ترامپ، نامزد 4 درصدی! | اتاق خبر
کد خبر: 341630
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 14:00
روزنامه خراسان به شماره چهارشنبه 22 اردیبهشت در یادداشتی انتخابات ریاست جمهوری آمریكا و تراژدی پیروزی ترامپ را بررسی كرد.

اتاق خبر - این یادداشت كه به قلم علیرضا رضاخواه منتشر شده است، می خوانیم: 'ترامپ به اندازه داعش برای دنیا خطرناك است'، این برآوردی است كه گروه تحقیق بریتانیایی «واحد اطلاعاتی اكونومیست» از چشم ‌انداز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا دارد. باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا اخیراً از مردم خواست در انتخاب ‌های خود دقت كنند. او با اشاره به حساسیت پست ریاست جمهوری و شرایط خاص دنیا در حال حاضر به ترامپ هشدار داد: ' ورود به كاخ سفید شبیه اجرای یك شوی تلویزیونی نیست.
' تراژدی پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا آن قدر ترسناك است كه نه تنها دموكرات‌ها بلكه جمهوری خواهان را هم نگران كرده است. برخلاف آن چه تصور می‌شد قطعی شدن ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوری خواه نتوانسته شكاف‌های درون حزبی را پر كند. موج انتقادها از ترامپ میان اعضای حزب جمهوری خواه در كنگره رو به افزایش است تا آن جا كه دیگر این انتقادها جنبه رسانه‌ای به خود گرفته است. گویی ترامپ عضوی غیرخودی بوده كه خود را بر حزب تحمیل كرده است.
پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان كنگره روز پنجشنبه به شبكه سی ان ان گفت: فعلا آماده حمایت از ترامپ نیست. جان مك كین و میت رامنی دو نامزد پیشین حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری و دو رئیس جمهور سابق جمهوری خواه یعنی جورج بوش پدر و جورج بوش پسر هم اعلام كرده‌اند كه از ترامپ حمایت نخواهند كرد. سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام هم عدم حمایتش از ترامپ را رسانه‌ای كرده است.
** واسازی و بازسازی حزبی
واقعیت این است كه الگوی عملكرد درون حزبی در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا از دو بخش« واسازی»  Deconstruct و «بازسازی»  Reconstruct تشكیل شده است. دو گانه ای كه عدم توجه به آن معمولا باعث شكست و ناكامی یك حزب می شود.
معمولا با شروع رقابت های درون حزبی، حزب دچار شكاف شده و نامزد ها سعی می كنند با قطبی كردن فضای داخلی حزب، شانس پیروزی خود را افزایش دهند اما این وا سازی حزبی دارای حد و مرز مشخصی است زیرا به دنبال مشخص شدن نامزد نهایی حزب او باید بتواند همه اعضای حزب را متحد ساخته و دست به باز سازی درونی حزب بزند. وا سازی بیش از حد، باز سازی حزبی را با مشكل مواجه خواهد كرد، دقیقا همین اتفاقی كه برای حزب جمهوری خواه بر سر نامزدی ترامپ رخ داد و حتی بزرگان حزبی حاضر به حمایت از او نشده اند.
دونالد ترامپ كه در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به رهبر حزب جمهوری خواه نیز بدل خواهد شد در جریان رقابت‌های درون‌حزبی بارها به سران این حزب حمله كرد و آنها را فاسد و متقلب خواند. این موضوع موجب شد تا برخی از جمهوریخواهان سرشناس علیه او موضع بگیرند. از اینجا باید دید كه حزب زخم خورده و چند پاره جمهوری خواه چگونه می‌تواند پشت سر كسی متحد شود كه با اظهارنظرهای آتشین، لقب منفورترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دهه‌های اخیر را به دست آورده است.
** منفورترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری
دونالد ترامپ بعد از دوایت آیزنهاور، دومین فردی است كه بعد از جنگ دوم جهانی، بدون داشتن سابقه پیروزی در هیچ انتخاباتی، نامزد نهایی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری می‌شود. با این تفاوت كه آیزنهاورِ یك ژنرال پنج‌ستاره بود كه فرماندهی نیروهای متفقین را در جبهه اروپا در جنگ جهانی دوم در كارنامه داشت و هفت سال بعد از آزاد كردن فرانسه و فتح آلمان، در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا شركت كرد.
در مقابل ترامپ مدعی است كه سرمایه میلیونی پدرش را از راه خرید و فروش املاك به یك ثروت میلیاردی تبدیل كرده است و صاحب زنجیره‌ای از هتل و قمارخانه و زمین گلف در سراسر جهان است. او تا پیش از شركت در رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان، شهرتش را مدیون شركت در برنامه‌های عامه‌پسند «ریالیتی شو» بود و موفق شده بود با جنجال بر سر محل تولد باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا نظر رسانه‌ها را به خود جلب كند. ترامپ در جریان كمپینش نیز بارها به دلیل عقاید غیرمتعارفش خبرساز شد.
او تا امروز با اظهارنظرهایش گروه بزرگی از مهاجرین به آمریكا، به ویژه لاتین‌تباران و مكزیكی‌ها را از خود رنجانده، مسلمانان را – حتی مسلمانان آمریكا را – با ایده‌ ممنوعیت ورود آنها به آمریكا وحشت زده كرده و میزان محبوبیتش در میان زنان در سراسر آمریكا زیر 30 درصد است. اما این همه ماجرا نیست برای درك این كه چرا ترامپ منفورترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریكا است توجه به این دو نكته نیز حائز اهمیت است.
** پیروزی تنها با 4 درصد آرا
اول اینكه دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان برنده شده، اما نظرسنجی‌ها درباره میزان محبوبیت او در سراسر آمریكا انجام می‌شود. در انتخابات درون حزبی، در برخی از ایالت‌ها تنها كسانی كه با عنوان جمهوری خواه یا دموكرات ثبت نام كرده‌اند اجازه شركت دارند كه همیشه اقلیتی از واجدین شرایط هستند.
حتی در ایالت‌هایی كه شركت در انتخابات درون حزبی برای عموم آزاد است، معمولا تنها هواداران جدی احزاب در انتخابات شركت می‌كنند و اكثریت كسانی كه در انتخابات اصلی رای می‌دهند، در انتخابات درون حزبی شركت نمی‌كنند. نكته دوم آرای دقیق كسانی است كه به نامزدها رای داده‌اند. در این انتخابات تا امروز 10 میلیون و 600 هزار نفر به ترامپ رای داده‌اند.
در مقابل حدود 18 میلیون نفر به دیگر نامزدها رای دادند. به بیان دیگر در درون خود حزب جمهوری‌خواه، اكثریت قابل توجهی از شركت‌كنندگان در نهایت به ترامپ رای نداده اند! با این حال چون آن 18 میلیون رای میان بیش از 10 نامزد پخش شد، هیچ كس به تنهایی نتوانست با ترامپ رقابت كند. حالا این رای 10 میلیونی به ترامپ چه معنایی دارد؟ جمعیت آمریكا (بر اساس آمار سال 2014) 318 میلیون نفر است.
از این تعداد تخمین زده می‌شود كه حدود 226 میلیون نفر در انتخابات امسال حق رای داشته باشند. قطعا همه آنها در انتخابات شركت نمی‌كنند. متوسط مشاركت در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا حدود 55 درصد است. با این توضیحات اگر مشاركت55 درصد باشد، بیش از 124 میلیون نفر در انتخابات نوامبر رای خواهند داد. كسانی كه تا امروز ترامپ را به نامزد انتخابات تبدیل كرده‌اند، هشت و نیم درصد این جمعیت هستند! و مهمتر این كه ترامپ اصولا تا امروز رای چهار درصد واجدین شرایط رای دادن را كسب كرده است.
** از تراژدی ترامپ تا انقلاب درون حزبی
پیشتازی ترامپ كه تاكنون هیچ گونه پیشینه سیاسی نداشته است، حزب جمهوری خواه را در شرایط ویژه‌ای قرار داده است. برخی از انشعاب درون حزبی سخن گفته اند، امری كه با توجه به ساختار نظام سیاسی آمریكا بعید به نظر می‌رسد.
با این حال جیمز ثاربر، مدیر مركز مطالعات كنگره و ریاست جمهوری در دانشگاه امریكن می‌گوید كه نامزدی ترامپ عملا حزب جمهوری خواه را در گیر یك انقلاب كرده است. ثاربر تاكید می‌كند:'چه او در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و یا نشود، حزب جمهوری خواه در حال گذار از یك انقلاب درون حزبی است، زیرا این حزب از یك سو با اعضای تی پارتی، افراطی‌های راست گرا مواجه است كه تعدادی از آن‌ها در مجلس نمایندگان نیز حضور دارند و از سوی دیگر با جمهوری خواهان سنتی كه بر آرمان‌های كلاسیك محافظه كاری تاكید دارند.' واقعیت این است كه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا و حضورش در كاخ سفید نه تنها برای حزب جمهوری خواه و آمریكا بلكه برای دیگر كشورهای دنیا نیز یك تراژدی ترسناك خواهد بود.
*منبع: روزنامه خراسان، 22 اردیبهشت 1395

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید