ریاض به دنبال سلاح هسته ای | اتاق خبر
کد خبر: 340282
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 12:56
رییس سابق اطلاعات عربستان مطرح کرد:
رئیس سابق اطلاعات عربستان با انتقاد دوباره از توافق هسته‌ای ایران تهدید کرد که اگر تهران "عهدشکنی" کند، دستیابی به تسلیحات هسته‌ای برای ریاض یک گزینه است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، شاهزاده «ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات عربستان و «یاکوف آمیدرور» ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی و از مشاوران سابق بنیامین نتانیاهو در جلسه موسسه واشنگتن درباره سیاست خاورنزدیک صحبت کردند.

ترکی الفیصل در آغاز سخنانش گفت، حضور دو مقام ارشد ریاض و تل‌آویو در کنار هم به معنای آن نیست که دو طرف قرار است «به‌زودی» روابط خود را عادی‌سازی کنند. این عضو ارشد خاندان سعودی گفت: «ما هر دو جزو مقام‌های سابق هستیم.» این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دو دولت سال‌هاست همکاری مخفیانه دارند و تبادل اطلاعاتی بر روی تهدیدات مشترک و خصوصا ایران وجود دارد.

اصلی‌ترین رابطه دو طرف بر روی روابط امنیتی قوی با یکدیگر است و حقیقت این است که دو طرف در چند سال گذشته رابطه خوبی با دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نداشته‌اند. تل‌آویو و ریاض هر دو مخالف توافق هسته‌ای ایران هستند و مقام‌های سعودی همچنین از اینکه باراک اوباما درباره سوریه قاطعیت نشان نداد، خشمگین هستند.

به گفته ترکی الفیصل، «روابط استراتژیک با آمریکا از نقطه‌نظر سعودی‌ها باقی خواهد ماند» اما این امر نیازمند بازنگری است. وی تاکید کرد: «به ارزیابی و پیمایش جدیدی در روابط نیاز داریم.»

مشاور سابق بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم در ادامه گفت: «مساله فلسطینیان اصلی‌ترین محل اختلاف میان اسرائیل و آمریکاست و هیچ جایگزینی برای ایالات متحده در خاورمیانه وجود ندارد. آن کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند کارهایی که سابقا آمریکا انجام می‌داد، انجام دهند، اشتباه بزرگی می‌کنند. من تلاش‌های دولت اوباما برای بازنگری روابط‌اش در مورد خاورمیانه را درک می‌کنم.»

این مقام‌ها همچنین تهدید کردند که چنانچه ایران از توافق هسته‌ای که آنها "به شدت" با آن مخالف هستند تخطی کند، گام‌های لازم را اتخاذ خواهند کرد. ترکی الفیصل در ادامه ادعاهایش گفت: «اگر ایران به سمت ساخت بمب حرکت کند، تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود که از جمله آنها دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است تا با هرگونه احتمالی از سوی ایران مقابله کند.»

پیش از این نیز سایر مقام‌های سعودی چنین سخنانی را مطرح کرده بودند. آنها قاطعانه بر لزوم ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه تاکید دارند و شاهزاده ترکی الفیصل نیز در سخنانش مجددا به آن اشاره کرد.

این دو مقام ارشد تل‌آویو و ریاض همچنین در خصوص درگیری دیرینه اسرائیل و فلسطین سخن گفتند. به گفته ترکی الفیصل، اگر اسرائیل بتواند اختلافات دیرینه با فلسطینیان را حل کند، همکاری عربی با اسرائیل «بهبود» می‌یابد.

شاهزاده الفیصل مکررا از حضور اسرائیلی‌ها در کرانه باختری انتقاد و تلاش کرد تا آن را به صلح گسترده در خاورمیانه ربط دهد. وی گفت: «باید اشغالگری خاتمه یابد. فلسطینی‌ها حق دارند کشور خودشان را داشته باشند.»

با این حال مشاور سابق نتانیاهو مدعی شد که این فلسطینی‌ها هستند که در روند مذاکرات «کارشکنی» می‌کنند. وی افزود: «عربستان به جای دیکته‌ کردن به اسرائیل باید با آن همکاری کند. من پیشنهاد می‌دهم که چتر همکاری درباره حل مساله فلسطینیان ایجاد شود تا به مذاکرات کمک کند. این اشتباه است که جهان عرب کلید باز کردن قفل روابط با اسرائیل را به دست فلسطینیان بدهد.»

نظرات
ADS
ADS
پربازدید