نقره هایی که دور ریخته می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 351206
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 16:32
نقره فلز باارزشی است که هم به صورت آزاد در معادن وجود دارد و هم به صورت یک محصول جانبی در کنار مواد معدنی دیگر مانند سرب، مس، طلا و نیکل یافت می‌شود. با سرمایه‌گذاری و فرآوری سرب و روی در کشور می‌توان بخش اعظمی از نیاز کشور به فلز نقره را برطرف کرده و ارز

به گزارش اتاق خبر به نقل از صمت آنطور که کارشناسان اذعان می‌کنند فرآوری نقره به دو روش انجام می‌شود؛ نخستین روش فرآوری نقره از ماده معدنی سرب است و دومین روش استحصال نقره از باطله‌هاست.


کاربرد نقره
نقره در صنایع مختلفی مانند عکاسی، جواهرسازی، داروسازی، تزئینی و همچنین در صنایع های‌تک کاربرد دارد. از ترکیب نقره، جیوه، قلع و دیگر فلزات در دمای اتاق می‌توان آلیاژی به نام آمالگام تهیه کرد که به منظور پرکردن دندان استفاده می‌شود، علاوه بر آن به دلیل ویژگی رسانایی بسیار بالا، از نقره در برخی محصولات الکتریکی و الکترونیکی، حتی با وجود زنگار بستن استفاده می‌شود. همچنین از نقره برای آلیاژهای لحیم‌کاری، اتصالات الکتریکی و باتری‌های نقره- روی و نقره- کادمیوم گران‌قیمت استفاده می‌شود. البته در آینه‌هایی که باید قابلیت انعکاس بالایی داشته باشند در فرآیندی به‌نام نقره‌کاری از این فلز استفاده می‌شود. از آنجایی‌که نقره به سهولت نوترون‌های آزاد را جذب می‌کند، به طور معمول در ساخت میله کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد (میله یا صفحه‌ای در هسته‌شناسی که حاوی موادی است که نوترون‌ها را به سرعت جذب می‌کند) که واکنش زنجیره‌ای هسته‌ای را در رآکتورهای آبی فشرده تنظیم می‌کند.


فرآوری نقره


رییس خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه آلیاژ نقره در صنایع مختلف مانند کابل‌سازی کاربرد دارد به صمت گفت: دونوع فرآوری نقره وجود دارد نخست فرآوری نقره از ماده معدنی است که در کشور ما و در تمامی کشورهای دنیا ماده معدنی نقره همراه با سرب است یعنی هرجا معدن سرب وجود داشته باشد به میزان اندکی نقره نیز وجود دارد. ابراهیم جمیلی ادامه داد: زمانی که کنسانتره سرب و روی ساخته می‌شود قسمت زیادی از نقره محتوی ماده معدنی در کنسانتره سرب وارد می‌شود و زمانی‌که کنسانتره سرب تبدیل به شمش سرب می‌شود، تصفیه و سپس فرآوری شده و در مرحله آخر عیارسازی می‌شود و درنهایت تبدیل به شمش نقره خواهد شد. جمیلی تصریح کرد: دومین روش فرآوری نقره این است که نقره را بازیافت می‌کنند. درواقع برخی از کالاها مانند ورق‌های رادیولوژی از آلیاژهای نقره برخوردار هستند که می‌توان با بازیافت آنها نقره استحصال کرد که این امر در کشور ما مرسوم است. وی گفت: امیدواریم تولید نقره به صورت جدی در ایران انجام شود تا به این ترتیب بتوانیم نقره موردنیاز خود را از داخل تامین کنیم و صادرات آن نیز به عنوان یک فلز با ارزش برای ما ارزآوری داشته باشد. رییس خانه اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم از خاک معدنی نقره بیشتری استحصال کنیم پژوهش انجام دادیم و به نتایج خوبی در این زمینه دست پیدا کردیم و امیدواریم بتوانیم آن را عملی کنیم. به این ترتیب به یکی از تولیدکنندگان بزرگ نقره در آینده تبدیل خواهیم شد. جمیلی عنوان کرد: درحال‌حاضر استحصال نقره از باطله‌ها، صنعتی نشده و با توجه به اینکه نقره در کشور موجود است می‌توان آن را استخراج کرد.


فلز نقره در کدام مناطق یافت می‌شود؟
یکی از مناطقی که فلز نقره درآن یافت می‌شود دره نقره‌ای شهرستان گلپایگان است. از نکات جالبی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که دره نقره‌ای معدنی از سرب است اما از آنجایی‌که فلز نقره در کنار مواد معدنی دیگر مانند سرب یافت می‌شود، به دلیل بالا بودن میزان نقره استخراج شده از این دره که گاهی تا ۸ کیلوگرم نیز بوده، بومی‌های محلی این نام را برای دره انتخاب کرده‌اند. علاوه بر آن معدن رشم در جنوب دامغان و همچنین کمربند فلزی که از شهرستان ملایر – اصفهان می‌گذرد نیز از ذخیره بالای نقره برخوردار هستند. معدن لاطلا در استان کرمان که از آن به عنوان بهشت معادن ایران یاد می‌شود نیز ذخیره ۱۰۰ تنی از نقره و طلا را در خود جای داده است. به‌طور معمول در ذخایر طلای ایران نقره نیز به عنوان یک محصول جانبی فراوان یافت می‌شود. با این حال توجهی به جداسازی و استحصال آنها تا امروز نشده است. این ذخایر را می‌توان به عنوان یک ارزش‌افزوده به شمار آورد. البته هم‌اکنون در برخی از معادن طلای ایران مانند معدن طلای «موته» همراه با طلا، نقره نیز استحصال می‌شود. علاوه بر آن در معدن زرمهر در استان خراسان رضوی نیز نقره استحصال می‌شود.


راه‌اندازی خط تولید جداسازی نقره از سرب
بهروز برنا، معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نیز چندی پیش در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در کشور به ذخایر نقره توجه چندانی نشده، به عنوان مثال در شمش‌های سربی که هم‌اکنون تولید می‌شود نقره وجود دارد و چنانچه خط تولید مجزا برای جداسازی نقره از سرب راه‌اندازی شود، صرفه اقتصادی و سود برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت.
برنا گفت: در برخی از ذخایر سرب ایران در هر تن سرب حدود ۳ کیلوگرم نقره وجود دارد و برای استحصال و جداسازی نقره از طلا، سرب، مس و آنتیموان نیاز به سرمایه‌گذاری و نوسازی تجهیزات و فناوری‌های موجود احساس می‌شود. از طرفی برخی از معادن سرب و روی کشور مانند رشم که اکنون معدنی متروک است، باید دوباره راه‌اندازی شوند تا بتوان نقره موجود در این معادن را از فلز سرب جدا و استحصال کرد. وی تصریح کرد: معدن سرب و روی آهنگران در شهرستان ملایر از دیگر مواردی است که همراه با ذخیره سرب، نقره فراوانی دارد و باید استحصال و جداسازی آن انجام شود. درباره ذخایر مس پورفیری نیز استحصال نقره در مرحله تصفیه این کانی باید انجام شود. به گفته معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، براساس آمار سال ۱۳۹۳، تعداد معادن سرب و روی ایران ۵۸ معدن است که ۴۳ معدن فعال، ۹ معدن غیرفعال و ۶ معدن در حال تجهیز هستند. به طور کلی در ایران ۶۰۰ ذخیره سرب و روی به شکل اندیس، کانسار و معدن وجود دارد، بسیاری از این معادن هم‌اکنون به شکل متروکه درآمده‌اند و لازم است برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری و استحصال مواد معدنی موجود در آنها انجام شود. برنا عنوان کرد: متاسفانه در معادن سرب و روی به دلیل استفاده نکردن از خطوط کامل تولید، تمامی نقره مخلوط با سرب جدا نشده و دورریخته می‌شود و به نظر می‌رسد این اتفاق به‌دلیل توان مالی کم در استفاده از فناوری‌های روز دنیا رخ می‌دهد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید