بزرگترین تهدید اقتصاد ایران چگونه رفع می شود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 344857
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 10:26
احسان احمدی

اتاق خبر: احسان احمدی- حضور هیات های تجاری خارجی در کشورمان و از سرگیری روابط اقتصادی با سایر کشورها  قطعا با فرصت ها و تهدیدهایی برای اقتصاد نوظهور ایران همراه خواهد بود. اما میزبانی از هیات های تجاری خارجی  بعد از دوران تحریم تا به امروز چه نفعی برای اقتصاد ایران داشته است؛ سوالی که اگر اکنون از فعالان بخش خصوصی پرسیده شود پاسخ ها توام با انتقاد خواهد بود و از طرف دیگر رویکرد اکثر دست اندرکاران دولتی هم این است که با گذشت زمان تاثیر حضور مقام های ارشد خارجی در اقتصاد ایران روشن خواهد شد.  اما ارکان بخش خصوصی از تجار و تولیدکننده گرفته تا فعالان شبکه توزیع امیدوار هستند که در نهایت دستاورد رفت و آمدها  به این منتهی نشود که کشورمان بازار فروش کالاهای خارجی شود و کمتر از ظرفیت های بخش خصوصی در قراردادهای دو جانبه تجاری بین ایران و سایر کشورها استفاده شود.

جدا از دغدغه های فعالان اقتصادی شنیده می شود که حتی خارجی ها  به دلیل اوضاع آشفته اقتصادی و نبود نقدینگی در ایران تمایل دارند تا کالاهای خود را به صورت نسیه بفروشند و در قبال آن از بانک مرکزی ضمانت نامه دریافت کنند. شکی در این نیست که اگر چنین رویه ای در پیش گرفته شود، اقتصاد کشور در مسیر نادست قرار خواهد گرفت و سال ها بدهکار و مقروض کشورها خواهیم بود. در این راستا برای جلوگیری از چنین مسائلی و بهرمندی از فرصت های اقتصادی مدیریت صحیح مذاکره با هیات های خارجی باید اولویت برنامه های دولتی ها باشد و بخش خصوصی در تصمیم گیری ها ورود کند. به طور یقین خواسته واحد بسیاری از فعالان اقتصادی و مسئولان در مذاکرات اقتصادی انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی در کشورمان است.

هر چند به نظر می رسد که کشورهای پیشرو در صنایع مختلف به راحتی تکنولوژی های پیشرفته خود را در اختیارمان نمی گذارند اما این موضوع هم با بسترسازی دولت و تفویض اختیار به بخش خصوصی که توانایی چانه زنی و فراهم کردن زمینه انتقال دانش خارجی ها را دارند؛ ممکن خواهد شد.

به طور قطع ایجاد فضای جدید برای تعامل ایران با جهان جزو عملکردهای مثبت دولت یازدهم به شمار می رود اما برای استفاده از این فرصت رویکرد دولتی ها باید بر مبنای بکارگیری از توانمندهای بخش خصوصی باشد و بی شک در صورت مدیریت ناصحیح روابط تجاری با خارجی ها دو تهدید برهم خوردن تراز تجاری و از بین رفتن فرصت های شغلی در کمین فضای اقتصادی ایران خواهد بود.

*عضو شورای سردبیری اتاق خبر 

نظرات
وحید
| |
2016-05-23 15:55:58
همینطوره
ADS
ADS
پربازدید