اشتباه رايج در مسواک زدن | اتاق خبر
کد خبر: 348513
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1395 - 16:02
اگرچه مسواک زدن يک کار رايج و معمولي است؛ اما بيشتر افراد اين کار را درست انجام نمي‌دهند. اشتباهات رايج زيادي وجود دارد که همه افراد مرتکب مي‌شوند

به گزارش اتاق خبر،مسواک زدن از طريق پاک کردن ذرات و بقاياي غذا و پلاک از روي دندان‌ها و باکتري‌ها از دهان به شما کمک مي‌کند سلامت دهان خود را حفظ کنيد.

مسواک زدن از طريق پاک کردن ذرات و بقاياي غذا و پلاک از روي دندان‌ها و باکتري‌ها از دهان به شما کمک مي‌کند سلامت دهان خود را حفظ کنيد.
همچنين بهداشت دهان بر روي سلامت کل بدن نيز تأثير مي‌گذارد. حفظ بهداشت دهان به پيشگيري از بيماري‌هاي تنفسي کمک کرده، احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و سکته را کاهش مي‌دهد، عملکرد ذهني را بهبود مي‌بخشد و از بروز اختلالات معده پيشگيري مي‌کند.
اگرچه مسواک زدن يک کار رايج و معمولي است؛ اما بيشتر افراد اين کار را درست انجام نمي‌دهند. اشتباهات رايج زيادي وجود دارد که همه افراد مرتکب مي‌شوند. براي حفظ بهداشت دهان، بايستي از اين اشتباهات اطلاع داشته باشيد و از آن‌ها اجتناب کنيد.

در ادامه به 10 اشتباه رايج در مسواک زدن اشاره شده است.

1. استفاده از مسواک نادرست
مسواک‌ها در اندازه‌هاي مختلف وجود دارند و افراد معمولاً نمي‌دانند کدام اندازه را بخرند و بدون فکر در مورد آن، مسواک مي‌خرند. براي اين که دندان‌هايتان را کامل تميز کنيد، بايستي از اندازه درست مسواک استفاده کنيد.
اگر مسواک بيش‌ازاندازه بزرگ باشد، ممکن است براي باز نگه‌داشتن دهان، به آن فشار وارد کند. اگر بيش‌ازاندازه کوچک باشد، دندان‌ها کامل تميز نمي‌شوند. زماني که مسواک حس خوبي در دست و در دهان دارد و به تمام دندان‌ها دسترسي دارد، به معناي آن است که اندازه مسواک مناسب است.
شما مي‌توانيد مسواک عادي يا برقي بخريد. افرادي که دچار آرتروز دست، بازو يا شانه هستند، بهتر است از مسواک‌هاي برقي بهره ببرند.

2. انتخاب برس نادرست
جالب است بدانيد از موهاي مختلفي براي ساخت قسمت برسي مسواک‌ها استفاده مي‌شود. ممکن است موها صاف، گرد، زاويه‌دار يا زيگزاگ باشند. دندان‌پزشکان معتقدند برس‌هايي که موهاي زاويه‌دار دارند معمولاً بهتر هستند؛ زيرا تمام دندان‌ها را کامل تميز مي‌کنند.
همچنين بايستي در انتخاب کيفيت برس مسواک دقت کنيد. از مسواک‌هايي که برس سفت و خشک دارند، استفاده نکنيد؛ زيرا باعث مي‌شوند ميناي دندان از بين برود، لثه را تحريک مي‌کنند و منجر به عقب‌نشيني لثه مي‌شوند. همواره از مسواک‌هايي بهره ببريد که نرمي برس‌هاي آن‌ها متوسط تا زياد باشد.

3. به‌کارگيري روش نادرست براي مسواک زدن
همه افراد هر روز دندان‌هاي خود را مسواک مي‌زنند؛ اما توجهي به روش مسواک زدن ندارند. طبق گفته اتحاديه دندان‌پزشکان آمريکا، روش صحيح مسواک زدن عبارت است از:

  1. مسواک را نسبت به خط لثه خود با زاويه 45 درجه بگيريد.
  2. از حرکات کوتاه و ملايم استفاده کنيد، مسواک را روي دندان‌ها به سمت عقب و جلو حرکت دهيد.
  3. سپس بخش خارجي، داخلي و سطح جويدن تمام دندان‌ها را به صورت دايره‌اي يا عمودي مسواک بزنيد.
  4. بعد زبان خود را مسواک بزنيد تا باکتري‌ها از بين بروند و دهانتان بوي بد ندهد.
  5. در آخر دهان خود را کامل با آب بشوييد.

4. عدم اختصاص زمان کافي براي مسواک زدن
طبق گفته اتحاديه دندان‌پزشکان آمريکا، روزانه بايستي حداقل 2 بار و ترجيحاً 3 بار مسواک بزنيد. بايستي صبح‌ها، قبل از خواب و در صورت نياز پس از صرف وعده غذايي دندان‌ها را مسواک بزنيد. اين کار به پاک کردن پلاک کمک کرده و PH داخل دهان را متعادل مي‌کند.
همچنين بايستي هر بار به مدت 2 دقيقه دندان‌ها را مسواک بزنيد. براي اين که مطمئن شويد دندان‌ها را به مدت کافي مسواک مي‌زنيد، دندان‌ها را به 4 بخش تقسيم کنيد؛ بالا سمت چپ، بالا سمت راست، پايين سمت چپ، پايين سمت راست. براي هر بخش 30 ثانيه زمان بگذاريد.

5. مسواک زدن بيش‌ازاندازه
برخي افراد در اين زمينه افراط مي‌کنند و بيش‌ازحد دندان‌ها را مسواک مي‌زنند. اگر بيش از 3 بار در روز دندان‌ها را مسواک مي‌زنيد، به دندان‌ها آسيب مي‌رسانيد. اين کار منجر به عقب‌نشيني خط لثه مي‌شود و روند فرسايش ميناي دندان‌ها را تسريع مي‌کند.

6. مسواک زدن را هميشه از يک جا شروع مي‌کنيد
بيشتر افراد مسواک زدن را هميشه از يک جا شروع مي‌کنند. اين يک اشتباه رايج است. زماني که از يک جاي خاص شروع مي‌کنيد، احتمال اين که براي مسواک زدن بخش آخر دندان‌ها تنبلي کنيد، زياد است. اين به معناي عدم تميز شدن دهان است.
دندان‌پزشکان توصيه مي‌کنند هر بار از يک جاي متفاوت مسواک بزنيد.

7. بخش داخلي دندان‌ها را فراموش مي‌کنيد
ممکن است به هنگام مسواک زدن، بخش داخلي دندان‌ها را فراموش کنيد. اين موضوع منجر به تشکيل پلاک روي سطح داخلي دندان‌ها مي‌شود و به دندان‌ها آسيب مي‌رساند.

8. مسواک را کامل نمي‌شوييد
از آنجا که هميشه عجله داريد، آب کشيدن مسواک به درستي انجام نمي‌شود. به همين دليل، باکتري و بقاياي مواد غذايي روي موهاي مسواک مي‌مانند و باعث بروز عفونت و بيماري‌هاي لثه مي‌شوند. بهتر است براي تميز کردن مسواک، آن را 1 دقيقه زير آب بگيريد و بعد اجازه دهيد خشک شود.

9. مسواک‌ها را در جاي مرطوب نگه مي‌داريد
بهتر است زماني که هنوز مسواک خيس است، آن را داخل کابينت نگذاريد. يک مسواک مرطوب بستري مناسب براي رشد باکتري‌ها است و در صورت استفاده از اين مسواک در دفعات بعدي، ناخودآگاه باکتري‌ها را وارد دهان خواهيد کرد. اين کار منجر به بروز بوي بد دهان و بيماري‌هاي ديگر لثه مي‌شود.
آب اضافي مسواک را بگيريد و آن را در جايي نگهداريد که هوا در آن جريان دارد.

10. عدم تعويض مسواک‌هاي قديمي
بيشتر افراد تا هر زمان که بتوانند از يک مسواک بهره مي‌برند. اين موضوع اشتباه بزرگي است که بايد از آن اجتناب کنيد. يک مسواک حداکثر 3 الي 4 ماه کار مي‌کند.

منبع آریا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید