شوراها نباید گرفتار برنامه های جناحی شوند | اتاق خبر
کد خبر: 345663
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 15:55
آیت الله مکارم شیرازی:
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این که شوراها نباید گرفتار برنامه های جناحی شوند گفت: در شوراهای شهر و روستا خدمت به مردم باید دور از تفکر اصولگرایی و اصلاح طلبی باشد.

اتاق خبر - وی روز چهارشنبه در دیدار مهدی چمران رئیس و جمعی از اعضای شورای عالی استان های سراسر کشور بیان داشت: شورا در اسلام جایگاه مهمی دارد و زمانی که قرآن مومنان را توصیف کرد یکی از وصف های آن ها بهره گیری از شوراست و 1400 سال قبل اسلام اهمیت ویژه ای به شورا داد.

وی افزود: امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید با مشورت انجام گیرد و قرآن می گوید اگر پدر و مادر بخواهند فرزندشان را از شیر بگیرند با مشورت بگیرند و شورای خانوادگی نیز در اسلام اهمیت دارد.
وی گفت: هر شورایی در یک نقطه از مملکت تجربیاتی دارد لذا اعضای شوراها می تواند در یک مجلس جمع شده و تجربیاتشان را به هم منتقل کنند و کتاب هایی نیز که توسط شوراها نوشته می شود بسیار پخته تر و جامع تر است.
این مرجع تقلید ابراز داشت: فایده شورا این است که تجربیات افراد به یکدیگر منتقل می شود و سبب می شود نمایندگان مردم با صدای واحد خواسته های خود را از مجلس و دولت بخواهند و مجمع شوراهای کشور پیشنهادی به مجلس ارائه دهد که اهمیت بالایی پیدا کند.
وی با تاکید بر این که فشار بر افراد ضعیف از طرف شورا و شهرداری نباید وارد شود بیان کرد: شوراها بودجه دولتی ندارند بنابراین گرفتن هزینه ها از مردم کار خلافی نیست و باید مردم را با فرهنگ شورایی شهر آشنا کرد و به آن ها گفت خدمات به مردم باید با هزینه خودشان انجام شود اما نباید به قشرهای ضعیف فشاری وارد شود.
آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: ساخت و سازهای مزاحم در برخی نقاط شهری دیده می شود که تمام اطرافیان یک ساختمان را متاثر می کند و ساخت و سازهای مزاحم شکل شهر را تغییر می دهد و دردسری برای همسایه ها خواهد بود.
وی گفت: شهرداری ها به مرکزهای فرهنگی اهمیت بدهند، که گاهی به این مساله اهمیت داده نمی شود و در مکانی، شهرکی ساخته شده است ولی مسجد و درمانگاه ندارد و باید مسائل فرهنگی نیز پیش بینی شود.
وی افزود: برخی پارکینگ می سازند و پایان کار می گیرند ولی پارکینگ به تالاری برای اجتماعات تبدیل می شود و ماهیت پارکینگ خود را از دست می دهد و زمانی که پایان کار داده می شود باید راهکار نظارتی ایجاد شود که افراد نتوانند پارکینگ را به سالن اجتماعات تبدیل کنند.
این مرجع تقلید ابراز داشت: در گوشه و کنار دیده می شود برخی، تخلفاتی را با گرفتن پول هایی اجازه داده اند و جلوگیری از این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: سنت های اسلامی و شرعی باید در ساخت و سازها رعایت شود و نباید خیابان ها و ساخت و سازها به شکل خیابان و ساخت و ساز اروپایی باشد و سنت ایرانی و اسلامی باید در ساخت و سازها نمایان باشد.
وی افزود: شورا باید متعلق به همه مردم باشد و اگر این طور باشد خدمات اعضا خالصانه می شود و مردم راضی می شوند.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: دولت و مجلس نباید غافل از شوراها باشند و باید حساب و کتاب و تعاملی بین دولت و شوراها باشد، در برخی نقاط، درآمد شهرداری بسیار کم است لذا در جایی که باید حمایت شود و تعامل مستمری باشد دولت و ملت باید متحد با هم باشند.
وی ادامه داد: خدماتی که در شورا می شود باید خبر رسانی شود و خبر رسانی در دنیای امروز حرف اول را می زند البته خدمات برای مردم بدون بزرگ نمایی به آن ها ارائه شود که مردم نگویند پولی که از ما گرفته می شود در کجا خرج می شود.
وی افزود: آن چه در شهرداری تهران می گذرد در شهرهای دیگر نیز باید اجرا شود و در تهران شهرداری به مسجد، حسینیه و برنامه های قرآنی کمک می کند و هزینه زیادی از سوی شهرداری برای مرکزهای دینی ارائه می شود.
وی ادامه داد: اگر مرکزهای دینی درست باشد امنیت و آرامش خواهیم داشت و اگر مردم از ارزش های دینی فاصله بگیرند امنیت و آرامش در شهر نخواهد بود.
رئیس و جمعی از اعضای شورای عالی استان ها امروز چهارشنبه در سفر به شهر مقدس قم با شماری از علما و مراجع تقلید دیدار و گفت و گو می کنند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید