خروج کشور از ۱۵ خشکسالی شدید | اتاق خبر
کد خبر: 339115
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 11:37
معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه در بالادست سد دز، ساخت سد بختیاری را در برنامه داریم، گفت: ۱۵ سال خشکسالی شدید را پشت سر گذاشتیم.

اتاق خبر: رحیم میدانی با بیان اینکه ما ۱۵ سال خشکسالی شدید را پشت سر گذاشته‌ایم افزود: وقتی تغییرات دوره‌های هیدرولوژیکی را در نظر می‌گیریم این نوسانات، ارقام جدیدی را از لحاظ مقدار آبی که می‌توانیم در مورد آن برنامه ریزی کنیم در اختیار ما قرار می‌دهند.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: هرچند امسال حداقل در حوضه کارون بزرگ، کرخه و مارون با خشکسالی مواجه نبوده‌ایم اما آب را بر اساس ۱۵ سال گذشته به طرح اختصاص داده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه اگر از گذر خشکسالی مطمئن نشویم، روی اراضی فاز دوم سرمایه گذاری نخواهیم کرد، افزود: طبیعتا اجرای فاز دوم طرح به تأمین آب مطمئن وابسته است و در فاز دوم باید منتظر رفتار حوضه‌های آبریز در سال‌های آینده باشیم.

این مقام مسئول اظهارداشت: تا زمانی که ما درباره گذر از خشکسالی اطمینان حاصل نکنیم، روی اراضی فاز دوم سرمایه گذاری نخواهیم کرد، چرا که در صورت نبودن آب، سرمایه‌ها به هدر خواهند رفت و ممکن است موجب تعارضات اجتماعی و ایجاد توقعات و انتظارات بی پشتوانه شود، بنابراین فاز دوم را به حصول اطمینان از داشتن منابع آب موکول کرده‌ایم.

میدانی در مورد ساختن سدهای بیشتر روی رودخانه‌های خوزستان گفت: در بالا دست سد دز، سد بختیاری را در دست ساخت داریم که هدف از ساخت سد کاهش ورود رسوبات و کمک به تنظیم سیلاب‌های سد دز است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید