رشد 8 درصدی صادرات غیرنفتی در فروردین ماه | اتاق خبر
کد خبر: 337731
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1395 - 09:57
صادرات غیر نفتی کشور در نخستین ماه از سال‌ جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 7.9 درصدی داشته و به سه میلیارد و هفت میلیون دلار رسید.

اتاق خبر: گمرک ایران اعلام کرده است در فروردین ماه سال جاری هشت میلیون و 183 هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و 7 میلیون دلار از طریق گمرکات اجرایی به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته از لحاظ وزن 37 و 89 صدم درصد واز حیث ارزش 7 و 91 صدم درصد افزایش یافت.

براساس این گزارش در همین مدت یک میلیون و 925 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 980 میلیون دلار وارد کشور شد که از لحاظ وزن 2 صدم درصد کاهش و از نظر ارزش 7 صدم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت. بدین ترتیب تراز تجارت خارجی کشور در فروردین ماه امسال با بیش از یک میلیارد دلار افزایش به نفع صادرات مثبت بود.

در این مدت میعانات گازی به ارزش 545 میلیون دلار و محصولات پتروشیمی و سایر کالاها به ارزش 2 میلیارد و 462 میلیون دلار صادر گردید. کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، جمهوری کره و هند پنج کشور عمده مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی (با احتساب میعانات گازی) بودند.

همچنین طی فروردین ماه سال 95، لوبیای سویا با 87 میلیون دلار ارزش، ذرت دامی با 59 میلیون دلار ارزش، جو به استثنای بذر با 54 میلیون دلار ارزش، دانه گندم خوراکی با 46 میلیون دلار و کنجاله سویا با 40 میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای وارداتی بودند. کشورهای عمده طرف معامله با ایران نیز در مدت یاد شده به ترتیب شامل چین، امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان و هند بوده اند.

بر اساس اطلاعات گمرک ایران در فروردین ماه امسال بالغ بر هزار و 694 دستگاه خودرو سواری وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 164 و 69 صدم درصد افزایش داشت. ارزش این تعداد خودرو حدود 41 میلیون دلار بوده که نسبت به فروردین ماه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری 125 و 74 صدم درصد رشد داشته است.

لازم به ذکر است متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در این مدت 367 دلار و کالای وارداتی یک هزار و 29 دلار بوده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید