شرایط لازم برای رشد صنعت سنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی | اتاق خبر
کد خبر: 353474
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 09:54
در سیزدهمین نشست کارگروه سنگ‌های قیمتی ونیمه قیمتی مطرح شد
صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در سال‌های اخیر کمی با بی‌توجهی و بی‌مهری روبه‌رو شد، این موضوع توانست منجر به از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران شود. متاسفانه در این میان کشورهایی همچون چین با تولید برخی سنگ‌های نامرغوب اما ارزان قیمت توانستند تعدادی از

به گزارش اتاق خبر، حال با فرصت ایجاد شده در پسابرجام بهترین زمان برای حمایت از این صنعت و رونق دوباره آن ایجاد شده است. در همین‌باره در سیزدهمین نشست کارگروه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، بر لزوم حمایت از صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به عنوان یک صنعت معدنی از سوی یک سازمان توسعه‌ای تاکید شد. در سیزدهمین نشست کارگروه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، بر لزوم حمایت از صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به عنوان یک صنعت معدنی از سوی یک سازمان توسعه‌ای تاکید شد تا شرایط رشد این صنعت فراهم آید. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، عباس رنجبر، مدیر زیرساخت ایمیدرو در سیزدهمین نشست کارگروه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی که با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، موسسه گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی، اتحادیه طلا و جواهر، اتحادیه تولیدکننده و صادرکننده سنگ‌های قیمتی و نیز کانون ملی هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی ایران برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به موضوع «دانش‌بنیان بودن» به عنوان یکی از رویکردهای ۵ گانه اقتصاد مقاومتی، خوشبختانه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، در برخی حوزه‌ها دانش‌بنیان است و باید بررسی شود چگونه می‌توان این صنعت را در اقتصاد مقاومتی رشد داد. وی ادامه داد: این حوزه هنوز شناخته شده نیست و نیاز است که به عنوان یک صنعت درون شهری به رسمیت شناخته شده و در عین حال با صنایع دیگر متمایز و محصولات تولیدی آن به عنوان محصولات صنایع معدنی قلمداد شود تا مورد حمایت قرار گیرد. به گفته رنجبر، نهادها و سازمان‌های غیردولتی (NGO)ها مرتبط با این صنعت، مصمم به توسعه آن هستند اما اگر در این حوزه هم افزایی باشد، می‌تواند برآیند قابل توجهی برای رشد اقتصادی به همراه داشته باشد، به طوری که کشورهای صاحب سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی با تولید ناخالص داخلی کمتر، درآمدهای بالاتری در این بخش دارند. در این نشست، اعضای کارگروه به چالش‌های موجود در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی پرداختند. از جمله این چالش‌ها، «ارتباط پایین دانشگاه و این صنعت و حمایت پایین مالی برای عملیاتی کردن طرح‌ها و پایان‌نامه‌ها»، «ورود آسان و ارزان محصولات قاچاق سنگ‌های قیمتی»، «به هم پیوسته نبودن زنجیره استخراج مواد معدنی، استحصال و ورود محصول به بازار»، «موازی کاری نهادهای مرتبط و نبود متولی واحد»، «پایین بودن سطح اطلاعات فعالان از قوانین حمایتی موجود»، «وجود دلالان فروش مواد اولیه و اختلاف بالای قیمت ماده اولیه»، «نبود ارتباط بین تولیدکننده، مصرف‌کننده و معادن» و «نبود تعرفه گمرکی مناسب برای جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و درنتیجه حمایت از این صنعت نوپا» بود. در ادامه، راهکارهایی برای توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی همچون «حمایت مالی و سرمایه‌گذاری در حوزه پروژه‌های پژوهشی و دانشگاهی»، «ارتباط با موسسات خارجی برای دریافت استانداردهای جهانی»، «فراهم کردن شرایط برای استخراج و استحصال ذخایر غنی سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی»، «ساماندهی بازار داخلی»، «تولید محصولات قابل رقابت»، «تشکیل خوشه استان‌ها در این صنعت برای شناسایی حلقه گمشده هر استان»، «استفاده از فرصت‌ها و قوانین فعلی»، «حذف مالیات بر تولید»، «مهندسی معکوس تجهیزات و قطعات فرآوری سنگ‌ها»، «ایجاد مرکز بهسازی قیمت‌ها» و «اختصاص کد تعرفه به سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی» ارائه شد.


حمایت از پروژه‌های دانش‌بنیان
محمدجواد پیش‌بین، رییس کانون ملی هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی ایران در این جلسه ضمن تشریح فعالیت‌های این کانون، اعلام کرد: یکی از وظایف اصلی کانون، حمایت از پروژه‌های پژوهشی دانش‌بنیان است و ما در این زمینه حمایت‌های لازم را به عمل می‌آوریم و پیگیر اعتبارات آن هستیم. وی ادامه داد: این کانون، دانشجویان کارشناسی‌ارشدی را که پروژه‌هایی در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی دارند و در عین حال کاربردی و اشتغالزا باشند، به عنوان کارگزار به صندوق کارآفرینی امید معرفی می‌کند. مقرر شد نتایج این جلسه و جلسات آینده تا پایان امسال جمع‌بندی و برای بحث و بررسی به کمیته سرمایه‌گذاری ایمیدرو ارسال شود تا این سازمان در صورت امکان، شکل و ساختار حمایتی را مشخص کند.


خام‌فروشی ارزشی ندارد
به گزارش صمت مهم‌ترین چالش این سنگ‌ها نیز در بخش فرآوری سنگ‌های زینتی و نبود یک متولی شش‌دانگ برای نظارت و راهبری آن است. کارشناسان و فعالان این حوزه بر این باورند که اگر برنامه‌ریزی از پیش‌تعیین شده برای جذب سرمایه‌گذاری و ورود افراد توانمند به این حوزه فراهم شود و رویکرد برنامه‌های توسعه‌ای در این بخش، بومی‌سازی این صنعت باشد موجب رشد اقتصادی و ارزآوری منطقه خواهد شد. چندی پیش، بهروز برنا، معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی درباره جایگاه سنگ‌های زینتی و فرآوری آنها در جهان و ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در تمام جهان، سنگ‌های زینتی به شکل خام ارزش اقتصادی چندانی ندارند و هرقدر که این سنگ‌ها فرآوری شده و مورد پسند مردم قرار گیرد ارزش‌افزوده بالاتر و سود بیشتری خواهند داشت. بسیاری از کشورها هستند که بخش خصوصی آنها اقدامات فراوانی در این حوزه انجام داده و ضمن بومی‌سازی این سنگ‌ها، صنعت گردشگری خود را نیز گسترش داده‌اند. به گونه‌ای که در برخی از آنها سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به نوعی با فرهنگ آن کشورها گره خورده است. برمه، کامبوج، تایلند و افغانستان در حوزه استخراج و فرآوری سنگ‌های قیمتی درحال پیشرفت هستند. درآمد حاصل از تجارت سنگ‌های زینتی در جهان یعنی فرآوری مواد معدنی رقمی افزون‌بر ۶۰۰ میلیارد دلار بوده و تا هزار میلیارد نیز برآورد و پیش‌بینی شده است. او ادامه داد: کشور چین را با یشم و تانزانیا را با تانزانیت می‌شناسند، وردایت نیز به عنوان یک سنگ عمومی در زیمبابوه شناخته شده، بولیوینیت در بولیوی، آمازونیت در برزیل که سنگ بومی منطقه است، در افغانستان سنگ لاجورد و لعل بدخشان، زمرد درکلمبیا و... همگی سنگ‌های زینتی بسیار مهمی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایران نیز در فیروزه و انواع عقیق مطرح است.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید