مانع در صادرات تخم‌مرغ | اتاق خبر
کد خبر: 335075
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 22:19
برنامه‌ریزی برای کاهش تولید
دبیر کانون انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد که با وجود افزایش صادرات تخم مرغ در سال گذشته، صادرات این محصول در سال جاری به دلیل آنکه به لحاظ قیمتی امکان رقابت ندارد با مشکل همراه شده است.

اتاق خبر- دبیر کانون انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد که با وجود افزایش صادرات تخم مرغ در سال گذشته، صادرات این محصول در سال جاری به دلیل آنکه به لحاظ قیمتی امکان رقابت ندارد با مشکل همراه شده است.

فرزاد طلاکش گفت: در سال گذشته در مجموع 930 هزار تن تخم مرغ تولید شد و در زمینه صادرات از 71 هزار تن در سال 1393 به 95 هزار تن در سال گذشته رسیدیم.

وی افزود: یکی از مشکلات در زمینه تولید تخم مرغ این است که از سال‌های گذشته با مقدار قابل توجهی مازاد تولید روبرو بوده‌ایم که باید برای آن فکر می‌کردیم. از سال گذشته با برنامه ریزی که انجام شد مقدار زیادی کاهش جوجه ریزی داشتیم و برای سال جاری قرار است دو میلیون تن کاهش جوجه ریزی داشته باشیم. امیدوار هستیم این اقدام بتواند از تولید مازاد تخم مرغ جلوگیری کند.

طلاکش افزود: در سال گذشته با وجود اینکه شرایط بازارهای صادراتی تغییری نکرده بود میزان صادرات تخم مرغ افزایش پیدا کرد، در حال حاضر مدتی است که یارانه صادراتی نداریم و همین موضوع صادرات به عراق و افغانستان را مشکل مواجه کرده است اما با این وجود پیش‌بینی می‌شود که 100 هزار تن در سال جاری صادرات داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ‌از طرف دیگر به لحاظ قیمتی نمی‌توانیم در زمینه صادرات تخم مرغ رقابت کنیم. در حال حاضر قیمت تخم مرغ در بازار داخل کاهش پیدا کرده است اما در مرز عراق برای صادرات کیلویی 2800 تومان هم از ما نمی‌خرند و این در حالی است که قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری‌ها 2900 تومان است.

منبع: ایسنا 

94106 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید