دریافت یک روزه ارز صادراتی | اتاق خبر
کد خبر: 355286
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 21:45
نخستین روز هفته جاری فعالان اقتصادی کشور مهمان ضیافت افطاری رییس‌جمهوری بودند، ضیافتی که با هدف بررسی و مروری بر پرونده اقتصاد کشور برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر، این نخستین دیدار دولت با فعالان بخش خصوصی پس از تک نرخی شدن تورم بود که در آن، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری، محمد نهاوندیان رییس دفتر و دستیار ویژه رییس‌جمهوری، وزیران اقتصادی کابینه اعم از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند. در این ضیافت ۶نفر از نمایندگان تشکل‌ها و مدیران اقتصادی اعم از محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران، بهمن عبداللهی رییس اتاق تعاون ایران؛ سیدجعفر مرعشی رییس کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران، مسعود حجاریان رییس انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه و کوروش پرویزیان رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در حضور رییس‌جمهوری به طرح دغدغه‌ها و دیدگاه‌هایشان پرداختند.


قدرت ایران با رشد تولید ملی
رییس جمهوری همگان به‌ویژه فعالان عرصه اقتصادی را به تلاش برای افزایش رشد تولید ملی فرا خواند و تاکید کرد: قدرت، عظمت و عزت ایران اسلامی در سایه بالا بردن و رشد تولید ملی و اشتغال برای جوانان، امکان‌پذیر است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی شنبه شب و در ضیافت افطار با فعالان عرصه اقتصاد کشور، اظهار کرد: همه فعالان اقتصادی، کارآفرینان، اصناف و بانک‌ها در کنار دولت، باید دست به‌دست هم دهند و برای افزایش تولید ملی و ایجاد اشتغال تلاش کنند. رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دولت برای ایجاد اشتغال عزم راسخ دارد، گفت: بیکاری سرآغاز همه مشکلات در جامعه است. متاسفانه در دوره ۷ساله ۸۵ تا پایان ۹۱ فقط چند هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شد و میزان اشتغال در آن دوره زمانی از ۲۰میلیون و ۶۱۹هزار و به ۲۰میلیون و ۶۲۸هزار نفر رسید، این درحالی است که در ۳ سال اخیر، سالانه حدود ۴۵۰هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شده و البته تا نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم. روحانی با اشاره به نقش تاریخی اصناف و کارآفرینان در ایجاد حرکت‌های بزرگ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کشور ادامه داد: بازار، اصناف و کارآفرینان همیشه یک پایه و محور در انقلاب بودند و این نقش به‌ویژه در ۱۵ خرداد نمایان است و امروز هم این نهادها می‌توانند در حوزه اقتصادی بسیار اثرگذار باشند. رییس‌جمهوری تصریح کرد: دولت تلاش دارد با ارائه تسهیلات لازم در مسیر ایجاد اشتغال مولد و پایدار به اصناف و کارآفرینان یاری برساند و مانع کار آنها نباشد، چراکه گاهی مقررات و پیچ‌وخم‌های امور اداری، بانکی و بیمه‌ای مانع ایجاد می‌کند.


حرکت صادرات غیر نفتی با بخش خصوصی
روحانی با تاکید بر ضرورت افزایش صادرات غیرنفتی و دستیابی به بازارهای هدف ثابت به‌ویژه در منطقه گفت: کارآفرینان و بخش خصوصی می‌توانند موتور صادرات غیرنفتی در کشور را به حرکت درآورند. ضروری است یک بخش از تولید کشور مختص صادرات باشد و تلاش شود بازارهای هدف ثابت بیابیم. رییس‌جمهوری به ارتقا و بهبود رتبه ایران در شاخص فضای کسب‌وکار از ۱۵۲ به ۱۱۸ اشاره کرد و گفت: ما باید برای بهبود فضای کسب‌وکار در کشور تلاش بیشتری کنیم چرا که بهبود فضای کسب‌وکار به جذب سرمایه‌ها کمک می‌کند و افزایش تولید ملی و ایجاد اشتغال برای جوانان با سرمایه و منابع مالی، شتاب بیشتری می‌گیرد. روحانی همچنین به نقش بانک‌ها در افزایش تولیدملی و ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: تا بانک‌ها به حرکت درنیایند و نرخ سود تسهیلات متعادل نشود، بخشی از مشکلات در این دوحوزه قابل حل نیست.


اصلاح لایحه بودجه
رییس‌جمهوری به موضوع کاهش نرخ تورم از بیش از ۴۰درصدی در شهریور ۹۲ به کمتر از ۱۰درصد در ماه گذشته اشاره کرد و افزود: با تک‌رقمی شدن نرخ تورم اکنون سرمایه‌گذار نگران نرخ تورم نیست و در همین ارتباط باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم. روحانی گفت: امروز گام‌های خوبی در زمینه ارز برداشته شده و آخرین گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد صف طولانی برای دریافت اعتبارات ارزی به منظور صادرات و واردات از بین رفته و دوره انتظار برای دریافت این اعتبارت از ۴ ماه به یک روز رسیده که این از آثار برجام است. رییس‌جمهوری یکی از تصمیم‌های دولت را اصلاح لایحه بودجه برشمرد و گفت: به‌زودی در این زمینه لایحه‌ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌کنیم که در آن، دو تبصره برای تقویت و اصلاح امور بانک‌ها و پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و پیمانکاران گنجانده شده و اگر مجلس این لایحه را تصویب کند برای نخستین بار گام بسیار خوبی در زمینه اصلاح امور بانکی برخواهیم داشت و همسو با این حرکت برای تک‌نرخی کردن ارز نیز تلاش می‌کنیم که این اصلاحات، گام‌های مهمی در حوزه اقتصاد کشور است. روحانی با بیان اینکه موتور قوی بخش غیردولتی می‌تواند اقتصاد و جامعه را به حرکت درآورد، اظهار کرد: دولت همه تلاش خود را برای کاستن از مقررات دست و پا گیر، ایجاد فضای رقابتی بدون رانت و جلوگیری از قاچاق کالاها به‌کار گرفته و اینها کمک شایانی به تولید کشور خواهد کرد.


دولت برای تولید و کارآفرینی تلاش کند
محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این مراسم با اشاره به شرایط سخت اقتصادی در ابتدای فعالیت دولت یازدهم که به‌زعم بیشتر اقتصاددانان وضعیت نابهنجار اقتصادی به‌شمار می‌رفت، گفت: دولت توانست با تدبیر و حسن انجام مذاکرات در عرصه بین‌الملل این مشکلات را برطرف و از این شرایط دشوار و تنگناهای اقتصادی عبور کند. وی کنترل تورم و رکود، ایجاد اشتغال و افزایش نرخ رشد اقتصادی را از جمله توفیقات دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: ما باید از کاهش تورم در راستای توسعه و رونق اقتصادی استفاده کنیم. جلال‌پور توجه به سیستم بانکی کشور و اصلاح نظام بانکی، تلاش برای حضور در بازارهای رقابتی جهان و توجه به مقوله صادرات در راستای ایجاد اقتصادی برون‌گرا و متناسب کردن تحولات نرخ ارز با شرایط اقتصادی داخلی و خارجی را ازجمله اقدامات موثر در توسعه و رشد اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: اکنون که اقتصاد ایران و شکوفایی آن در اولویت است باید در راستای این شکوفایی و ایجاد اصلاحاتی بنیادین در آن گام‌های اساسی برداریم. رییس اتاق بازرگانی ایران همچنین خواستار توجه و تلاش دولت و مسئولان برای رفع موانع و مشکلات اساسی در مسیر فعالیت واحدهای تولیدی، تولیدکنندگان و کارآفرینان شد.


حمایت از اصناف در برنامه‌های توسعه
علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران نیز در سخنانی با اشاره به افزایش ۱۵درصدی ارائه اظهارنامه مالیاتی از سوی اصناف، آن را نشانی از تعامل خوب و مثبت دولت با اصناف دانست و اظهار کرد: حمایت از اصناف در برنامه‌های توسعه به‌عنوان بزرگترین حوزه اقتصادی کشور و توجه به بنگاه‌های کوچک به عنوان بخش عظیم فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در راستای ایجاد اشتغال، نقش موثر و حائز اهمیتی در توسعه و شکوفایی اقتصاد کشور خواهد داشت. 


لایه‌های زیرین اصلاح شود
بهمن عبداللهی، رییس اتاق تعاون کشور نیز با قدردانی از رویکرد رییس‌جمهوری و دولت تدبیر و امید و بها دادن به بخش غیردولتی در واگذاری اقدامات و امور، گفت: متاسفانه این رویکرد در لایه‌های پایین‌تر دولت عملیاتی نشده و بسیاری از مسئولان دولتی در واگذاری امور به فعالان مردمی اقتصاد مقاومت می‌کنند که رفع این مشکل برای رشد اقتصاد کشور نیاز به توجه بیشتر از سوی مسئولان دولت دارد. وی با اشاره به اینکه بخش تعاون به‌عنوان مردمی‌ترین بخش اقتصاد کشور، سازگاری زیادی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد، افزود: بخش تعاون این آمادگی و ظرفیت را دارد تا در راستای اشتغالزایی، توسعه کشور و اجرای سیاست‌های دولت در زمینه توسعه و رشد اقتصاد تلاش و همکاری کند.


ساماندهی مدیریت
سیدجعفر مرعشی، رییس کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران هم در این مراسم با اشاره به روند تدوین قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار و تشکیل نظام مدیریت گفت: ساماندهی حرفه مدیریت می‌تواند نقش موثری در رفع مشکلات نظام اداری و بنگاه‌های اقتصادی ایفا کند.


درخواست‌های بیمه‌ای
مسعود حجاریان، رییس انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه و مدیرعامل بیمه ملت نیز چالش‌ها، ظرفیت‌ها و نقش راهبردی صنعت بیمه در توسعه اقتصاد کشور را مورد اشاره قرار داد و خواستار بهبود وضعیت بیمه زندگی، سودآوری شرکت‌های بیمه، رقابتی شدن بازار بیمه، حذف مقررات غیرضروری، بهبود محیط کسب‌وکار و ثبات و سرمایه‌گذاری در این بخش از اقتصاد کشور شد.


رونق شبکه بانکی با سیاست‌تکمیلی
کوروش پرویزیان، رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان از تلاش‌های دولت برای رفع تحریم‌های ظالمانه و سیاست‌های مدبرانه پولی دولت یازدهم و بانک مرکزی قدردانی کرد و گفت: اکنون شرایط برای فعالیت بخش خصوصی بیش از گذشته فراهم شده و امیدواریم با سیاست‌های تکمیلی در راستای رونق بخش خصوصی و شبکه بانکی کشور عمل شود.

اقتصاد با سیاست پیش نمی‌رود
چند تن از فعالان اقتصادی بخش خصوصی، موارد مطرح شده در نشست فعالان اقتصادی با رییس‌جمهوری را در برنامه تیتر امشب شبکه خبر مورد بحث و بررسی قرار دادند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفت: دولت به عنوان سیاست‌گذار اقتصادی باید فضای کسب و کار را برای بخش خصوصی آماده کند. وی افزود: دولت باید پاسخ دهد که در ۳ سال گذشته چه اقداماتی برای کوچکتر شدن بخش خصولتی و تقویت بخش خصوصی انجام داده است. حریری با بیان اینکه ۵۲ درصد صادرات ما نفتی است و ۲۰ تا ۳۰ درصد صادرات هم مواد خام، تصریح کرد: معتقدم هیچ کالایی برای تولید در زمینه صادرات غیرنفتی نداریم. وی افزود: مجموع صادرات غیرنفتی ما ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار آن هم به عراق و افغانستان است که هر دو بازار هم بسیار ناپایدار هستند. تا اقتصاد ما شفاف، رقابتی و آزاد نشود، مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت. اگر اقتصاد کشور شفاف باشد، بانک‌ها دیگر نمی‌توانند بنگاهداری کنند. وی گفت: بخش‌های دولتی و خصوصی آلوده به رانت هستند و ضروری است همه خودشان را در معرض شفافیت قرار دهند، اگرچه بعید است این مسئله به این زودی‌ها اتفاق بیفتد. تا زمانی که دعواهای سیاسی‌مان را در زمین اقتصادی دنبال می‌کنیم، اقتصاد پیش نخواهد رفت.


ثبات نرخ ارز آرزوی بخش خصوصی
غلامحسین جمیلی، رییس اتاق بازرگانی زنجان نیز گفت: رییس‌جمهوری معتقد است بخش خصوصی باید بخش اصلی تحریک تقاضا در بازار باشد؛ حال سوال اینجاست که وقتی دولت نتواند این کار را انجام دهد بخش خصوصی چگونه می‌تواند موفق به انجام آن شود. وی با بیان اینکه باید به نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور به طور عملی توجه کنیم افزود: فعالان اقتصادی بخش خصوصی بارها اعلام کرده‌اند که آماده همکاری با دولت و نظام برای اجرای سیاست‌های اقتصادی کشور هستند. جمیلی گفت: تثبیت نرخ ارز، رقابت‌پذیری و تولید برای صادرات، از موضوعات جدی در اقتصاد کشور است. این عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: برای صادرات پایدار نیازمند ثبات نرخ ارز هستیم و این از آرزوهای بخش خصوصی است که به‌طور قطع روی تمامی فعالیت‌های اقتصادی تاثیر خواهد گذاشت.


وزن اقتصاد غیرنفتی کم است
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، عضو دیگر اتاق بازرگانی ایران در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: رییس‌جمهوری می‌گوید نرخ تورم از ۳۹ درصد به تک‌رقمی کاهش یافته، اما سوال اینجاست که به چه قیمتی این اقدام انجام شده است؟ وی افزود: صنایع سیمان، آهن و فولاد کشور دچار مشکلات جدی و بزرگی هستند که باید فکری اساسی به حال آنها کرد. تک نرخی کردن ارز می‌تواند بازار را رقابت‌پذیر کند. وی با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد کشور دولتی است، افزود: در واگذاری طرح‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی در رقابت با بخش خصوصی حضور چشمگیرتری دارند. عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: وزن اقتصاد غیرنفتی ما آن قدر نیست که بتوانیم به سمت بازارهای صادراتی برویم و اینجاست که دولت باید کمک کند و مشوق‌های لازم را ارائه دهد.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید