تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در بخش تولید | اتاق خبر
کد خبر: 346479
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 09:56
در گفت و گو با مدیرعامل سابق بانک صادارات و یک کارشناس بانکی بررسی شد
کاهش سود بانکی می تواند کمکی به رونق تولید در کشور باشد مشروط بر این که مشکلات بانک های کشور مانند مطالبات بانکی حل نشود کاهش سود بانکی نمی تواند کمکی به رشد اقتصادی کشور داشته باشد.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: نظام بانکداری در ایران همواره به دلیل وضع نرخ سود بالا برای تسهیلات بانکی مورد انتقاد اقتصاد دانان و تولید کنندگان بوده است. نرخ بالای سود بانکی باعث شده است که بسیاری از تولید کنندگان برای دریافت وام با مشکلات زیادی به خصوص در مورد بازپرداخت آن رو به رو شود. این در حالی است که تولید کنندگان بسیاری حتی دریافت این وام به دلیل بوروکراسی اداری دور از دسترس می باشد.

 

 

نرخ دستوری عامل بروز مشکل در نظام بانکی

یک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی تعیین نرخ سود بانکی به صورت دستوری را در تضاد با اقتصاد مردمی دانست.

عباس هشی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر با تاکید بر این موضوع که تعیین سود بانکی نباید به صورت دستوری باشد گفت: انتظاری که از بانک مرکزی می رود این است که نرخ بهره بین بانکی اعلام کند و نرخ بهره میان بانک و مردم براساس شرایط رقابتی، نرخ تورم اعلام می شود. اما اقدامات شورای پول و اعتبار به نوعی دخالت در وظایف بانک مرکزی است.

هشی با اشاره به شرایط اقتصادی خاصی که در کشور حاکم است تصریح کرد:در ایران  وجود بازار غیررسمی که بیش از 60 درصد اقتصاد کشور را شامل می شود وجود دارد. در چنین شرایطی بخش شفاف اقتصاد کشور به نظام بانکی متصل است با توجه به رقیبی که دولت در بخش غیر رسمی دارد باعث شده که شرایط برای بانک مرکزی بسیار دشوار شود. بنابراین بانک مرکزی با محدودیت بسیاری در اعمال و اجرای قوانین خود روبه رو شده است.

این استاد دانشگاه به ضعف نظارت بانک مرکزی در دو دهه اخیر اشاره کرد و گفت: این اتفاق در سال های 84 تا 92 به اوج خود رسید و باعث شد که بانک ها نظارت بانک مرکزی را جدی نگیرند. از جهت دیگر وجود موسسات مالی غیرمجازی که بدون هیچ نوع نظارتی مشغول به کار هستند باعث به هم ریختن وضعیت سیستم پولی و بانکی ایران است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اعلام کرد: بانک ها سود بالایی از طریق مشارکت در ساخت و ساز و لیزینگ به دست می آورند. کاهش سود بانکی می تواند کمکی به رونق تولید در کشور داشته باشد. اما سوالی که در این میان مطرح است، آیا بانک ها منابع لازم را برای اختصاص تسهیلات در بخش تولید دارند؟  جواب منفی است زیرا بانک ها ترجیح می دهند سپرده ها در بازارهایی مانند مسکن سرمایه گذاری کنند و به همین دلیل افرادی که خواستار وام هستند به سوی موسسات اقتصادی دیگر که وام هایی با بهره های بالاتر می دهند رهسپار خواهند شد.

وی اضافه کرد: دادن این اختیار به بانک ها برای تعیین نرخ سود سپرده ، چه از سوی بانک مرکزی بایشد چه از سوی شورای تامین پول و اعتبار، کند نیازمند وجود ساختارهایی در اقتصاد کشور است. اول اینکه باید اجرای این قانون ضمانت اجرایی داشته باشد، دوم اینکه این رقابت نابرابر میان بازار پولی غیررسمی و بازار رسمی از بین برود.

هشی با بیان اینکه مردم کاهش تورم را در زندگی خود حس نمی کنند، گفت: با این حال تا همت کاهش مشکلات میان بانک ها و دولت به وجود نیاید، نباید انتظار موفقیت سیستم بانکی کشور را داشت.

 

 پرداخت مطالبات معوق اولویت بانک ها

مدیرعامل سابق بانک صادرات کاهش نرخ سود بانکی را منوط به حل مشکل بانک ها در جذب سپرده ها و مطالبات معوق دانست.

احمد حاتمی یزد مدیرعامل سابق بانک صادرات گفت و گو با اتاق خبر با اشاره به مشکلات بانک های کشور در جذب منابع مالی گفت: بانک ها در حال حاضر فاقد منابع مالی برای دادن وام برای بخش تولید هستند. در حقیقت کاهش نرخ سود بانکی تنها در صورت حل مشکل مطالبات معوق بانک ها از افراد و شرکت ها خصوصی و دولتی عملی خواهد شد. این موضوع باید به طور جدی بررسی شود اما به نظر می رسد اراده کافی برای رفع این معضل وجود ندارد و در طول سی سال گذشته بازپس گیری این مطالبات تنها در شعار بوده است.

حاتمی یزد با دفاع از کاهش نرخ سود بانکی افزود: نرخ سود بانکی باید کاهش بیشتری پیدا کند اما به نظر می رسد که شرایط کلی اقتصاد کشور مانع از کاهش نرخ سود بانکی بیشتر از میزان فعلی می شود. وقتی منابع بانک از دسترس آنها خارج است کاهش سود بانکی نمی تواند کمکی به دادن تسهیلات بانکی به تولید کنندگان شود و در عمل تغییر مثبتی حاصل نخواهد شد.

مدیرعامل سابق بانک صادرات راهکار خود را برای حل این موضوع را اصلاح ساختار شرکت ها برای جلوگیری از بروز پدیده مطالبات معوق اعلام کرد و گفت: باید به  مدیریت شرکت ها بدهکار محدودیت زمانی در حدود 2 سال داده شود که با استفاده از روش های مختلفی مانند فروش دارایی ها و افزایش سرمایه مطالبات بانکی پرداخت شود.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید