کاهش نرخ تورم، نشانگر کاهش رونق اقتصادی کشور است | اتاق خبر
کد خبر: 352845
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1395 - 05:03
مدیرعامل بانک قوامین گفت: کاهش نرخ تورم، علامت خوبی در اقتصاد کشور نبوده زیرا نشان می‌دهد رونق اقتصادی در کشور رو به کاهش است.

اتاق خبر: غلامحسین تقی نتاج مدیرعامل بانک قوامین با بیان اینکه دولت اجازه نمی‌دهد بیش از 40 درصد سرمایه بانک در بنگاه‌ها سرمایه‌گذاری شود، تصریح‌کرد که برای مثال سرمایه بانک قوامین یک هزار میلیارد تومان بوده که این بانک می‌تواند تا سقف 400 میلیارد تومان سهام شرکت‌ها و بنگاه‌ها را خرید داشته باشد.

وی در اشاره به اینکه نقدینگی یک هزار میلیارد تومانی، نتوانسته اقتصاد کشور را از رکود خارج سازد، گفت: پایین بودن نرخ بازدهی تولید سبب شده که تقاضا برای تامین مالی با نرخ بالا در سرمایه‌گذاری‌ها وجود نداشته باشد.

تقی نتاج گفت: در حال حاضر بیشتر تقاضاها برای انجام فعالیت بازرگانی بوده و به دلیل پایین بودن نرخ ارز افراد ترجیح می‌دهند که تسهیلات را به سمت واردات و فعالیت‌ها واسطه‌گری ببرند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون روند انجام فعالیت تولیدی در کشور رو به کاهش بوده و تولید جذابیتی ندارد، اضافه کرد: تولیدکنندگان عمده قطعات خود را از خارج از کشور وارد کرده و پس از بسته‌بندی داخل تحویل مشتری می‌دهند.

وی، خود را یکی از مدافعان کاهش نرخ سود بانکی دانست و گفت: از لحاظ منطقی، پذیرفتنی نیست که نرخ تورم کاهش یابد اما نرخ سود بانکی کاهش نیابد.

تقی نتاج با انتقاد از برخی از بانک‌ها گفت: عده‌ای از این بانک‌ها با ابزارهایی مثل صندوق سرمایه‌گذاری بازار سپرده‌های بانکی را به هم ریخته و این بانک‌ها با اخذ مجوز از بازار سرمایه و ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری و پرداخت نرخ‌های جذاب تا 22 درصد سپرده سایر بانک‌ها را نیز جذب می‌کند.

به گفته وی، منابعی که تاکنون توسط بانک‌ها جذب شده، در قالب انواع وام و تسهیلات در اختیار تسهیلات گیرندگان قرار گرفته که در موعد مقرر هم آن‌ها این تسهیلات را به شبکه بانکی باز می‌گردانند.

مدیرعامل بانک قوامین گفت: طبق مصوبه مجمع یک بازه زمانی دو ساله برای افزایش سرمایه این بانک در نظر گرفته شده که تلاش‌ها بر این است که تا دربازه زمانی مصوب مجمع،  افزایش سرمایه مورد نظر محقق شود.

وی با بیان اینکه پذیره‌نویسی افزایش سرمایه این بانک انجام شده، گفت: سهامداران بانک از حق تقدم استفاده کرده و وجهی از افزایش سرمایه را نیز واریز کرده‌اند که عملیات اداری و حقوقی آن در بانک مرکزی و اداره ثبت شرکت‌ها در حال انجام است.

تقی نتاج با اشاره به اینکه مهم‌ترین برنامه این بانک در سال جاری کاهش هزینه سود سپرده و هزینه‌های جاری است، افزود: بانک قوامین در تلاش است تا سود مورد نظر در سال مالی 94 محقق سازد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید