هشدار روسیه درباره انتخاب «سراج‌الدین حقانی» به عنوان رهبر طالبان | اتاق خبر
کد خبر: 345337
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 19:18
فرستاده ویژه روسیه به افغانستان نسبت به انتخاب سراج الدین حقانی، رهبر گروه بدنام "شبکه حقانی" به عنوان جانشین ملا اختر منصور در مقام رهبری طالبان افغانستان و تبعات شدید آن هشدار داد.

اتاق خبر - سراج الدین حقانی که گمان برده می‌شود در اواسط دهه 40 از عمر خود قرار داشته باشد به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی ملا اختر منصور ، رهبر کشته شده طالبان که اخیرا هدف حمله یک پهپاد آمریکایی قرار گرفت، مطرح شده است.

ضمیر کابولوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان در مصاحبه‌ای به خبرگزاری اینترفاکس گفت: اگر حقانی جانشین ملا منصور شود، "اوضاع بسیار بد خواهد شد".

این دیپلمات روس خاطر نشان کرد، تاکنون سراج الدین حقانی به عنوان محتمل ترین کاندیدا برای انتخاب به عنوان رهبر جدید طالبان افغانستان تلقی شده است. وی افزود: اگر چه مسکو هنوز اطلاعات نهایی درمورد مرگ ملا منصور را ندارد اما "احتمال این که او کشته شده باشد بالاست".

کابولوف در عین حال به خبرگزاری ریانووستی گفت: انتخاب سراج الدین حقانی از سوی شبه نظامیان طالبان به عنوان رهبر جدیدشان بدترین سناریوی ممکن خواهد بود و وی تندرو ترین چهره در میان رهبران طالبان است.

وی همچنین هشدار داد که کشته شدن ملا منصور منجر به تشدید تنش‌های نظامی در افغانستان شده و می‌تواند "به شکل چشمگیری فرآیند مذاکرات صلح در منطقه را پیچیده سازد".

روز دوشنبه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تایید کرد که ارتش این کشور در حمله پهپادی رهبر طالبان را کشته و کشته شدن وی را یک "نقطه عطف مهم" قلمداد کرد.

سراج الدین حقانی یکی از دو معاون فرمانده طالبان بود که شاخه شبه نظامی تحت امر خود مشهور به شبکه حقانی را به شبه نظامیان طالبان ملحق کرد. گروه تحت امر وی یکی از تندروترین و مرگبار ترین گروه‌های شبه نظامی منطقه است. به گفته وزارت امور خارجه آمریکا شبکه حقانی دست به حملات انتحاری در افغانستان زده و گفته شده که روابط نزدیکی نیز با القاعده دارد.

پلیس اف.بی.آی آمریکا، سراج الدین حقانی را به عنوان یک "تروریست جهانی" تعیین و مبلغ پنج میلیون دلار برای هر کسی که اطلاعات لازم برای دستگیری وی را بدهد جایزه تعیین کرده است.

حقانی به خاطر دست داشتن در اقداماتی نظیر برنامه ریزی برای ترور حامد کرزای، رئیس جمهور سابق افغانستان در سال 2008 و دیگر جرایم تحت تعقیب قرار دارد.

همچنین گمان برده می‌شود که وی جزو مسئولین هماهنگی انفجار انتحاری مرگبار ماه آوریل در شهر کابل، پایتخت افغانستان در نزدیکی سفارت آمریکا که در آن ده‌ها نفر کشته و صدها تن زخمی شدند، باشد.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید