Performancing Metrics

شل به ابرپروژه LNG قطر پیوست | اتاق خبر
کد خبر: 453284
تاریخ انتشار: 16 تیر 1401 - 19:07
شرکت شل با امضای قراردادی، به جمع شرکت‌های انرژی بین‌المللی پیوست که در پروژه ۲۹ میلیارد دلاری قطر برای افزایش صادرات LNG، سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، پیش از این، شرکت‌های توتال انرژیز، اکسون موبیل، کونوکو فیلیپس و اِنی در پروژه توسعه "نورث فیلد ایست" قطر سهم خریداری کرده‌اند. شل در این پروژه ۶.۲۵ درصد سهم خریداری کرده است.

توتال انرژیز و اکسون موبیل هم ۶.۲۵ درصد سهم در این پروژه دارند. بن فان بردن، مدیرعامل شرکت شل، این توافق را به همراه سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر در دوحه اعلام کرد.

سرمایه گذاری شل در پروژه LNG با اقدام روسیه در تصرف کنترل شرکت اداره کننده پروژه ساخالین ۲ که شل در آن ۲۷.۵ درصد منهای یک سهم دارد، همزمان شده است. مدیرعامل شل در این کنفرانس خبری گفت: هنوز زود است درباره برنامه‌های ویژه برای جبران هرگونه ضرر مربوط به ساخالین، صحبت شود.

در قطر، غولهای نفتی در چهار واحد یا تاسیسات مایع سازی و پالایش گاز پروژه "نورث فیلد ایست" سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این پروژه در مجموع شامل شش واحد LNG است که ظرفیت مایع سازی گاز طبیعی قطر را از ۷۷ میلیون تن در سال، به ۱۱۰ میلیون تن تا سال ۲۰۲۶ افزایش می‌دهد. واحدهای پنجم و ششم، جزء مرحله دوم پروژه "نورث فیلد ایست" هستند.

کعبی گفت: شرکت قطر انرژی، سرگرم مذاکره با خریداران متعدد از سراسر جهان است که مشتاق هستند وارد این پروژه شوند اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است. آنها باید نشان دهند که می‌توانند به ما قیمتی پیشنهاد کنند که بالاتر از قیمت بازار است زیرا آنها وارد بهترین پروژه‌ای می‌شوند که از نظر هزینه و دورنمای سوددهی، در کسب و کار LNG وجود دارد.

بر اساس گزارش رویترز، میدان نورث فیلد یا میدان شمالی، بزرگترین میدان گاز جهان است که قطر با ایران سهمی است و بخش ایرانی آن پارس جنوبی خوانده می‌شود.

 
 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید