توافق حزب ندای تونس و جنبش النهضه برای پست نخست وزیری دولت وحدت ملی | اتاق خبر
کد خبر: 352552
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 08:00
عضو برجسته حزب ندای تونس از توافق ابتدایی این حزب و جبنش النهضه برای نخست وزیری سلیم شاکر به عنوان جانشین حبیب الصید خبر داد.

اتاق خبر - به نقل از پایگاه روزنامه الیوم السابع، طاهر البطیخ روز شنبه درگفت و گو با روزنامه القدس العربی گفت: حزب ندای تونس شخصیت های زیادی را برای پست نخست وزیری تونس از جمله سلیم شاکر وزیر کنونی مالی، یوسف الشاهد وزیر گروه های داخلی و ناجی جلول وزیر آموزش و پرورش را به عنوان نخست وزیر این کشور پیشنهاد داده است.
شخصیت های دیگری از جمله «کمال مرجال» رئیس حزب اقدام، «عبدالکریم الزبیدی» وزیر دفاع پیشین، حتم بن سالم مدیر پژوهش های راهبردی نیز افراد دیگری هستند که برای تصدی پست نخست وزیری تونس معرفی شده اند.
عضو حزب ندای تونس افزود: توافق اولیه با جنبش النهضه برای نخست وزیری سلیم شاکر انجام شده، هر چند که پیشنهادهای دیگری نیز از سوی این جنبش مطرح شده است.
بطیخ یادآور شد: گفت وگوهایی پیرامون ساختار و برنامه آینده دولت وحدت ملی و توزیع پست ها بین ائتلاف حاکم، گروه های سیاسی و اجتماعی موجود، جبهه خلق و دیگر احزاب مخالف داخل پارلمان و خارج آن صورت گرفته است.
این عضو ندای تونس افزود: زمانی که ما در پیروز انتخابات شدیم، حبیب الصید را نامزد تصدی پست نخست وزیری کردیم و امروز به صورت اجماع، رای اعتمادمان را از «الصید» پس می گیریم و خواهان یک دولت وحدت ملی به نخست وزیری شخصیتی از حزب ندای تونس هستیم.
بطیخ تاکید کرد: حزب ندای تونس در عین حال مخالف این نیست که شخصیتی ملی و مستقل که طرف های سیاسی و دیگر احزاب بر سر آن توافق کرده اند، سکان دار نخست وزیری تونس شود.
بر اساس این گزارش، چندی پیش رئیس جمهوری تونس باجی قاید السبسی با حبیب الصید نخست وزیر و رئیس مجلس این کشور، درباره طرح دولت «وحدت ملی» به رایزنی پرداختند.
در انتخابات قانونگذاری سال 2014 میلادی،‌حزب ندای تونس به پیروزی رسید که باجی قاید سبسی ریاست جمهوری تونس تاسیس کرد و حبیب صید دولت ائتلافی را با مشارکت این حزب و حزب نهضه و دو حزب دیگر تشکیل داد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید