رقابتی کردن اقتصاد ایران را به توسعه می رساند | اتاق خبر
کد خبر: 339692
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 18:03
هادی حق شناس
راه رسیدن به توسعه پایدار، رقابتی کردن اقتصاد، رسیدن دولت به این باور که باید سهم خودش را در اقتصاد کم کند، و افزایش سهم بخش خصوصی است.

اتاق خبر- توسعه نیافتگی ایران دلایل متفاوتی دارد. بخشی از این دلایل سیاسی و بخشی اقتصادی است.

مهم ترین دلیل سیاسی این است  که بالاخره در سه دهه گذشته،  جنگ تحمیلی و  تحریم های ظالمانه منجر به عدم توسعه یافتگی کشور شده و اولویت های کشور را تغییر داده. اگر جنگ به ما تحمیل نمی شد، امروز بسیاری از زیرساخت های عمرانی و اقتصادی را به اتمام رسانده بودیم. به این دو عامل باید یک عامل نرم افزاری هم اضافه کرد که همان عدم پایبندی دولت ها به اجرای قانون است. با وجود  چشم انداز بیست ساله، برنامه های پنج ساله و برنامه های یک ساله تحت عنوان بودجه، دولت های مختلف بنا به سلیقه خودشان به قوانین مصوب مجلس نگاه کردند و درواقع برنامه برای توسعه وجود دارد اما دولت ها به دلایل مختلف آن را اجرا نکردند.

بطور حتم هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در توسعه ایران سهم دارند. طبیعی است که نقش دولت پررنگ تر است به این دلیل که  بخش عمده ای از اقتصاد ایران دولتی است و اما بخش خصوصی هم در این بین برای کسب سهم بیشتر از اقتصاد، نمی جنگد. دولت بطور ذاتی تمایل دارد در اقتصاد دخالت کند و با وجود اصل 44 قانون اساسی و تاکید بر کاهش نقش دولت در اقتصاد، می بینیم که هنوز شرکت های دولتی و شبه دولتی، بیشتر از بخش خصوصی سهم دارند. اگر قرار بود از ابتدا به ساکن برای طی فرایند توسعه یافتگی  شروع به کار کنیم، تقدم و تاخر مسائل اقتصادی و فرهنگی و اولویت بندی آن مطرح بود اما فراموش نکنید که ما در میانه مسیر توسعه هستیم و بخشی از زیرساخت های اقتصادی آن را فراهم کردیم. در همه حوزه ها، چه اقتصادی، چه فرهنگی و چه سیاسی، گام های برای توسعه یافتگی برداشتیم بنابراین نمی توان قضاوتی بین صفر و صد ارائه داد. نکته این است که ما برای رسیدن به توسعه پایدار باید چه کنیم. راه رسیدن به توسعه پایدار، رقابتی کردن اقتصاد، رسیدن دولت به این باور که باید سهم خودش را در اقتصاد کم کند، و افزایش سهم بخش خصوصی است. شفافیت در قوانین و مقررات و پاسخگو بودن همه ارکان اقتصاد مقابل قانون، از دیگر پیش شرط های رسیدن به توسعه پایدار است.

*صاحب نظر اقتصادی

منبع: اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید