مدیریت جهادی، محور اقتصاد مقاومتی | اتاق خبر
کد خبر: 353934
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 09:52
همایش مدیران جهادی اقتصاد مقاومتی کشور روز گذشته در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. در این همایش برخی از مدیران جهادی به بررسی عملکرد چند ساله اقتصادی ایران و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پرداختند.

به گزارش اتاق خبر، همچنین ازجمله موضوعاتی که در این همایش به آن پرداخته شده راهکارهایی بود که به اجرای بهتر این سیاست‌ها در کشور کمک می‌کرد. جانشین فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و جمعی از نمایندگان مجلس نهم و دهم شورای اسلامی از جمله سخنرانان این همایش بودند. سردار سالار آبنوش، جانشین فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در همایش مدیران جهادی اقتصاد مقاومتی کشور گفت: ازجمله موضوعاتی که اکنون در کشور اهمیت دارد توانمندی نظام جمهوری اسلامی ایران است. به گفته سردار آبنوش، امروزه توانمندی ۳مولفه اصلی در کشور دارد که شامل توانمندی دفاعی، علمی و اقتصادی می‌شود. وی درباره توانمندی‌های دفاعی کشور گفت: ایران در شرایط تحریم توانمندی دفاع مقاومتی را افزایش داد و این موضوع در کشور تجربه شد. نتیجه این تجربه در ایران مقاومت دفاعی ایران بود که در این سال‌ها افزایش بسیاری یافته است. جانشین نماینده کل سپاه پاسداران و فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء با اشاره به اینکه ایران جنگ‌طلب نبوده و قصد تعرض به هیچ کشوری را نداشته، توضیح داد: ایران هرگز به کشوری تعرض نکرده و هرگز اجازه نمی‌دهیم کشوری قصد تعرض به ایران را داشته باشد. وی با تاکید بر اینکه مولفه دوم توانمندی، سطح علمی است، گفت: رشد علم در کشور مدیون مدیریت رهبر معظم انقلاب است. از جمله دستاوردهای علمی کشور این بود که ایران توانست تجهیزات ماهواره‌بر بسازد. سردار آبنوش با اشاره به اینکه ساخت ماهواره‌بر از ماهواره در کشورها اهمیت بیشتری دارد، گفت: با توجه به اینکه سطح علمی کشور در صنایع هوا فضا رشد چشمگیری داشته، اکنون ایران جزو ۵ کشوری است که در دنیا توان ساخت ماهواره‌بر دارد. موضوع قابل ملاجظه در این زمینه این است که توان ساخت ماهواره‌بر در کشور به طور کامل بومی است و نیازی به علم یا تجهیزات دیگر کشورها نیست.
جانشین فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء با بیان اینکه سومین مولفه توانمندی، اقتصاد است، گفت: توانمندی اقتصادی ایران در بسیاری از زمینه‌ها افزایش یافته است و این موضوع در قرارگاه خاتم‌الانبیاء نیز به بهترین شکل وجود دارد. اکنون در قرارگاه خاتم‌الانبیاء بیش از ۱۵۰هزار کارشناس و نخبه مشغول فعالیت‌های علمی و اقتصادی هستند و در این زمینه نیمی از نیاز کشور به آب تامین شده است. وی با اشاره به اینکه اکنون کشور به ۴۰میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد، گفت: حدود نیمی از نیاز کشور از طریق فعالیت‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء برطرف می‌شود. همچنین ساخت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در منطقه عسلویه از دیگر فعالیت‌هایی است که در سال‌های گذشته انجام شده است. سردار آبنوش با تاکید بر اینکه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی کامل بومی‌سازی شده است، گفت: در ساخت این فازها فقط مهندسان ایرانی نقش داشتند و این پروژه مبنی‌بر توان داخلی کشور به نتیجه و بهره‌برداری رسیده است. اکنون ایران با اتکا به توان داخلی می‌تواند از ۳ کیلومتری سطح زمین گاز استخراج کند و این موضوع برای صنایع گازی کشور اهمیت بسیاری دارد. وی با اشاره به اینکه به‌زودی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس افتتاح خواهد شد، گفت: این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه است که به زودی افتتاح می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد. پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نیز از جمله پروژه‌هایی است که ۱۰۰درصد در کشور بومی‌سازی شده است.


اقتصاد دانش‌بنیان، حامی اقتصاد مقاومتی
ارسلان فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: یکی از محورهایی که در شرایط کنونی کشور می‌تواند به مدیریت جهادی و اجرای اقتصاد مقاومتی کمک بسیاری کند، اقتصاد دانش‌بنیان است. اکنون محصولات با استفاده از فناوری روز، در کشور به سرعت مصرف می‌شود و مردم به دانش داخل کشور اعتماد دارند. وی درباره برخی ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی انعطاف‌پذیر و پویاست. ازجمله موضوعات مهم در اقتصاد مقاومتی، رسیدن به رفاه همگانی با اصلاح الگوی مصرف در کشور است. این تصور از اقتصاد مقاومتی که هیچ تغییری در آن وجود ندارد و این شیوه اقتصادی انعطاف‌پذیر نیست، اشتباه بوده و باید درنظر داشت که اقتصاد مقاومتی شیوه‌ای از اقتصاد پویاست. از جمله ویژگی‌های اقتصاد پویا، انعطاف‌پذیری است. رییس سابق کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید درنظر داشت که اقتصاد مقاومتی سیاستی مقطعی در کشور نبوده و وابسته به شرایط تحریم‌ها نیست. از جمله سیاست‌هایی که در اقتصاد مقاومتی مطرح شده کاهش وابستگی اقتصادی به نفت و دانش‌بنیان کردن تولیدات در کشور است. وی با تاکید بر اینکه شرایط اجرای اقتصاد مقاومتی شفاف بودن اقتصاد است، گفت: موضوع مهم در اقتصاد مقاومتی، این است که این سیستم اقتصادی مبنی بر رقابت است نه حمایت. بر این اساس سیستم تولید و اقتصاد ایران باید صادرات‌محور باشد تا رقابت‌پذیری در کشور ایجاد شود. فتحی‌پور با بیان اینکه اکنون کشور در شرایط رکود به‌سر می‌برد، گفت: اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند تا کشور سریع‌تر از این شرایط رهایی یابد. یکی از موضوعاتی که می‌تواند بر اجرای اقتصاد مقاومتی کمک کند این است که واردات محصولاتی که در کشور تولید می‌شوند، ممنوع شود. با اینکه در برخی موارد این ممنوعیت‌ها اعلام شده اما هنوز هم به‌طور قانونی و غیرقانونی در برخی موارد کالاهایی که در داخل کشور تولید شده، از دیگر کشورها نیز وارد می‌شوند.


تعیین اولویت‌ها در مدیریت جهادی
محمدمهدی زاهدی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم و دهم شورای اسلامی نیز در این همایش حضور داشت و گفته‌های خود درباره اقتصاد مقاومتی را این‌گونه آغاز کرد: یکی از موضوعاتی که در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از طرف رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید شده، مدیریت است. وی افزود: روحیه جهادی در مدیران کشور ازجمله شاخص‌هایی است که می‌تواند بر رشد اقتصادی کشور تاثیر بسیاری داشته باشد. مدیران جهادی با تعیین اولویت‌ها، طرح‌ها و لایحه‌های اقتصادی مسیر توسعه را برای کشور هموار می‌کنند. زاهدی افزود: یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام شد تصویب قانون رفع موانع تولید بود که این قانون به طور کامل در راستای اقتصاد مقاومتی بود. رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درون‌زایی و برون‌گرایی در اقتصاد ازجمله مواردی است که به توسعه و رشد اقتصادی در کشور کمک می‌کند، افزود: یکی از موضوعات مهم در شرایط اقتصادی کشور، اشتغال مولد است. این در حالی است که یکی از راه‌های دستیابی به اشتغال مولد در کشور رویکرد درون‌زایی و برون‌گرایی در اقتصاد است. در صورتی که این دو موضوع در اقتصاد ایران نهادینه شوند اشتغال مولد در کشور ایجاد می‌شود و در این زمینه با مشکلی روبه‌رو نخواهیم بود. وی با تاکید بر اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور دستاوردهای بسیاری داشته است، گفت: احداث بزرگترین تونل انتقال آب در خاورمیانه، بومی‌سازی بخشی از فازهای پارس جنوبی و انتقال آب از خلیج‌فارس به مرکز کشور ازجمله اقداماتی است که با استفاده از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در راستای اقتصاد مقاومتی اجرا شده و در حال اجرا هستند. زاهدی با تاکید بر اینکه واحدهای تولیدی و صنعتی امروزه نقش بسیار مفیدی در تولید دارند، گفت: یکی از سیاست‌هایی که در صورت پیش گرفتن آن شاهد رشدی چشمگیر در واحدهای صنعتی و تولیدی کشور خواهیم بود، الزام راه‌اندازی واحدهای تحقیق و توسعه است. وی افزود: امروزه واحدهای تحقیق و توسعه عضو جدانشدنی صنایع و تولید در دنیا هستند. در صورتی که این موضوع در ایران هم تبدیل به اجبار برای واحدهای تولید شود به‌طور قطع در سال‌های آینده رشد اقتصادی ایران افزایش خواهد یافت. بر این اساس پیشنهاد می‌شود به واحدهایی که می‌خواهند به بهره‌برداری برسند و بخش تحقیق و توسعه را تعریف نکرده‌اند، جواز بهره‌برداری داده نشود تا موضوع تحقیق و توسعه در کشور الزامی شود. رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راستای اجرای بهتر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌توان از ظرفیت‌های دانشگاهی در کشور استفاده کرد، گفت: آنچه در سیستم آموزش عالی کشور امروزه تبدیل به نیاز شده، کارآفرین‌محور شدن آموزش است. با اینکه کشور امروزه نیاز به کارآفرین دارد اما خروجی دانشگاه‌ها هنوز تئوری‌محور است. در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از برخی مدیران جهادی کشور قدردانی شد.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید