ارائه نقشه راه سازمان ملل در مورد یمن | اتاق خبر
کد خبر: 350956
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 12:38
شرق الاوسط گزارش داد:
در حالی که 50 روز از مذاکرات بی‌نتیجه طرف‌های یمنی در کویت می‌گذرد، رئیس هیئت دولت مستعفی یمن اعلام کرد که قرار است سازمان ملل طی دو روز آینده نقشه راهی را برای حل و فصل بحران در این کشور ارائه کند.

به گزارش اتاق خبر، روزنامه الشرق الاوسط نوشت:، مذاکرات صلح یمن با نظارت سازمان ملل از 50 روز پیش در کویت آغاز شد اما هنوز هیچ پیشرفت قابل توجهی در این مذاکرات دیده نمی‌شود و حتی توافق تبادل اسرا نیز که قرار بود قبل از ماه رمضان اجرایی شود، به طور کامل اجرا نشد.

دو طرف یکدیگر را به کارشکنی در مذاکرات و عدم جدیت متهم می‌کنند. هیئت دولت مستعفی یمن بارها از مذاکرات به بهانه‌های مختلف کنار کشیده است و برخی معتقدند که این مذاکرات اکنون وارد مرحله "حساس و خطرناکی" شده است.

انصارالله یمن اخیرا بیانیه‌ای را صادر و در آن تأکید کرد: هرگونه راهکاری که شامل توقف دائم تجاوز و محاصره یمن و توافق درباره نهاد ریاست‌جمهوری و تشکیل دولت وحدت ملی و تشکیل کمیته نظامی و امنیتی نباشد، مقبول نیست.

هیئت دولت مستعفی یمن با این بیانیه مخالفت کرده و مدعی است موضع هیئت صنعا تلاش‌ها برای حل بحران را ناکام می‌گذارد.

در همین راستا، عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن و رئیس هیئت دولت مستعفی در مذاکرات صلح کویت اعلام کرد که نقشه راهی که اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن تهیه کرده هنوز به دست ما نرسیده است اما احتمالا طی دو روز آینده ارائه شود.

وی گفت: در هر صورت مسئله مهم و تأیید شده این است که جامعه جهانی به قطعنامه 2216، طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج مذاکرات ملی، "مشروعیت" و اینکه عقب‌نشینی باید قبل از هرگونه صحبت سیاسی باشد، پایبند است.

المخلافی تأکید کرد: ما به ضمانت‌ها و تأکیدات مکتوبی دست یافته‌ایم. آخرین این ضمانت‌ها پیامی بود که پس از دیدار عبدربه منصورهادی (رئیس‌جمهور مستعفی یمن) با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل به آن دست یافتیم و هرگونه راهکاری در رأس آن قطعنامه 2216 شورای امنیت خواهد بود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید