قانون اساسي داشتن سلاح هاي شيميايي را ممنوع نكرده است | اتاق خبر
کد خبر: 337353
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 11:12
ژاپن:
دولت ژاپن با اعلام اينكه قانون اساسي داشتن تسليحات شيميايي و ميكربي را ممنوع نكرده بار ديگر مورد آماج انتقادهاي گسترده قرار گرفت.

اتاق خبر - ژاپن چندي قبل نيز اعلام كرد كه بر اساس قانون اساسي اين كشور ممنوعيتي براي در اختيار داشتن تسليحات هسته اي وجود ندارد.

دولت ژاپن در پاسخ به انتقادهاي فراوان شماري از نمايندگان مجلس اين كشور اعلام كرده است كه در بند 9 قانون اساسي اجازه داشتن حداقل اين تسليحات داده شده است.
دولت تاكيد كرده كه بر اساس قانون اساسي، نيروهاي مسلح مي توانند حداقلي از تسليحات شيميايي و ميكروبي را براي دفاع از خود داشته باشند.
روزنامه گلوبال تايمز چين مي نويسد كه بسياري از مردم ژاپن به اين موضوع و موضعگيري دولت انتقاد كرده و آن را تنش زا توصيف كرده اند.
دولت ژاپن در عين حال بيانيه اي مبني بر عضويت اين كشور در پيمان هاي منع تكثير تسليحات ميكروبي و شيميايي منتشر كرده و يادآور شده كه توكيو به همين دليل از آنها استفاده نخواهد كرد.
دولت ژاپن قبل از اين در مورد تسليحات اتمي گفته بود كه قانون اساسي در اختيار داشتن و حتي كاربرد اين سلاح ها را منع نكرده است.
دولت چين مي گويد كه ژاپن با تفسيرهاي خود از قانون اساسي افكار عمومي اين كشور و مردم منطقه را نگران كرده است.
پكن تاكيد دارد كه ژاپن پيشتر در جنگ جهاني دوم از تسليحات شيميايي و ميكروبي عليه برخي از كشورهاي آسيايي استفاده كرده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید