طرح سلامت معنوی با هدف ادای فریضه نماز بیماران در بیمارستان‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 340819
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 10:16
ستاد اقامه نماز و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک اقدام پسندیده اقدام به اجرای طرح سلامت معنوی با رویکرد آشنایی بیماران با فرهنگ نماز در میان مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کرده‌اند.

اتاق خبر: این طرح با هدف توانمندسازی و مهارت افزایی کادر پرستاری بیمارستان‌ها در توجه به نماز اول وقت بیماران و آشنایی آنان با احکام و آداب نماز در شرایط مختلف جسمی در بیمارستان‌ها از سوی ستاد اقامه نماز و با همکاری مراکز درمانی انجام می‌شود.

 این طرح در 100 بیمارستان کشور اجرا می‌شود و یکی از بیمارستان‌هایی که این طرح در آن در حال اجراست و نتیجه ارزشمندی هم داشته بیمارستان بهارلو در میدان راه آهن تهران است.

 منصور سرگزی معاون فرهنگی و آموزشی ستاد اقامه نماز در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که «این طرح در سال گذشته در 96 بیمارستان مختلف دولتی برگزار شد و قریب به هزار پرستار را در این برنامه تحت پوشش قرار دادیم» اظهار کرد: بر اساس اعلام مسئولین در سال جاری 100 بیمارستان در سطح کشور با جمعیت 12 هزار پرستار، بهیار و مدیران پرستاری این طرح را ادامه خواهند داد.

 وی یادآور شد: آموزش 8 ساعته پرستاران و بهیاران و همچنین تولید و توزیع محتواهای آموزشی و تبلیغی ویژه بیماران از جمله اقداماتی بوده که برای ترویج گسترش نماز در این طرح انجام شده است.

 سرگزی و مسئولان اجرای طرح که روز یکشنبه به بیمارستان بهارلو برای بازدید از اجرای این طرح رفته بودند، گفت: در بیمارستان بهارلو به عنوان یک بیمارستان منتخب میزبان مدرسین این دوره با هدف آشنایی بیشتر آنان با طرح مسائل معنوی و همچنین مسائل پزشکی است.

 اصغر قربانی معاون فرهنگی، درمانی و آموزشی بیمارستان بهارلو نیز که مبتکر طرح سلامت معنوی در این بیمارستان است، با بیان این‌که «یکی از دغدغه‌های من در در پایان‌نامه‌ام ادای فریضه نماز بیماران بود» عنوان کرد: در سال 76 با توجه به نتایج و امکانات و فضای موجود بیمارستان‌ها بر روی این موضوع کار پژوهشی انجام و طرح‌های ابتکاری برای تسهیل ادای فریضه نماز و عبادات بیماران ارائه دادم.

 معاون فرهنگی، درمانی و آموزشی بیمارستان بهارلو گفت: بحمدلله توانسته‌ایم این طرح را در بیمارستان بهارلو و تعدادی از بیمارستان‌های شهر یاسوج اجرا کنیم. در بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز نیز این طرح از بین دو هزار و 400 طرح ارائه شده به اجلاس به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد. ما با ایجاد این تسهیلات توانسته‌ایم یک الگویی تقریبا مناسب در رابطه با بحث نماز و رفع مشکلات روحی و معنوی بیماران ارائه بدهیم.

 وی یادآور شد: از جمله اقداماتی که انجام داده‌ایم طراحی سجاده نماز است که در پشت آن لایه‌هایی قرار دادیم که آلودگی و نجاست به داخل آن وارد نشود. همچنین در تمام اتاق‌های بیمارستان جهت‌های قبله‌ای بسیار زیبا و شکیل طراحی کرده‌ایم و هر اتاق کمد نماز دارد که در درون این کمدها چادر نماز، مهر پایه دار، قرآن و مفاتیح و احکام مرتبط با تیمم است.

 قربانی افزود: همچنین پوستری برای وضوی جبیره طراحی شده است، به طور کلی ما سعی کرده‌ایم احکام و مسائل واجب نماز را به ساده‌ترین زبان برای مخاطبان توضیح دهیم، این طرح اولین طرحی است که به این زیبایی با همکاری حوزه و دانشگاه انجام می‌شود.

 بر اساس این گزارش آشنایی بیماران با فرهنگ نماز مهم‌ترین هدف این طرح است چراکه برخی بیماران تصور دارند که در محیط بیمارستان نباید نماز اقامه کنند، بنابراین براساس این طرح پرستاران احکام نماز را به بیماران منتقل می‌کنند.

 وضوی جبیره‌ای، نماز نشسته، نماز خوابیده، طهارت بیمارستان، احکام پرستاران و بهیاران از جمله مباحث تبیین شده در این طرح سلامت معنوی است.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید