راشد الغنوشی بار دیگر رئیس حزب النهضه تونس شد | اتاق خبر
کد خبر: 345017
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 01:57
حزب اسلامگرای النهضه تونس امروز (دوشنبه) بار دیگر راشد الغنوشی را به ریاست این حزب انتخاب کرد.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری فرانسه، راشد الغنوشی که با 800 رای به ریاست حزب النهضه رسید، اعلام کرد که حزبش متناسب با تغییرات جامعه تونس پیش می رود.
این انتخابات در حالی صورت گرفت که حزب النهضه اخیرا اعلام کرده است که فعالیت های سیاسی اش را از فعالیت های مذهبی جدا خواهد کرد.
وی افزود: النهضه یک جنبش تونسی است که به عنوان بخشی از انقلاب این کشور همگام با تغییرات تونس متحول می شود.
براساس گزارش رسانه های محلی، وی تصریح کرد: از امروز با جدیت به سوی تبدیل شدن به یک حزب ملی و مدنی با هسته ای اسلامی حرکت می کنیم؛ حزبی که بر اساس قانون اساسی تونس عمل می کند و الهام بخش ارزش های مدرن و اسلامی خواهد بود.
الغنوشی 74 ساله که یک اندیشمند تونسی است و زمانی خواستار اجرای دقیق قوانین اسلامی بود، جنبش الاتجاه الاسلامی (گرایش اسلامی) را در سال 1981 و الهام گرفته از جنبش اخوان المسلمین مصر بنیان نهاد.
این جنبش در سال 1989 عنوان النهضه را به خود گرفت.
النهضه که در دوران دیکتاتوری زین العابدین بن علی حزبی ممنوعه بود، پس از قیام سال 2011 این کشور و برکناری بن علی، بار دیگر مشروعیت خود را به دست آورد.
الغنوشی به مدت 20 سال در تبعید به سر می برد و پس از انقلاب تونس در انتخابات اکتبر 2011 به پیروزی رسید.
اما دو سال بعد، و در بحبوبحه بحران سیاسی این کشور ناگزیر به کناره گیری از قدرت شد.
در سال 2014، حزب سکولار ندای تونس به ریاست باجی قائد السبسی درانتخابات پارلمانی پیروز شد والنهضه در جایگاه دوم قرار گرفت.
الغنوشی هفته قبل درمصاحبه ای با نشریه فرانسوی لوموند گفت که در دوره پس از بهار عربی درتونس، فضایی برای فعالیت 'اسلام سیاسی' وجود ندارد.
وی افزود: تونس اکنون یک دمکراسی است. قانون اساسی 2014 محدودیت هایی را برای سکولاریسم و مذهب گرایی افراطی قرار داده است.
حدود یک هزار و 200 عضو النهضه در نشست این حزب درباره نقشه راه سیاسی، اقتصادی واجتماعی آن در حال بحث وگفت و گو در شهر حمامات تونس هستند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید