موفقیت محققان کشور در جداسازی دو گاز با ارزش از گازهای فلر | اتاق خبر
کد خبر: 339125
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 12:15
پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت موفق به تولید نانوغشایی برای جداسازی گازهای با ارزش بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر شدند که این گازها پس از جداسازی مجددا وارد فرایندهای پالایشگاهی می‌شوند.

اتاق خبر: ماشاالله رضا کاظمی مجری طرح  عنوان مطالعات انجام شده در این زمینه را «سنتز غشای نانوکامپوزیت برای جداسازی گازهای LPG‌ از گازهای سبک گاز فلز» دانست و گفت: گاز LNG‌ یا Liquefied Petroleum Gas به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیبی از این دو گاز گفته می‌شود.

وی گاز LNG‌ را از جمله گازهای ارزشمند ذکر کرد و ادامه داد: هدف ما از اجرای این طرح آن بود که از سوزاندن گازهای با ارزشی چون پروپان و بوتان که در صنعت نفت به دلایل مختلفی به سمت مشعل‌های فلر ارسال و سوزانده می‌شوند، جلوگیری شود.

رضاکاظمی با تاکید بر این‌که این گازها از نظر اقتصادی دارای قیمت‌های بالایی هستند، یادآور شد: در این پروژه تحقیقاتی راهکارهایی برای جلوگیری از سوزانده شدن این گازها و بازگرداندن مجدد آن‌ها به فرایندهای پالایشگاهی ارائه شد.

وی فرایند جداسازی این گازها را با استفاده از غشای نانوکامپوزیت دانست و یادآور شد: برای این منظور ابتدا نانوذرات زئولیت و پس از آن غشای نانو کامپوزیت با استفاده از پایه پلیمر پلی دی متیل سیلوکسان تولید شد.

به گفته این محقق، افزودن نانوذرات زئولیت موجب بهبود جداسازی گازهای بوتان و پروپان در این غشا شده است.

رضاکاظمی با اشاره به نحوه استفاده از غشای نانوکامپوزیت تولید شده در پالایشگاه‌ها، اظهار کرد: این غشاء در جریان گاز فلر و همچنین می‌تواند در برخی از فرایندهای تولید پلی پیلن و پلی اتیلن نصب شود.

وی با تاکید بر این که با استفاده از این غشا، LPG از گازهای سبک فلر جداسازی می‌شود، یادآور شد: این گاز پس از جداسازی مجددا به فرایند تولید پالایشگاه‌ها بازمی‌گردد.

رضاکاظمی با اشاره به اهمیت دستاوردهای این تحقیق، خاطرنشان کرد: جداسازی گازهایی مانند اکسیژن و نیتروژن که در هوای آزاد وجود دارند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست؛ ولی جداسازی گازهایی همچون پروپان و بوتان که از شکستن مولکول‌های نفت خام به دست می‌آیند، صرفه اقتصادی دارد.

محقق طرح از تولید نمونه صنعتی این غشا خبر داد و تصریح کرد: برای تولید صنعتی نیاز به راه‌اندازی خط تولید است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید