تأیید ربوده شدن 7 ملوان در دریای سولو | اتاق خبر
کد خبر: 354118
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 09:24
وزارت امور خارجه اندونزی روز جمعه ربوده شدن 7 ملوان این کشور توسط گروه های مسلح که گمان می رود اعضای گروه تروریستی ابوسیاف باشند در دریای سولو و جنوب فیلیپین را تایید کرد.

اتاق خبر: رتنو مرسودی وزیر امور خارجه اندونزی در یک بیانیه مطبوعاتی، اعلام کرد خدمه یدک کش 'چارلز001' اندونزی که در حال جابجایی 'بارج رابی 152' بودند، ربوده شده اند.
وی اعلام کرد که این آدم ربایی روز دوشنبه در دو نوبت رخ داده است و این ملوانان توسط دو گروه مختلف مورد حمله قرار گرفتند.
این سومین حادثه آدم ربایی در دریای سولو است که در آن ملوانان اندونزیایی ربوده می شوند.
براساس گزارش وزیر امور خارجه اندونزی، یک ملوان توسط مهاجمان آزاد شده و قرار است به اندونزی بازگردد.
گفته می شود این یدک کش و کشتی 13 سرنشین داشته است.
به نوشته تارنمای 'جاکارتا پست'، رتنو مرسودی با اعلام اینکه دولت اندونزی این آدم ربایی را به شدت محکوم می کند، از دولت فیلیپین خواست برای اطمینان از امنیت دریای سولو به گونه ای عمل کند که فعالیت های اقتصادی در امتداد آبراه مختل نشود و تاکید کرد جاکارتا آماده همکاری با مانیل در این زمینه است.
وی تاکید کرد دولت اندونزی هر کاری را که امکان دارد برای آزادی گروگان ها و ایمنی ملوانان انجام خواهد داد و این یک اولویت است.
وزیر خارجه اندونزی، گفت که هماهنگی با وزارتخانه ها و ارگان های مربوطه برای اتخاذ 'یک روش سریع، صلح آمیز و محاسبه شده به منظور تلاش برای آزاد کردن گروگان ها' انجام می شود.
گروه ابوسیاف طی چهار ماه گذشته اقدام به یک رشته آدم ربایی از بین خدمه کشتی های اندونزی و مالزی کرده است .
حدود 20 نفر از این گروگان ها آزاد شده اند. دولت های اندونزی و مالزی اعلام کردند به ابوسیاف باج نداده اند، اما گزارش رسانه ها نشان می دهد باج درخواستی گروگان گیران از طریق برخی واسطه ها پرداخت شده است.
'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری منتخب فیلیپین که تا 6 روز دیگر سکان هدایت این کشور را در دست می گیرد، هشدار داد این گروه به زودی باید شاهد عواقب ناشی از اعمال خود باشد.
'بنیگنو آکینو' رئیس جمهوری فیلیپین نیز هفته گذشته شخصا به 'سولو' منطقه ای که گروه ابوسیاف فعال است و سر دومین گروگان کانادایی قطع شد رفت و گفت که عملیات نظامیان فیلیپین به امید نجات گروگان ها آغاز می شود.
براثر درگیری روز سه شنبه ارتش فیلیپین با حدود 200 عضو گروه تروریستی ابوسیاف سه عضو این گروه کشته و 26 نفر از جمله 16 سرباز زخمی شدند.
گروه تروریستی ابوسیاف در دهه 90 میلادی با کمک 'اسامه بن لادن' و توسط 'عبدالرزاق جنجلانی' یک واعظ اهل فیلیپین شکل گرفت.
این گروه همپیمان داعش برای نخستین بار سال 2000 میلادی 10 گردشگر و 11 کارگر محلی را به گروگان برد.
تروریست های ابوسیاف سال 2004 خونین ترین عملیات خود را رقم زدند و یک کشتی ترابری را در خلیج مانیل بمب گذاری کردند. 116 نفر در این انفجارها کشته شدند و این حادثه خونین ترین حمله تروریستی در تاریخ فیلیپین لقب گرفت.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید