صادرات چهارمحال و بختیاری روی ریل حرکت | اتاق خبر
کد خبر: 352341
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 18:20
صادرات استان چهارمحال و بختیاری در سال ۹۳ حدود ۱۷۰ میلیون دلار بوده و این میزان صادرات در سال ۹۴ به ۸۶ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش اتاق خبر، این آمارها از کاهش ۴۵ درصدی صادرات استان چهارمحال و بختیاری حکایت دارد. اما با وجود کاهش صادرات استان، در جلسه کارگروه توسعه صادرات مقرر شده تا ارزش صادرات چهار محال و بختیاری در سال جاری به ۱۰۰میلیون دلار برسد. به گفته غلامحسین سقایی‌دهکردی، کارشناس ارشد اقتصاد و بازرگانی استان چهارمحال و بختیاری یکی از علت‌های کاهش صادرات، رکودی است که بر اقتصاد جامعه ما حاکم شده و این رکود باعث شده توانایی کارخانه‌های استان کاهش پیدا کند.
او معتقد است، در حال حاضر مشکلاتی در زمینه مسائل بانکی و نقدینگی برای واحدهای تولیدی استان ایجاد شده است و صادرکنندگان، تاجران و تولیدکنندگان استان به دلیل رکود و تورمی که در بازار وجود دارد هزینه بالایی برای تولید می‌پردازند. در واقع با این اقدام قیمت تمام شده کالا هم بالا می‌رود، برای برون‌رفت از این مشکل باید دولت بحث رونق اقتصادی را دنبال کند. در حال حاضر رکود اقتصادی باعث شده اوضاع اقتصادی کشور نابسامان شود. برای رفع این مشکل باید تسهیلات ارزان‌قیمت به بخش تجاری و تولیدی کشور ارائه شود که صادرات از رکود خارج شود و به سمت افزایش حرکت کند.


۲۷ کشور میزبان محصولات چهارمحال و بختیاری
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری می‌گوید: جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در استان برگزار شد و در این جلسه ضمن اینکه برنامه‌ریزی‌هایی برای افزایش صادرات درنظر گرفته شد، پیش‌بینی شد، میزان صادرات غیرنفتی استان در سال جاری به ۱۰۰ میلیون دلار برسد. نعیم امامی در پاسخ به این سوال که هدف صادراتی کالاهای غیرنفتی استان در دو ماه سال جاری به چه میزان بوده است، می‌افزاید: هدف صادراتی که برای دوماهه امسال در نظر گرفته شد ۱۶/۶ میلیون دلار بود اما خوشبختانه میزان صادرات استان در این بازه زمانی به۱۸/۵ میلیون دلار رسید که این رقم رشد حدود ۱۱۱/۵درصدی صادرات استان را نشان می‌دهد.
این مقام مسئول خاطرنشان می‌کند: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازلحاظ ارزشی ۵ درصد و ازلحاظ وزنی ۷۳ درصد کاهش داشته است. دلیل اینکه وزن کالاهای صادراتی استان کاهش بسیاری پیدا کرده است، ناشی از متوقف شدن صادرات سیمان و کالاهای سنگین مانند مصالح ساختمانی است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به بازارهای هدف صادراتی چهارمحال و بختیاری تصریح می‌کند: استان چهارمحال و بختیاری به ۲۷ کشور صادرات دارد، که می‌توان به بازار سنتی و قدیمی مانند عراق، افغانستان، آذربایجان، ازبکستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، کویت، هندوستان، پاکستان، ترکیه و قرقیزستان اشاره کرد.
امامی اظهار می‌کند: در دو ماهه سال جاری ۲۱ نوع کالا مانند کولر، آبگرمکن، یخچال، یخچال فریزر، مغز بادام، مصنوعات پلاستیکی، خامه، پنیر، دوغ، شیر، ماهی قزل آلا، خوراک دام و طیور، ماشین لباسشویی، مصنوعات فلزی، دانه‌های روغنی، کاشی، سرامیک، تراکتور، موکت، شکلات و ظروف چدنی به خارج از کشور صادر شد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه واردات کالا به چهارمحال و بختیاری در دو ماهه سال جاری به ارزش ۷ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۵۶۵ دلار بوده، بیان می‌کند: این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۲۷ درصد و ازلحاظ وزنی ۲/۶درصد کاهش داشته است.

 

امامی با اشاره به اینکه در دو ماهه سال جاری، ۶کارگاه و سمینار آموزشی تخصصی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد تاکید می‌کند: برگزاری این تعداد کارگاه و سمینار آموزشی تخصصی نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کارگاه ۵۴ درصد، از نظر تعداد شرکت‌کننده ۱۷ درصد و از نظر میزان نفر ساعت آموزش، ۵۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری ادامه می‌دهد: در دو ماهه سال گذشته دو نمایشگاه تخصصی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد که این برنامه را در سال جاری نتوانستیم دوباره اجرا کنیم.
وی بیان می‌کند: در دو ماهه سال جاری ۸ کارت بازرگانی در استان صادر و ۲۳ کارت تمدید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر صدور ۴۶ درصد کاهش و از نظر تمدید ۲۱ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. همچنین در این مدت ۵۰ مجوز معافیت از حقوق گمرکی ورود ماشین‌آلات و تجهیزات خط تولید در چهارمحال و بختیاری به ارزش بیش از ۳۷ میلیون دلار صادر شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به عمده‌ترین مشکلات صادرات تصریح می‌کند: نبود صنایع پیشرفته در حوزه بسته‌بندی محصولات صنعتی و انجماد محصولات غذایی یکی از مهم‌ترین مشکلات استان در بخش صادرات است، چون ایجاد این صنایع نقش مهم و موثری در افزایش میزان صادرات استان می‌تواند داشته باشد.
امامی با بیان اینکه ایجاد واحدهای بسته‌بندی کالاهای صادراتی از اولویت‌های استان است، خاطرنشان می‌کند: تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر این است که سال جاری چندین واحد پیشرفته بسته‌بندی در استان احداث و واحدهای موجود تقویت شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۲ جلسه پایش تجارت خارجی در استان برگزار شده است، بیان می‌کند: آلمان، مهم‌ترین بازار هدف برای اعزام تاجران و صادرکنندگان استان به ویژه در زمینه صاردات فرش است.


راهکارهای توسعه صادرات
رییس اداره بازرگانی خارجی استان چهارمحال و بختیاری می‌گوید: در سال جاری برنامه‌های متعددی مانند حضور واحدهای تولیدی صادرات‌گرا در جلسه کارگروه توسعه صادرات، کمیته پایش تجارت خارجی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و صادرات، از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری برای توسعه تجارت خارجی و توسعه صادرات در نظر گرفته شده است. سیاوش نظری می‌افزاید: حضور اعضای کمیته پایش تجارت خارجی در واحدهای تولیدی و بررسی مشکلات اینگونه واحدها و انعکاس آنها به کارگروه توسعه صادرات در قالب اجرای طرح کلینیک صادراتی و پیگیری از طریق بانک‌های عامل به ویژه بانک توسعه صادرات و بانک صنعت و معدن به منظور تخصیص سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی صادرات‌گرا، از دیگر برنامه‌های سال جاری است.
رییس اداره بازرگانی خارجی استان چهارمحال و بختیاری تصریح می‌کند: در این زمینه پیگیری دریافت مشوق‌های صادراتی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، پیگیری انجام امور مربوط به بازاریابی و مدیریت بازار از طریق اعزام هیات‌های تجاری و بازاریابی و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی تخصصی ویژه متقاضیان کارت بازرگانی و مدیران واحدهای تولیدی و صادراتی را در دستور کار قرار داده‌ایم.
نظری ادامه می‌دهد: چهارمحال و بختیاری به ۲۷ کشور افریقایی، آسیایی و اروپایی صادرات دارد. عمده کالاهای صادراتی استان را می‌توان لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، منسوجات، خوراک دام و طیور، مصنوعات فلزی، مصنوعات پلاستیکی، مغزبادام و لبنیات نام برد. وی با اشاره به رفع مشکلات صادرکنندگان اظهار می‌کند: برای رفع مشکلات صادرکنندگان کاهش هزینه حمل‌ونقل کالاهای صادراتی در اولویت برنامه‌های سال جاری قرار گرفته است. رییس اداره بازرگانی خارجی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به برنامه‌هایی که سال گذشته در زمینه صادرات انجام شده، تصریح می‌کند: با توجه به لغو تحریم‌ها، تسهیلات صادراتی در اختیار صادرکنندگان قرار داده شد، در این زمینه فرصت بازگشت بدهی واحدهای تولیدی به صادرکنندگان داده شد.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، برای رفع مشکلات صادرکنندگان باید سرمایه در گردش در اختیار واحدهای تولیدی قرار بگیرد، همچنین امیدواریم با اجرای طرح بررسی مشکلات صادرکنندگان در واحدهای صادراتی و تصمیم‌گیری در کارگروه توسعه صادرات مشکلات صادرکنندگان هر چه سریع‌تر برطرف شود.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید