ایران در مسیر تحقق افزایش صادرات یک میلیون بشکه ای نفت در روز قرار گرفته است | اتاق خبر
کد خبر: 338017
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 09:39
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران مطرح کرد
آخرین گزارش اوپک نشان می دهد که ایران توانسته با افزایش بیش از 140 هزار بشکه به تولید روزانه نفت خام خود در ماه گذشته میلادی، تولید خود را به سه میلیون و 291 هزار بشکه در روز برساند.

اتاق خبر-  آخرین گزارش اوپک نشان می دهد که ایران توانسته با افزایش بیش از 140 هزار بشکه به تولید روزانه نفت خام خود در ماه گذشته میلادی، تولید خود را به سه میلیون و 291 هزار بشکه در روز برساند. به این ترتیب ایران برای چند ماه پیاپی در رتبه سوم تولید پس از عربستان و عراق قرار گرفت. این در حالی است که پس از اجرایی شدن برجام، مسئولان کشور اعلام کرده بودند در دو نوبت میزان تولید نفت را به یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهند داد. حالا گویا ایران در مسیر تحقق اهداف خود قرار گرفته است. مخصوصا که هفته گذشته در نشست دوحه که برای طرح فریز نفتی اعضای اوپک تشکیل شده بود، ایران شرکت نکرد.

رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران درباره افزایش تولید 140 هزار بشکه ای ایران به سایت اتاق تهران می گوید: «این افزایش تولید نتیجه برنامه ای است که دولت یازدهم بعد از برجام برای خود تنظیم کرده. برنامه این بود که دولت بتواند بخشی از کمبود منابع مالی خود را از طریق فروش نفت خام و محصولات هیدروکربنی و مشتقات آنها تامین کند. حالا هم براساس توافق افزایش برداشت از میادین نفتی و مخازن هیدوکربنی که مطرح شده بود، میزان تولید افزایش پیدا کرد. البته در این میان صادرات میعانات گازی صورت می گیرد که محاسبه می شود معادل چند بشکه نفت است. در حال حاضر بین 200 تا 250 هزار بشکه صادرات میعانات گازی داریم که در حال پیشروی در این زمینه هم هستیم.»

به گفته پدیدار، قبل از تحریم ها ایران حدود 4.2 میلیون بشکه در روز تولید نفت داشت که از این میزان 2.5 میلیون بشکه صادر می شد و حدود 1.6 تا 1.8 میلیون بشکه در داخل کشور به پالایشگاه داده می شد و به مصرف داخل می رسید.

او همچنین درباره موضع ایران در مقابله با طرح فریز نفتی و همچنین اوضاع و احوال این روزهای اوپک ادامه می دهد: «ایران برسر موضع خود ایستاده اما با مقابله منفی اعضای اوپک مواجه شده است. از طرفی هم اوپک دیگر آن همگرایی بین اعضا را  ندارد. کشورها دچار نواسانات زیادی شده اند. زمان تحریم ها، شورای همکاری کشورهای خلیج یا همان گروه GCC که متشکل از عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان و کویت می شود بخش عمده ای از سهمیه ایران و کشور لیبی را در اختیار خود گرفتند.»

براساس صحبت های پدیدار، تا پیش از اجرای برجام صادرات نفت ایران بین یک میلیون تا یک میلیون 100 هزار بشکه در روز در نوسان بود. اما بعد از اجرایی شدن برجام و با افزایش 140 هزار بشکه در روز، در حال حاضر دو میلیون و 80 هزار بشکه در روز صادر می کنیم و جا دارد تا افزایش 500 هزار بشکه ای در روز که دولت در مرحله او برنامه های خود دیده بود تحقق پیدا کند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین تاکید می کند که ایران باید با برنامه ریزی و فاینانس سهمیه خود را بدست آورد. او می گوید: «الان باید به حق واقعی خودمان برگردیم. البته براساس توافقاتی که در نشست های اوپک صورت گرفته بوده سهمیه صادارت ایران 2.5 میلیون بشکه در روز بوده است. اگر ایران بخواهد حتی 2.6 میلیون بشکه در روز صادر کند باید با 12 عضو دیگر اوپک گفتگو کند. به این ترتیب در حال حاضر ایران زیر سهمیه خود نفت صادر می کند.»

پدیدار درباره حضور نیافتند ایران در نشست دوحه اوپک تاکید می کند: «کنفرانس فریج یا همان فریز نفتی، توقف سقف تولید، به نوعی ترفند فی مابین کشورهای روسیه و عربستان صورت بود. به این ترتیب عربستان با متحدان خودش توافق کردند تا مانع افزایش تولید نفت ایران شوند. اما ایران تصمیم گرفت با توجه به رایزنی ها در تهران و خارج از تهران در این نشست شرکت نکند. چرا که پیشتر ایران موضعش را اعلام کرده بود و موافق طرح فریز نفتی و عدم افزایش تولید نفتش نبود.»

به اعتقاد پدیدار، ایران با عدم شرکت در این نشست نتایج آن را ناکام گذاشته است و این دستاوردی بود که ایران هوشمندانه بدست آورد. البته او ادامه می دهد: «گروهی با این نظر مخالف هستند و معتقدند ایران باید در این جلسه شرکت و نظر خودش را اعلام می کرد، اما ما قبلا هم چنین تجربه ای را داشتیم. در جلساتی که موافق نبودیم شرکت کردیم و نتیجه ای نگرفتیم.»

پدیدار همچنین درباره قراردادهای جدید نفتی ایران با شرکت های خارجی اضافه می کند: «پس از برجام قرارداهای نفتی با کشورهای خارجی امضا شد. شرکت بریتیش پترولیوم (BP) در آفریقای جنوبی پالایشگاه دارد. این شرکت درخواست خرید نفت از ایران برای این پالایشگاهش داشته است. صادرات نفت خام به این شرکت روزی 140 تا 150 هزار بشکه در روز خواهد بود. همچنین در گذشته روزی 140 تا 160 هزار بشکه در روز به کره صادر می شد اما در توافق جدید قرار شده تا روزی 280 هزار بشکه نفت در روز به این کشور صادر شود.»

منبع: اتاق تهران 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید