Performancing Metrics

قدمت 40 ساله تولید کفش در هیدج | اتاق خبر
کد خبر: 342458
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 20:39
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان گفت: ‌بیش از 140 واحد تولیدی کفش در شهر هیدج در حال فعالیت است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا افشین جعفری  گفت: صنعت کفش در شهر هیدج برای اولین‌بار با همت مرحوم رمضان‌علی دهقانی در سال 1354 و با ایجاد یک کارگاه تولیدی کفش فعالیت خود را آغاز کرد. به عبارتی این صنعت در هیدج قدمتی 40 ساله دارد.

وی در رابطه با واحدهای تولیدی کفش در این شهر عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 140‌ واحد کفش دست‌دوز و سه واحد صنعتی در این شهر فعالیت می‌کنند و عمده تولیدات این واحد‌ها که شامل کفش‌های بچگانه، ورزشی و تابستانی است، به شهرهای بزرگی که خود نیز صنعت کفش را دارا هستند از جمله تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و یزد صادر می‌کنند.

جعفری افزود: همچنین در این شهر 10 واحد خویش‌فرما وجود دارد و 130 واحد کمتر از 10 کارگر و چهار واحد تولیدی کفش نیز بیش از 50 نفر کارگر دارند. 60 درصد تولیدات این واحد‌ها در داخل استان مصرف شده و 40 درصد آن نیز به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

این مسئول با اشاره به نحوه تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی، خاطرنشان کرد: همه مواد اولیه برای تولیدات این واحدها از خارج از استان تامین می‌شود و بخشی نیز وابسته به مواد اولیه خارجی است که باید از خارج از کشور وارد شود.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، با بیان اینکه این صنعت در حدود سه‌هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است، یادآور شد: تولید و توزیع کفش، برای قریب به سه‌هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است که بیشتر شاغلان این صنعت نیز حتی مدرک دیپلم ندارند، در حالی‌ که آنان سرمایه‌های اجتماعی و سرمایه انسانی با پتانسیل بالا در جامعه هستند.

جعفری ادامه داد: فعالان کفش هیدج به صورت خودجوش اقدام به تشکیل تعاونی تلاش‌گران کفش هیدج کرده‌اند و مسئولان شهری و استانی نیز دید مثبتی به آینده این صنعت دارند و همه این عوامل سبب شده است که موضوع توسعه خوشه‌ای کفش هیدج در دستور کار سیاست‌های شرکت شهرک‌های صنعتی قرار گیرد.

این مسئول در رابطه با اقدام شرکت شهرک‌های صنعتی در حمایت از این خوشه، گفت: در مرحله اول کار شناسایی و مطالعات امکان‌سنجی توسعه بر مبنای مدل خوشه‌ای روی این واحدها انجام شده و در مرحله بعد بحث عامل توسعه و انعقاد قراردادها با آنان را با اعتبار اولیه قراردادی را در حدود 1800 میلیون ریال به انجام رسید.

وی افزود: این قرارداد برای مدت زمان سه سال آتی ضمن انجام مطالعات شناختی و تدوین برنامه‌های عملی جلسات شورای راهبردی و کمیته راهبردی با حضور ذی‌نفعان و نهادهای پشتیبان جهت ارتقای توانمندی، شبکه‌سازی و تکمیل حلقه‌های مفقوده در زنجیره تولید واحدها تشکیل شد که البته یک همکاری چندجانبه است.

جعفری تصریح کرد: آنچه که می‌تواند صادرات کفش هیدج را یاری کند چشم‌اندازی است که برای آینده این صنعت تدوین می‌شود و این شرکت با حمایت این تولیدی‌ها از طریق سیاست‌گذاری برای ورود به بازارهای مشترک و حضور در نمایشگاه‌ها و ارتقای تکنولوژی این واحدها می‌تواند به آنان یاری رساند.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید