لاریجانی: باید از ظرفیت های موجود در برجام استفاده کرد | اتاق خبر
کد خبر: 344021
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 09:12
در دیدار رئیس جمهوری کرواسی؛
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: میان ایران و کرواسی زمینه های فعالیت و سرمایه گذاری های اقتصادی زیادی وجود دارد و باید از ظرفیت های موجود در توافق هسته ای استفاده کرد و جهت افزایش سطح این فعالیت ها، روابط بانکی را تسهیل نمود تا تجار دو کشور بتوانند به راحتی ب

اتاق خبر - از خانه ملت،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز -چهارشنبه- در دیدار با «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رئیس جمهوری کرواسی گفت: اکنون سطح روابط اقنتصادی میان دو کشور پایین است و زمان آن فرا رسیده که از ظرفیت های دو کشور جهت افزایش مراودات اقتصادی و تجاری استفاده کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های موجود جهت سرمایه گذاری در ایران اظهار داشت: راه آهن و حمل و نقل ریلی، صنایع دریایی و انرژی از جمله حوزه هایی است که در حال حاضر برای ما اهمیت فراوانی دارد و زمینه های سرمایه گذاری در آنها فراهم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نگاه ملت ایران به کشور کرواسی مثبت است و همین نگاه باعث می شود که بتوانیم در زمینه توریسم و گردشگری فعالیت خوبی داشته باشیم، زیرا ایرانیان علاقه مند به سفر هستند و از طرف دیگر در صنعت هتل سازی زمینه سرمایه گذاری در ایران فراهم است.
لاریجانی در ادامه با اشاره به اوضاع منطقه خاطرنشان کرد: تروریسم پدیده ای است که ناامنی در منطقه و برخی از کشورهای اروپایی را سبب شده است و متاسفانه تاکنون ناتو و ائتلاف 60 کشور، کار مهمی انجام نداده اند.
وی تاکید کرد: برای برقراری صلح و نابودی تروریسم باید کشورها به درک و فهم مشترک در این خصوص برسند و با عزم و اراده بین المللی با آنها مبارزه کنند که البته تنها راه مبارزه در این خصوص روش نظامی گری نخواهد بود.

**کشورهای حامی گروه های تروریست از تامین سلاح آنها دست بردارند
همچنین در این دیدار کولیندا گرابار کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی گفت: در ابتدا لازم می دانم در مورد توافق نامه برجام که موجب باز شدن روابط منطقه ای و فرامنطقه ای ایران با سایر کشورها شده است، تبریک بگویم.
رئیس جمهوری کرواسی اظهار داشت: ما به تازگی یکصدمین سالگرد حضور اسلام در کرواسی را جشن گرفته ایم و خوشحالیم که فعالیت های مسلمانان کرواسی که همراه با ترویج ارزش های اخلاقی است باعث شده که بدبینی هایی که به خاطر تبلیغات غلط نسبت به اسلام صورت گرفته، از بین برود و همین مسلمانان با ترویج مذهب خود موجب شدند تا تعداد بسیار اندکی از این کشور به داعش بپیوندند.
وی افزود: ما در حال آماده سازی تفاهم نامه فرهنگی هستیم که به مدت 4 سال اعتبار دارد و امیدواریم که از این طریق بتوانیم سطح روابط فرهنگی میان دو کشور را ارتقا بخشیم.
کیتاروویچ، دو عامل تحریم و عدم تشکیل کمیسیون های مشترک را دلیل پایین بودن سطح روابط تجاری میان دو کشور دانست و تصریح کرد: کرواسی در زمینه راه آهن، کشتی سازی، انرژی، صنایع غذایی، حمل و نقل کالا و گردشگری فعالیت و تجارب زیادی دارد و حتی امسال سومین نشست کالاهای حلال در کرواسی برگزار می شود و این نشان دهنده اهمیتی است که کرواسی به اسلام و استقبال از گردشگران کشورهای اسلامی دارد.
وی در ادامه با اشاره به مسائل منطقه ای، اظهار داشت: برای ما امنیت اهمیت زیادی دارد، ولی متاسفانه اکنون شاهده افزایش افراط گرایی در جنوب شرقی اروپا و منطقه خاورمیانه هستیم که این مسئله نگران کننده است.
رئیس جمهوری کرواسی افزایش مهاجرت از کشورهای نا امن و درگیر جنگ را یکی از معضلات کشورهای اروپایی خواند و تصریح کرد: اگر صلح در این کشورها برقرار شود، از تعداد مهاجرین کاسته خواهد شد و ما به نوبه خود تلاش داریم تا در افغانستان صلح برقرار شود.
وی خاطرنشان کرد: نقش کلیدی ایران در ایجاد صلح در منطقه بارز است و ما به عنوان کشوری که هم عضو اتحادیه اروپا و هم ناتو هستیم، امیدواریم که با همکاری ایران بتوانیم با تروریسم مبارزه کرده و صلح و امنیت در کشورهای درگیر را برقرار کنیم.
رئیس جمهور کرواسی با اشاره به درگیری ها در کشورهایی مانند بوسنی و هرزگوین اظهار داشت: در این کشور اوضاع سیاسی ثابت نیست و دلیلش آن است که در آنجا سه طایفه از حقوق مساوی برخوردارند.
گرابار کیتاروویچ با اشاره به ائتلاف ضدتروریستی اظهار داشت: تعداد اعضای ائتلاف ضدتروریستی دو برابر اعضای ناتو است و تا جایی که به طبقه بندی گروه های تروریستی مربوط می شود، هنوز تعریف مشخصی در این خصوص وجود ندارد و هر کشور عضو ناتو تعریف خودش را از تروریسم دارد و تصمیماتشان نیز انفرادی است.
رئیس جمهور کرواسی در پایان با اشاره به سیاست ضدتروریستی کرواسی تاکید کرد: من امیدوارم که کشورهایی که سلاح به گروه های تروریستی می دهند، این کار را متوقف کنند تا سریع تر به صلح و آرامش دست یابیم و همچنین می خواهم که این مشکل در چارچوب سازمان ملل حل شود و کشورهای درگیر جنگ بالاخص سوریه بتوانند زودتر شاهد برقراری امنیت باشند و بازسازی این کشورها را به زودی کلید بخورد.
«کولیندا گرابار کیتاروویچ» رئیس جمهوری کرواسی عصر روز گذشته به دعوت رسمی حسن روحانی رئیس جمهوری و برای انجام دیدارهای رسمی با مقامات کشورمان سفر سه روزه خود به تهران را آغاز کرد.
وی صبح امروز در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی دکتر روحانی قرار گرفت. همچنین در جریان دیدار هیات های عالی رتبه ایران و کرواسی، دو سند همکاری اقتصادی امضا شد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید