شهرک های صنعتی اسیر کم کاری بانک ها در ارائه تسهیلات | اتاق خبر
کد خبر: 336373
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 16:04
اتاق خبر از وضعیت شهرک های صنعتی در کشور گزارش می دهد
با توجه سود بالای وام های اعطایی به واحد های صنعتی، به نظر می رسد بانکها تنها در سود واحد های صنعتی خود را شریک می دانند.

اتاق خبر- گروه اقتصادی- شهرک های صنعتی در طول سال گذشته با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کردند. با این حال به نظر می رسد که مشکلات واحد های تولیدی که در این شهرک های صنعتی قرار دارند به زودی به اتمام برسد. در این زمینه می توان گفت مشکلات بخش تولید در کشور علاوه بر رکودی که در اقتصاد کشور در طول یک سال گذشته به وجود آمده است را می توان در نظام بانکی کشور جستجو کرد.

در حقیقت قوانین بانکی را می توان به عنوان یکی از دلایل بروز مشکلات بسیار برای واحد های تولیدی در شهرک های صنعتی دانست. قوانین بانک ها در مورد اختصاص سود بالا به وام های دریافت شده از سوی تولید کنندگان باعث شده مردم شاهد اخباری مانند صحبت های مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از تملک 1243 واحد و طرح صنعتی توسط بانک‌ها در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور باشند.

در حال حاضر با توجه به  گفته های معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور مبنی بر وجود ۳۷هزار و ۱۲۰ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی کشور می توان گفت که رکود و تعطیلی این تعداد از واحد های تولیدی با توجه به نیروی کار عظیمی که در این بخش از اقتصاد کشور مشغول به فعالیت هستند میتواند اثرات بسیار ناگواری بر اقتصاد کشور داشته باشد.

 

در این میان حمید رضا فولادگر در گفت و گویی با اتاق خبر گفت: به دلیل تعدد واحدها در این شهرک ها افراد زیادی در این شهرک ها فعالیت می کنند، در حقیقت بخش زیادی از نیروی فعال در بخش صنعت، در این شهرک ها مشغول به کار هستند و فعالیت این شهرک ها اهمیت زیادی در توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون واگذاری مدیریت و مالکیت شهرک های صنعتی ادامه داد: اداره شهرک های صنعتی با توجه به قانون اصل 44 و قانون واگذاری مدیریت و مالکیت شهرک های صنعتی باید به هیت امناء واگذار شود. بنابراین این شهرک ها به عنوان یکی از موارد تجلی سیاست های اصل 44 و ورود بخش خصوصی به اقتصاد کشور نقش به سزایی دارند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی وضعیت فعالیت شهرک ها را با توجه به رکود اقتصادی، اسفبار توصیف کرد و در ادامه گفت: در این شرایط رکود اقتصادی بسیاری از واحد های موجود در این شهرک های صنعتی کمتر از ظرفیت خود فعالیت دارند و تعدادی دیگر به طور کامل تعطیل و بدون فعالیت هستند. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که چیزی در حدود 40 درصد از واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی فعال هستند.

وی با ابراز امیدواری در مورد اقدامات دولت در مورد خروج از رکود و تلاش برای رونق اقتصادی در کشور گفت: امیدواریم با اجرای قوانینی که مجلس در جهت حمایت از تولید تصویب کرد و تلاش دولت بتوانیم رونق را دوباره به این شهرک های اقتصادی برگردانیم.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز دلیل اصلی تعطیلی واحد های تولیدی در شهرک های صنعتی این اتفاق را پرداخت نکردن تسهیلات از سوی بانک ها دانست.

سیدمحمد بیاتیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم بیجار به خبرنگار اتاق خبر گفت: در این میان تسهیلات ارائه شده از سوی بانک ها به دلیل پیچیدگی های قانونی و بوروکراسی اداری به ندرت مورد استفاده از سوی صنعتگران و صاحبان صنایع قرار می گیرد.

بیاتیان با اشاره به مشکلات بخش خصوصی در تهیه سپرده مورد نظر بانک ها برای دریافت وام اشاره کرد و ادامه داد: در این میان انبارهای تولید کنندگان به دلیل نبودن مشتری و رکود در بازار مملو از تولیدات به فروش نرفته شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی آمار در مورد واحد های صنعتی در کشور تصریح کرد: در حال حاضر ادامه این وضعیت باعث شده  است که بیش از 70 درصد این واحد ها ورشکسته و نیمه تعطیل هستند.

نماینده مردم بیجار اهدا وام های ارزان قیمت به واحد های تولیدی را در بازگشت این واحد ها به چرخه تولید موثر دانست و افزود: دولت می تواند به واحد های تولیدی متوسط و کوچک که با مشکل مواجه هستند از محل منابع صندوق توسعه ملی وام های کم بهره اهدا کند. در این میان دولت با نظارت بر این واحد ها از هزینه این وام ها در جهت راه اندازی مجدد اطمینان حاصل کند.

وی با تاکید بر نقش کمک های دولت در جهت راه اندازی واحد های تولیدی گفت: این واحد ها تنها نیاز به وام های ارزان قیمت دارند و با اختصاص این وام ها می توان امیدوار بود بیشتر این واحد های تولیدی دوباره به چرخه تولید بازگردند.

بیاتیان با اشاره به واردات بی رویه برخی از کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند، ادامه داد: متاسفانه مشکلی که در حال حاضر در کشور مشاهده می شود واردات برخی از کالا ها به کشور است که در داخل کشور تولید یا قابلیت تولید در داخل را دارند. بسیاری از این کالا که معمولا از چین وارد می شوند در شهرک های صنعتی می توان تولید کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به تملک 1243 واحد و طرح صنعتی توسط بانک‌ها در شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: در کنار مشکلاتی مانند فروش نرفتن محصولات تولیدی، کمبود نقدینگی را می توان یکی از عوامل تعطیلی این واحد ها برشمرد.

نماینده مردم بیجار مشکل سود های بالای بانکی را از جمله مشکلات واحد های تولیدی برشمرد و در این باره تصریح کرد: سود های بالایی که بانک ها بر وام های داده شده به واحد های تولیدی در طول سالیان گذشته انباشته شده است و به دلیل پرداخت نشدن این مطالبات، بانک ها اقدام به مصادره این واحد های تولیدی کرده اند. در حقیقت می توان گفت که بانک ها تنها در سود این واحد ها شریک هستند در حالیکه بانک ها و تولیدکنندگان در امر تولید مشارکت داشته اند.

وی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: در مورد این مشکل می توان از تولید کنندگانی نام برد که بیش از 90 درصد از کار ساخت تولیدی به اتمام رسیده اما بانک در اتمام آن همکاری نداشته است. در حقیقت بانک های ما و موانعی که بر سر راه تولید ایجاد می کنند تنها مخل تولید و برخلاف اقتصاد مقاومتی است.

بیاتیان دلیل کمبود سرمایه گذاری در بخش تولید کشور را رواج واسطه گری در کشور و پردرامد تر بودن ان نسبت به تولید دانست و افزود: درشرایطی که افراد با واسطه گری می توانند به سود های بسیار بالا دست پیدا کنند ترجیح می دهند که به جای بردن سرمایه خود به بخش تولید که از آن حمایت نمی شود آن را در راه واسطه گری و واردات کالاهای لوکس به کشور به کار بگیرند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در اقتصاد مقاومتی در کنار استفاده از فناوری های کشورهای دیگر باید به استعدادها و ظرفیت های داخلی نیز توجه داشت زیرا در حال حاضر هیچ کشوری را نمی توان پیدا کرد که به طور کامل خودکفا باشد. به همین دلیل بخش مهمی از اقتصاد براساس مراوده با سایر کشورهای دنیا بنا شده است. در حقیقت اقتصاد مقاومتی براین اساس است که اگر روزی دنیا درهایش را به روی کشور ما بست توانایی اداره کردن خود را داشته باشیم.

محمد حسن گودرزی

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید