Performancing Metrics

۶۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور افزوده می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 452173
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1401 - 18:08
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر گفت: ۶۰ مگاوات نیروگاه جدید انرژی های تجدیدپذیر تاپایان امسال به ظرفیت این نوع نیروگاه ها اضافه خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر،‌به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر گفت: ۶۰ مگاوات نیروگاه جدید انرژی های تجدیدپذیر تاپایان امسال به ظرفیت این نوع نیروگاه ها اضافه خواهد شد.

 سید فریدالدین معصومی در نشست خبری افزود: از این ۶۰ مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی، ۲۰ مگاوات آن در اصفهان، ۲۰ مگاوات در یزد و ۲۰ مگاوات در استان فارس خواهد بود که با احداث این نیروگاه‌ها، ۳۳ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای احداث این ۶۰ مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی در سال جاری، دوشنبه کلنگ‌زنی احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی غدیر اصفهان به زمین خواهد خورد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر گفت: با توجه به مشکلات تولید و مصرف برق در کشور و همچنین کمبود گاز در فصل سرد سال، احداث نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

 معصومی، درباره نیروگاه لامرد خاطرنشان کرد: نیروگاه لامرد که یکی از نیروگاه‌های مربوط به تفاهم‌نامه ۱۹ مهرماه سال ۱۴۰۰ بین وزرای نیرو و صمت بوده، از دی‌ماه سال گذشته که قرارداد آن امضا شد وارد فاز اجرا شده و نخستین واحد گازی آن تا قبل از پیک ۱۴۰۲ وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

وی افزود: قرارداد واحد بخار نیروگاه هرمز نیز مبادله شد که این نیروگاه نیز در حال احداث بوده و ۷۵ مگاوات به شبکه برق کشور اضافه خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با بیان اینکه "این شرکت چهار نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در استان‌های اصفهان، یزد و قم در مدار بهره‌برداری دارد"گفت: نیروگاه‌های تجدید پذیر برق و انرژی غدیر تا افق ۱۴۰۴ به ۹۰۰ مگاوات خواهد رسید که از این رقم، ۱۰۰ مگاوات بادی و ۸۰۰ مگاوات خورشیدی خواهد بود.

وی ادامه داد: متوسط میزان تابش در ایران ۲ هزار کیلووات ساعت در مترمربع، در ۲۸۰ تا ۳۰۰ روز آفتابی است که در اصفهان و یزد، این میزان تابش به ۵ هزار کیلووات ساعت در مترمربع می‌رسد که نیروگاه‌های جدید خورشیدی در این دو استان نیز در مناطقی با این میزان تابش احداث خواهند شد.

معصومی با اشاره به توقف خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدید پذیر در سال گذشته گفت: در ماه‌های پایانی سال، دستورالعمل جدیدی بر پایه ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید ابلاغ شد که خرید تضمینی برق از سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های تجدید پذیر بر اساس میزان سوخت صرفه‌جویی شده صورت می‌گیرد به طوری که هزینه‌های سرمایه‌گذاری بر اساس سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

وی افزود: نرخ پایه‌ای که برای سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفته شد، حدود ۶ تا ۶.۵ یورو سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق است؛ اما سازوکار اجرای آن، هنوز نهایی نشده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر خاطرنشان کرد: با وجود نهایی نشدن سازوکار اجرایی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، عملیات اجرایی نیروگاه‌های خورشیدی خود در قالب تفاهم‌نامه ۹۰۰ مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر با ساتبا را شروع می‌کنیم، تا با توجه به اینکه در تابستان و زمستان سال جاری با مشکلاتی در زمینه تأمین برق مواجهیم، در راستای افزایش ظرفیت تولید برق به کشور کمک کنیم.

 
 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید