درنظر گرفتن 2000 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه صنایع دریایی | اتاق خبر
کد خبر: 347218
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 01:32
مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی ضمن تاکید بر لزوم اقتصاد دریا به عنوان یک ادبیات خاص و حمایت از این حوزه، گفت: صندوق توسعه صنایع دریایی برای سال جاری 2000 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه صنایع دریایی درنظرگرفته است.

اتاق خبر: مظفری امروز - دوشنبه - در نشست صندوق توسعه صنایع دریایی با اشاره به عملکرد این صندوق در سال گذشته اظهار کرد: اعداد و ارقام در سه حوزه فعالیت‌های محوری صندوق از جمله تسهیلات برای ساخت شناور، تعمیرات شناور و تجهیزات توسعه، زیرساخت وجود دارد.

وی با اشاره به تسهیلات ساخت شناور در سال 1394 گفت: از مجموع 10 پرونده درخواست شده در این حوزه با چهار پرونده موافقت شده و حدود 170 میلیارد ریال تسهیلات پس از بررسی به آنها پرداخت شده است.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی با بیان این‌که در حوزه تعمیرات شناور 34 پرونده متقاضی دریافت تسهیلات بوده‌اند، افزود: در این حوزه 105 میلیارد ریال تایید پرداختی داشتیم و در حوزه سوم یعنی تسهیلات برای تجهیزات توسعه زیرساخت نیز 9 پرونده متقاضی بوده‌اند و 35 میلیارد ریال مورد تایید قرار گرفت و به بانک عامل پرداخت شد.

مظفری با بیان این‌که در سال گذشته حدود 63 پرونده و متقاضی به ارزش مجموع 700 میلیارد ریال وجود داشت، ادامه داد: 28 پرونده به ارزش 309 میلیارد ریال پس از بررسی و ارزیابی و اهمیت‌سنجی مورد تایید قرار گرفت.

وی با اشاره به تسهیلات 74 میلیارد ریالی در سال 1393 و مقایسه‌ی آن با 309 میلیارد ریال سال 1394 اظهار کرد: مقایسه بین سال‌های 1393 و 1394 از رشد 400 درصدی تسهیلات در صندوق توسعه صنایع دریایی خبر می‌دهد و عملکرد ما در سال 1394 نشان‌دهنده این است که صندوق سعی کرده به نسبت نیازها به آنها پاسخ دهد.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی با اشاره به عملکرد این صندوق در سال 1395 گفت: اینفوگراف عملکرد شش ساله صندوق امسال به عنوان محصول رسانه‌ای و روشن‌شدن ذهن مخاطبان رونمایی می شود و صندوق ما در مرز شش سالگی باید شاخص‌های جدیدی ایجاد کند.

مظفری ادامه داد: صندوق توسعه صنایع دریایی برای سال جاری 2000 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه صنایع دریایی درنظرگرفته است. این صندوق سه محصول از جمله تسهیلات جهت تعمیر، ساخت و توسعه زیرساخت تجهیزات کارگاه‌های صنعتی در حوزه صنایع دریایی داشته است و در سال 1395 نیز از سه به علاوه یک محصول دیگر رونمایی می‌کند.

وی با اشاره به اولین محصول سال 1395 صندوق توسعه صنایع دریایی بیان کرد: صدور ضمانت‌نامه جهت فعالین حوزه صنایع دریایی تا سقف 500 میلیارد ریال و پرداخت 50 درصد از کارمزد آن برای رونق فضای کسب‌وکار در حوزه صنایع دریایی از محصولات سال 1395 است.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی تصریح کرد: یارانه تسهیلات با استفاده از منابع‌ای که در اختیار داریم از دیگر محصولات صندوق است و محصول سوم نیز ارائه‌ی تسهیلات برای سرمایه در گردش تا سقف 500 میلیارد ریال است.

مظفری تمرکز بر جذب منابع ارزی و خارجی را دیگر محصول صندوق توسعه صنایع دریایی دانست و ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع مالی 100 میلیون دلار را به عنوان جذب منابع ارزی و 50 میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دریایی قرار دادیم که جمعا 150 میلیون دلار می‌شود.

وی با بیان این‌که نیاز داریم با بانک‌ها تعامل بیشتری داشته باشیم، گفت: در سال 1395 با سه بانک تعامل خواهیم داشت و فعالیت ما در حوزه دریا باعث می‌شود بانک‌ها با این حوزه بیشتر آشنا شوند و با فعالیت صندوق بانک‌ها عاملیت حوزه دریایی را می‌گیرد. از جمله این‌که شناور و کشتی به عنوان یک وسیله و دارایی در ترهین بانک قرار می‌گیرد.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی ادامه داد: از برنامه‌های سال 1395 ایجاد میز خدمت در استان‌های ساحلی بود و شش یا هفت تقاضای اصلی به امضای هفت استاندار خدمت رییس جمهور یا معاون اول ایشان تقدیم می‌کنیم و مناسب است که استان‌ها در حوزه صنایع دریایی ستاد تسهیلات تشکیل دهند و برای هر استان سبد مالی پیش‌بینی کنیم.

مظفری با اشاره به اهمیت اقتصاد دریا به عنوان یک ادبیات خاص اظهار کرد: اقتصاد دریا نیاز به حجم بالایی از واژه‌سازی و پردازش دارد و باید مورد حمایت قرار گیرد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید