سوادآموزی بيش از 700 هزار افغاني در ایران | اتاق خبر
کد خبر: 349168
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 16:18
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی از آموزش بيش از 700 هزار نفر از اتباع افغاني طي 30 سال گذشته درنهضت سوادآموزی ایران خبرداد.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، علي باقرزاده در نشست مشترك با محمد رحيمي، معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان كه در ساختمان شماره يك سازمان برگزار شد،  با بيان اين که  سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور توسط امام خمینی (ره)، سند جهانی آموزش برای همه (EFA) در دستور کار قرارگرفت، اظهار كرد: امام خمینی (ره) در پيام خود به مناسبت تاسيس سازمان نهضت سوادآموزي در كشور، با سواد شدن را مهم‌تر از مسکن و بهداشت عنوان مي‌كنند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اين كه طي 30 سال گذشته بالغ بر700 هزار نفر از اتباع کشور افغانستان در ايران از برنامه‌های سوادآموزی استفاده كرده‌اند، تصريح كرد: نرخ باسوادی جمعیت افغانی در ايران را از شش درصد به بیش از 62 درصد افزایش داده‌ایم .

وي با تاكيد بر اين كه در اوایل انقلاب، بیشتر اتباع افغانستان در ایران باسواد شده و تحصیل کرده بودند، خاطرنشان كرد: در سال‌های اخیر وضعیت سواد معکوس شده و اغلب مهاجرین اتباع افغانستان بی‌سواد یا کم سواد هستند .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بيان اين كه خدمات جمهوری اسلامی ایران فقط منوط به سوادآموزی نمی‌شود، افزود: ايران در آموزش رسمی، بالغ بر 300 هزار دانش آموز در مدارس كشور را طي چند سال گذشته سازماندهی كرده است و در سال جاری هم حدود 430 هزار دانش آموز اتباع افغانستان در کلاس‌های درس مدارس ثبت نام شده‌اند.

باقرزاده به دیدار رئیس جمهور افغانستان با رهبر معظم انقلاب اشاره و بيان كرد: مقام معظم رهبري (مدظله العالي) دستور دادند تا اتباع افغانی همانند اتباع ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هيئت دولت نيز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شده است.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید