گبه و فرش قشقایی ثبت جهانی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 354127
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 10:40
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس:
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس از ثبت جهانی "گبه" و "فرش قشقایی" به نام استان فارس خبر داد و گفت: ثبت جهانی این دو اثر دستباف استان فارس مانع از جعل و کپی‌برداری می‌شود.

اتاق خبر: حمید ذوالانواری از ثبت جهانی «گبه» و «فرش قشقایی» به نام استان فارس خبر داد و اظهار داشت: پس از پیگیری‌های انجام شده گبه و فرش قشقایی فارس در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری به نام ایران ثبت جهانی شد و پس از این امکان جعل و کپی‌برداری از آن وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال معیارها و ملاک‌های ثبت جهانی این دو نوع فرش گفت: اصالت تولید و محل تولید از مهم‌ترین ملاک‌ها برای ثبت جهانی مصنوعات دستباف است که استان فارس به دلیل اینکه خاستگاه فرش قشقایی و گبه است برای این عنوان انتخاب شد. 

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس  با بیان اینکه در میان صادرات مصنوعات دستباف استان فارس گبه رتبه نخست را دارد، افزود: ثبت گبه و فرش قشقایی در حفظ مالکیت معنوی آن برای ایران و استان فارس به ویژه در بحث صادرات کمک شایانی است.

ذوالانواری با بیان اینکه پیش از این برخی از کشورهای آسیایی تولید گبه را از آن خود می‌دانستند، خاطرنشان کرد: با ثبت معنوی و جهانی این دو نوع فرش به نام استان فارس امکان جعل و کپی‌برداری از این محصول وجود ندارد و همین امر رونق صادرات را نیز به همراه دارد.

وی با بیان اینکه هنرمندان تولید این دو محصول زیبا زنان روستایی و عشایر استان فارس هستند، تصریح کرد: گبه و فرش قشقایی در اغلب نقاط استان فارس به ویژه در مناطق غربی و جنوبی استان بافته می‌شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس بیان کرد: سازمان جهانی مالکیت فکری یکی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل است که برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تشکیل شده و در حال حاضر 184 کشور عضو آن هستند.

منبع: تسنیم

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید