فروشنده مردد، خریدار ناتوان! | اتاق خبر
کد خبر: 33646
تاریخ انتشار: 2 آذر 1391 - 13:36

فرارو- خرید و فروش در بازار مسکن در روزهای اخیر تحت تاثیر دو عامل کاهش عرضه و تقاضا از رونق کمی برخوردار است. به نظر می رسد که این کم رونقی تا به ثبات رسیدن بازار ارز و سکه ادامه داشته باشد.

برخی از مشاوران املاک از تناسب میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن خبر می دهند و این می تواند عاملی برای رقابت میان فروشندگان برای کاهش قیمت مسکن باشد. اما به دلیل افزایش قیمت های پیشنهادی کمتر خریداران موفق به خرید ملک مورد نظر خود شده و دست خالی باز می گردند.

در حالی که به نظر می رسد با ثبات نسبی بازار ارز و سکه و طلا سرمایه های مازاد به سوی بازار مسکن به عنوان یکی از بازار های جایگزین روانه شود اما متاسفانه شاهد کم رونقی در این عرصه هستیم.

چرایی این موضوع را با دکتر علی نوذرپور رئیس کمیسیون مسکن و شهرسازی مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان گذاشته ایم.

نوذرپور در گفتگو با فرارو در این باره گفت: « یکی از دلایلی که منجر به بحران در بازار مسکن شده است به بحران در حوزه اقتصاد کشور بر می گردد. بخشی از این بحران به دلیل ناتوانی مصرف کننده در تامین بودجه لازم برای تامین مسکن است.»

نوذر پور با تصریح به این امر که با گرانی مصالح دیگر امکان بازگشت به قیمت های سابق ممکن نیست گفت: «تاثیراتی که بازار ارز بر این حوزه داشته است با کاهش نسبی نرخ ارز جبران نخواهد شد. چرا که تاثیرات حوزه ارز بر قیمت مصالح که در حدود 300 درصد افزایش قیمت داشته است و افزایش قیمت دستمزد نیروی انسانی باعث گرانی مسکن شده است. این موضوع باعث شده است که در حوزه مسکن با یک تردید در خرید و فروش روبرو باشیم.»

وی با تاکید بر تردید فروشندگان نسبت به فروش املاک خود گفت: « در حال حاضر معمولا فروشندگان از قیمت های غیر واقعی برای مسکن خود استفاد می کنند تا توان بازار را محک بزنند. در صورتی که قیمت پیشنهادی آنها با استقبال روبرو نشد اندکی از آن کم می کنند. رشد بی رویه قیمت مسکن باعث ناتوانی این حوزه در انطباق با میزان قدرت خرید مصرف کننده شده است.»

رئیس کمیسیون مسکن و شهرسازی مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به اینکه مردم به یک دوره زمانی احتیاج دارند تا ثبات بازار ارز را باور کنند گفت: « کاهش نسبی نرخ ارز به معنی ثبات آن نیست. مردم هنوز در حال رصد بازار هستند تا از ثبات احتمالی آن مطمئن شوند. تا زمانی که این اطمینان به لحاظ روانی در مردم به وجود نیاید، نمی توان انتظار داشت که این سرمایه به سوی بازار مسکن روانه شود.»

نوذرپور با تشبیه ساختار اقتصادی ایران به بیماری که عکس العملش به درمان با کندی صورت می گیرد گفت: «بر این اساس پیش بینی می شود که حداقل 6 ماه طول بکشد تا تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز به ثبات بازار در نزد مردم بیانجامد.»

وی اضافه کرد: « به نظر می رسد در این شرایط اقدامات اقتصادی به تنهایی تاثیر گذار نیست و در کنار آن می بایست به اقدامات سیاسی هم دست زد. بی ثباتی در ساختار سیاسی بی تاثیر در بی ثباتی در حوزه اقتصاد نیست. بنابراین  تصمیمات سیاسی که نشان دهد کشور در مسیر ثبات و آرامش است می تواند به ثبات در حوزه اقتصاد کمک کند.»

علی نوذرپور در پاسخ به این پرسش که پیش بینی شما از بازار مسکن در 6 ماه آینده با توجه به تاثیر واقعی افزایش نرخ ارز چیست گفت: «با توجه به اینکه تاکنون افزایش قیمت مسکن تحت تاثیر روانی افزایش قیمت ارز صورت گرفته است و به دلیل اینکه مصالح خریداری شده با ارز گران تا 6 ماه آینده تبدیل به مسکن می شوند، تاثیر واقعی آن از 6 ماه آینده خود را نشان می دهد. بنابراین در 6 ماه آینده با افزایش دو گانه در قیمت مسکن روبرو خواهیم بود. از یک طرف سرازیر شدن سرمایه و رونق خرید و فروش در بازار مسکن و از طرف دیگر ورود مسکن های جدید به بازار که با ارز گران ساخته شده اند.»

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید