بحران مالی در اروپا همه‌گیر می‌شود! | اتاق خبر
کد خبر: 341370
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 18:27
فرانسه و ایتالیا در حالی که رشد اقتصادی پائینی دارند قادر نیستند از بحران مالی خود فرار کنند.

اتاق خبر: بحران بدهکاری در اروپا کم‌کم همه‌گیر می‌شود. پیش‌بینی می‌شود مشکلات یونان، پرتغال، و اسپانیا در ماه‌های اخیر بیشتر هم شود. اما این بحران کم‌کم به هستۀ اروپا هم در حال سرایت کردن است و مخصوصاً ایتالیا و فرانسه در این بین آسیب‌پذیرتر هستند.

برخی می‌گویند این دو کشور بزرگ و البته مدرن شاخص‌های اقتصادی مطلوبی دارند. ایتالیا و فرانسه، به ترتیب سیزدهمین و نهمین اقتصادهای بزرگ جهان هستند. تولید ناخالص داخلی در سال در ۲۰۱۴ در کشور ایتالیا به ازای هر فرد ۳۴.۵۰۰ دلار و در فرانسه هم ۴۰.۴۰۰ دلار بوده است. به علاوه، این دو کشور اروپایی جمعیت زیاد، نیروی کار آموزش تحصیلکرده و موثر، زیرساخت مطلوب، اقتصادی قوی، و همچنین سرمایۀ اجتماعی خوبی دارند.

 ایتالیا و فرانسه در بخش صنعت و کشاورزی هم قدرتمند هستند. تولید محصولات با فناوری بالا و پیشرفته، کالاهای لوکس، محصولات غذایی، داروسازی، و البته فعالیت در بخش مد نیز در این دو کشور بسیار برجسته و قابل توجه هستند. صادرات ایتالیا و فرانسه چشمگیر است و هر دو از کشورهایی هستند که سالانه توریست‌های بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند.

پس سوال اینجاست که چرا باید این دو کشور به بحران نزدیک باشند!؟

واقعیت اینجاست که بدهی ایتالیا حدود ۲۵۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور اروپایی است که این رقم ۵۵ درصد رشد از سال ۲۰۰۷ را نشان می‌دهد. وضعیت فرانسه نیز بهتر از این نیست و بدهی این کشور ۲۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی‌اش است که نشان از افزایش ۶۶ درصدی از سال ۲۰۰۷ دارد. تازه در این ریزحساب برخی موارد همچون تعهداتی که این دو کشور برای بهداشت عمومی دارند هم در نظر گرفته نشده است.

بدون اصلاحات اقتصادی، بدهی این دو کشور به شدت و سریعاً افزایش نیز پیدا خواهد کرد.

فرانسه و ایتالیا در محیطی با رشد اقتصادی پایین و البته تورمی آرام قادر نیستند که از بحران مالی خود فرار کنند. تولید ناخالص داخلی این دو کشور لازم است که حدود دو برابر ارقام فعلی باشند تا اینکه بدهی این دو کشور کاهش پیدا کند.

این در حالی است که قیمت پایین انرژی نیز نمی‌تواند بحران مالی این دو کشور را مخفی نگاه دارد.  

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید