رهبر كره شمالی تسلیحات هسته‌ای را نشانه قدرت ملی كشورش دانست | اتاق خبر
کد خبر: 340149
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 04:08
«كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی روز جمعه اعلام كرد كه داشتن تسلیحات هسته‌ای و آزمایش های اتمی انجام شده توسط این كشور قدرت ملی پیونگ یانگ را در سطح بین المللی افزایش داده است.

اتاق خبر - این تازه ترین اظهار نظر رهبر جوان كره شمالی است كه امروز و در جریان گشایش اجلاس بزرگ حزب حاكم كارگر در پیونگ یانگ اعلام كرد.
رهبر كره شمالی در آیین گشایش این اجلاس خاطرنشان كرد كه با توجه به آزمایش های هسته ای و توسعه این برنامه تسلیحاتی كشورش از جایگاه قدرتمندتری در دنیا برخوردار شده است.
وی افزود كه كره شمالی توانسته است با آزمایش های اتمی و همچنین پرتاب های موشكی خود از اقتدار بیشتری برخوردار شود.
این اولین بار در 36 سال گذشته و هفتمین بار است كه حزب حاكم اقدام به برگزاری كنگره می كند و هدف از آن ارائه راهبردها و سیاست های جدید كشور برای آینده و تحكیم قدرت رهبری است.
در واكنش به برگزاری این اجلاس برخی كشورهای منطقه از جمله چین و كره جنوبی نسبت به آن واكنش نشان داده اند و وزارت امور خارجه چین امروز با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه كره شمالی باید به ندای جامعه بین المللی گوش فرا داده و برنامه تسلیحات هسته ای خود را متوقف كند.
بیانیه خاطر نشان می كند كه این كشور هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد و به همین سبب باید راهبردهای دقیقی را برای پیشرفت های بیشتر دنبال كند.
از سوی دیگر «هونگ لی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز چین گفته است كه هیچ اطلاعی از اینكه هیاتی از این كشور برای حضور در كنگره حزب به كره شمالی اعزام شده باشد، ‌ندارد.
با این وصف وی گفت كه ما از كره شمالی می خواهیم برنامه هسته ای تسلیحاتی را متوقف كرده و به پیشبرد صلح و امنیت منطقه مساعدت كند.
همزمان روزنامه گلوبال تایمز چین ابراز امیدواری كرده است كه برآیند نشست حزبی بزرگ در كره شمالی پیشرفت های اقتصادی در این كشور باشد.
گزارش خبرگزاری یونهاپ از كره نیز حاكی است كه چین به این اجلاس دعوت نشده است. آخرین بار معاون نخست وزیر وقت چین در سال 1980 میلادی در كنگره حزب حاكم كارگر كره شمالی شركت كرده بود.
از سوی دیگر گزارش شده است كه ارتش كره شمالی در بالاترین سطح آماده باش امنیتی به دلیل برگزاری كنگره قرار گرفته كه از امروز گشایش یافته است و ممكن است سه الی چهار روز ادامه داشته باشد.
وزارت امور خارجه كره جنوبی نیز در واكنش به برگزاری این كنگره اعلام كرده است كه شنبه شب «یون بیونگ سه» و «جان كری» وزیران خارجه كره و آمریكا در گفت و گوی تلفنی آخرین تحولات كره شمالی، برنامه هسته ای این كشور و اجلاس بزرگ حزبی را مورد بحث و رایزنی قرار خواهند داد.
ایرنا

94110

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید