علیدوستی از اول هم گزینه ما نبود | اتاق خبر
کد خبر: 355410
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 04:59
معینی:
سرپرست کمیته‌ جوانان فدراسیون فوتبال می‌گوید کادرفنی سابق تیم ‌ملی نوجوانان در طی پانزده ماه گذشته نتوانست انتظارات را برآورده کند و به همین دلیل بر کنار شد.

به‌ گزارش ‌اتاق خبر، به نقل از ایسنا، فریدون معینی در نشست خبری از انتخاب عباس چمنیان به عنوان سرمربی تیم ‌ملی نوجوانان خبر داد و گفت: به دلیل مشکلات فنی موجود در تیم ‌ملی نوجوانان حمید علیدوستی از سمتش برکنار شد. ما در بررسی‌هایی که در طی ۱۵ ماه گذشته انجام دادیم خواستار ایجاد تغییر در این تیم شده بودیم، اما کادرفنی نتوانست تغییرات لازم را ایجاد کند و این تیم کماکان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کرد.

او اضافه‌ کرد: تا این که در ماه‌های گذشته تیم ‌ملی نوجوانان را راهی اردوی ازبکستان کردیم و کادرفنی این امید را داده بود که می‌تواند تغییرات لازم را ایجاد کند، ولی متاسفانه ما در این اردو نه تنها کیفیت فنی لازم را نداشتیم، ‌ بلکه نتوانستیم نتایج مناسبی را نیز کسب کنیم.  رقبای ما مانند کره، ژاپن و ازبکستان و حتی عراق و سوریه خیلی خوب کار می‌کنند و با آمادگی کامل در حال پیشرفت هستند.   ما هر اردویی که کادرفنی تیم ‌ملی نوجوانان آن را درخواست کرد را برآورده کردیم و از این بابت از آقای کفاشیان، رییس سابق فدراسیون فوتبال ممنون هستم. حتی علیدوستی در کارگاه آموزشی که برای مربیان تیم‌های ملی در نظر گرفته بودیم شرکت نکرد. ما فقط می‌خواستیم کمک کنیم.

سرپرست کمیته‌ جوانان ادامه‌ داد: در آخرین تورنمنت که با حضور  تیم‌های چین، ژاپن و ازبکستان برگزار شد نتوانستیم نتایج خوبی را کسب کنیم و همین موضوع تاثیر منفی روی ما گذاشت. ما با نتیجه‌ چهار بر یک مقابل ژاپن شکست خوردیم. در حالی که معمولا با این تیم بازی‌هایی پایاپایی برگزار می‌کنیم یا این تیم را شکست می‌دهیم. همین دلایل باعث شد که کادرفنی سابق بر کنار شود.

معینی با اشاره به اردوهای تیم ‌ملی در ماه‌های گذشته گفت: ما ۲۴ اردوی داخلی و ۶ اردوی خارجی را برگزار کردیم که  هزینه‌های زیادی را برای ما در بر داشت. چیزی حدود یک میلیارد تومان برای تیم ‌ملی نوجوانان هزینه شد. از ۲۵ بازی که برای تیم ‌ملی در نظر گرفته بودیم، ۱۳ باخت، ۹ برد و سه تساوی را به دست آوردیم که اینها راضی کننده نبود. در سوی مقابل تیم ‌ملی جوانان که کادر فنی پر تلاشی هم دارد از ۱۲ بازی خارجی خود هشت برد، دو مساوی و دو باخت را به دست آورد.  دلایلی که عرض کردم موجب نگرانی ما برای تیم ‌ملی نوجوانان شده بود و به همین دلیل آقای چمنیان را انتخاب کردیم.

سرپرست کمیته‌ جوانان در واکنش به این که چرا حمید علیدوستی با وجود این که چند سالی بدون تیم بود، برای هدایت تیم ‌ملی نوجوانان انتخاب شد، اظهار کرد: ما در رده سنی زیر سن بلوغ به هیچ وجه به نتایج تکیه نمی‌کنیم. بعد از سن ۱۶ – ۱۷ سالگی که تیم‌سازی شکل می‌گیرد. اگر شما خوب کار کنید نتایج هم به دست می‌آید. کادرفنی تیم ژاپن خوب کار می‌کند و نتایج لازم را به دست می‌آورد. ما در این رده بازیکنان را پرورش می‌دهیم. حمید علیدوستی را آقای آیت اللهی مسئول تیم‌های ملی انتخاب کرد و ما بیشتر روی تیم‌های امید و جوانان نظر می‌دهیم. علیدوستی به هیچ وجه نامزد مورد نظر ما برای تیم ‌ملی نوجوانان نبود و نمی دانیم که چطور او را انتخاب کردند.

او در پاسخ به این پرسش که حمید علیدوستی بر خلاف نظر او می‌گوید از ۱۹ بازی تدارکاتی ۱۴ برد به دست آورده و در بازی با ژاپن هم استراتژی نتیجه‌گرایی نداشته است، گفت: ما به مدت دو هفته‌ است که با حضور خطیب و جلال بشرزاد تیم ‌ملی نوجوانان را تمرین می‌دهیم و واقعا تغییرات خوبی به وجود آمده است. ما باید واقع گرا باشیم. نظرات حمید علی دوستی برای من محترم است، ولی تیم ژاپن ۲۲ بازیکن دارد که همه آنها در یک سطح قرار دارند و در هر بازی با یک ترکیب به میدان می‌روند. شرایطی که در تیم ‌ملی بزرگسالان ایران هم در حال رقم خوردن است. آماری که از بازی‌های تیم ‌ملی نوجوانان ارائه کردم گزارش‌ آقای علیدوستی بود.

معینی درباره این که چرا حمید خداداد بدنساز تیم ‌ملی نوجوانان را برکنار کرده است، خاطر نشان کرد: او در اوایل بسیار خوب کار می‌کرد، ولی در ادامه شرایطی به وجود آمد که کارهای لازم را انجام نمی‌دادند.

وی با بیان این که بر کناری حمید علیدوستی نظر شخصی او نبوده است، اضافه‌ کرد:  تمامی صحبت‌های اعضای کمیته‌ فنی در جلسات مختلف به صورت کتبی وجود دارد و شما مطمئن باشید که همه اعضا این تصمیم را گرفته‌اند. ما ۱۴ نفر مختلف را برای تیم ‌ملی نوجوانان بررسی کرده‌ایم و تعدادی برنامه و تعدادی نیز روزمه خود را ارائه کرده بودند.

سرپرست کمیته‌ جوانان درباره این که آیا مذاکراتی هم با وحید هاشمیان و مهدی مهدوی کیا برای هدایت تیم ‌ملی نوجوانان داشته اند یا نه، خاطر نشان کرد: هیچ تماسی در این باره نداشتیم و این گمانه زنی مطبوعات است. مهدوی‌کیا هم برای کمک به فوتبال آمده است و در همان زمان اعلام کرد که در ژانویه باید در کلاس‌های B مربیگری شرکت کند و به او اجازه نمی‌دهند که به ایران بیاید. او به ما  گفت هر زمانی که بخواهیم در آلمان اردویی یا بازی را برگزار کنیم می‌تواند به ما کمک کند و از این بابت از او ممنون هستیم.

سرپرست کمیته‌ جوانان ادامه‌ داد: مربیان پایه زحمت‌کش‌ترین اقشار فوتبال هستند، اما دانش آنها پاسخگوی فوتبال روز دنیا نیست. آنها باید در کلاس‌های بیشتری حضور داشته باشند. در اروپا کلاس‌های پایه A و B وجود دارد. باید این کمبودها را در این رده سنی بر طرف کنیم و به فوتبال روز دنیا نزدیکتر شویم. اگر در این رده سنی نکات را یاد نگیرند بعدا با مشکل مواجه می‌شوند. ما بازیکنانی مانند علیرضا جهانبخش و سردار آزمون داریم که از نظر روابط انسانی و مهارت‌های اجتماعی و فن فوتبال عالی هستند و باید چنین انتخاب‌هایی رخ دهد.

معینی درباره انتخاب عباس چمنیان اظهار کرد: او سال‌های سال در تیم‌های مختلف حضور داشته و مسئول تیم‌های جوانان، نوجوانان و مربی تیم نوجوانانی بود که در ژاپن قهرمان شد و به جام جهانی رفت. او مدرس فوتبال است و کار اجرایی هم انجام داده است. ما معیارهایی را برای انتخاب سرمربی تیم ملی نوجوانان در نظر گرفته بودیم که چمنیان بیشترین نمره را در این بخش کسب کرد.

سرپرست کمیته فنی در واکنش به اینکه به نظر می‌رسد آن‌ها به دنبال نتیجه‌گرایی هستند و اینکه آیا چمنیان با این تیم موفق می‌شود، گفت: نتیجه‌گرایی به همه مربوط است. اما بیشترین بار مسئولیت را مربی‌ها بر عهده دارد و دلیل مشکلات را باید در سنین پایه جست‌وجو کرد. همه ما باید در بخش‌هایی که وظیفه داریم دقیق‌تر باشیم. هیچ کس نمی‌تواند نتایج را تعیین کند به طوری که تیم ملی انگلیس روز گذشته با آن همه بازیکن حذف شد یا مارچلو لیپی در سال ۲۰۰۶ با ایتالیا قهرمان جهان شد اما در سال ۲۰۱۴ با این تیم نتوانست از مرحله گروهی صعود کند یا انگلیسی‌ها ۱۲ میلیون یورو کاپلو پرداخت کردند اما با او هم موفق نشدند.

معینی ادامه داد: اگر اشتباهی صورت نگیرد پیشرفتی رخ نمی‌دهد. جوانان ما هم مستعد و تشنه پیشرفت هستند. قبلا قوانین AFC به گونه‌ای بود که می‌توانستیم ۵۰ بازیکن را انتخاب کنیم و در رقابت‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنیم اما در حال حاضر قوانین به گونه‌ای است که فقط می‌توانیم از بازیکنان حاضر در مرحله مقدماتی استفاده کنیم. فقط می‌توانیم از بازیکنانی به جای این بازیکنان استفاده کنیم که ۸ ماه کوچک‌تر باشند. تیم زیر ۱۴ سال ما خوشبختانه در ماه‌های گذشته خوب کار کرده و در تاجیکستان هم موفق بود و AFC از این بابت از ما تشکر کرد.

معینی در پاسخ به این سوال که آیا الان زمان مناسبی برای تغییرات در تیم ملی نوجوانان بود و اینکه فکر نمی‌کند مقداری دیر شده است، گفت: این طور نیست که کادر فنی سابق هیچ کاری انجام نداده باشد. ما بابت کارهایی که انجام داده‌اند از آن‌ها تشکر کرده‌ایم. این تیم حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آماده است و با تعویض نحوه آموزش پیشرفت می‌کند. اگر به تمرین‌های ما سری بزنید می‌بیند که تغییرات مشهود بوده است.

معینی در پایان با بیان اینکه اردوی جدید تیم ملی از فردا آغاز می‌شود گفت: تیم ملی نوجوانان دو اردوی دیگر دارد که اولی از تاریخ ۲۰ تا ۳۰ تیرماه در عمان برگزار می‌شود و تیم ژاپن هم در این تورنمنت حاضر است. تورنمنت بعدی ۱۶ تا ۲۶ مردادماه در قزاقستان برگزار می‌شود که باز هم تیم ملی ژاپن در این رقابت‌ها حضور دارد. به نظرم هرچقدر با ژاپن که همگروه ماست دیدار کنیم مفید و موثر است. ما استعدادیاب‌های خوبی داریم که در آینده کیفیت فوتبال ما را دو برابر می‌کنند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید