فعالان بخش خصوصی و مجلس نام برده می شود.

درحال حاضر که مجلس شورای اسلامی درحال تدوین بودجه 95 است، به نظر شما لازم است به چه مواردی اهمیت بیشتری داده شود؟

توجه ویژه به بخش تولید در تدوین بودجه 95 بسیار حائز اهمیت است و باید بدان بهای لازم داده شود. همچنین باتوجه به نوسانات نرخ ارز، کاهش میزان نقدینگی در کشور و بدهی های بخش خصوصی به سازمان امور مالیاتی و نیز تامین اجتماعی، لازم است تمهیدات و تسهیلات لازم به منظور بهبود امور در نظر گرفته شود.  علاوه براین سالیان متمادی است که جایزه صادراتی درنظر گرفته نشده درحالیکه این امر می تواند کمک دو جانبه ای هم به بخش صادرات و هم به بخش تولید کند. بدین معنا که اگر صادرات در کشور رونق بگیرد؛ تولید نیز می تواند جانی دوباره گرفته و به حیات خود ادامه دهد.  رکود و مشکلات نقدینگی بخش صنعت کشور نیز از جمله مسائل بسیار مهم و حیاتی هستند که باید در بودجه 95 در مورد آن ها چاره اندیشی شود. 

به عقیده شما به منظور تحکیم روابط بین اتاق بازرگانی و مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

در این راستا لازم است روابط مابین اتاق بازرگانی و مجلس شورای اسلامی سازمان یافته و نهادینه شود و ارتباط تنگاتنگی بین کمیسیون های مجلس و کمیسیون های مشابه آن در اتاق بازرگانی برقرار شود.

همچنین در نشست های مشترک اتاق بازرگانی و مجلس ضرورت دارد قوانین قدیمی که مربوط به شرایط انقباضی بوده، بررسی شود تا  نمایندگان مجلس مجموعه قوانینی متناسب با مقتضیات روز تصویب کنند تا درنتیجه راه پیوستن به سازمان تجارت جهانی هموار شود. به هرحال ایجاد تغییر و تحول در فضای کنونی کشور تنها در گروی تعامل و نشست مشترک بین اتاق بازرگانی و مجلس شورای اسلامی به دست می آید.

 در همین رابطه شما به عنوان عضو اتاق بازرگانی و همزمان نماینده مجلس شورای اسلامی چه برنامه هایی را درنظر دارید؟

راه یافتن خود را به مجلس فرصتی می دانم برای ایجاد ارتباطی سازنده بین اتاق بازرگانی و مجلس تا از این طریق مشکلات و پیشنهادات اعضای اتاق را به گوش مجلسی ها برسانم.

باتوجه به نامگذاری امسال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»؛ چگونه می توان به این شعار جامعه عمل پوشاند؟

درحال حاضر همگان از این موضوع صحبت می کنند و دولت نیز برنامه های خود را در این خصوص در برنامه ششم توسعه و همچنین سند چشم انداز 1404 لحاظ کرده است. درواقع بستر و زمینه برای تحقق و اقدام به شعارهای مطرح شده فراهم است.  از آنجایی که درحال حاضر ما به میزان یک چهارم کشورهای همسایه دستمزد پرداخت می کنیم، لازم است به جایگاه نیروی انسانی در بحث اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز 1404 توجه ویژه ای شود تا از مهاجرت نیروی کار به سایر کشورها جلوگیری به عمل آید. گفتنی است که با حداقل دستمزدی که به کارگران پرداخت می شود؛ آن ها رغبتی به انجام کار ندارند و در نتیجه ما نیروی کار ماهر، متخصص و دلسوز خود را از دست می دهیم که این به معنای لطمه ای بزرگ به اقتصاد کشور است. سوء استفاده از نیروی انسانی و توجه نکردن به نیروی کار متخصص و باانگیزه مانع تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد شد. باید در تمام ارکان اقتصادی عادل باشیم؛ اگر از توازن عدول کنیم موفقیت حاصل نخواهد شد. باید عادل، متین و عاقل رفتار کرد تا سرمایه دار و کارگر در کنار یکدیگر فعالیت سازنده ای داشته باشند.  

94106 ت 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید