برخورد شاخص‌ها به سطح انتظاري كوتاه‌مدت | اتاق خبر
کد خبر: 355755
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 03:41
رشد قيمت سهام در گروه‌هاي مختلف، در هفته جاري، براي بسياري از تحليلگران نشان از بازگشت بورس از روند كاهشي سه ماه گذشته به سمت فتح دوباره قله‌هاي از دست رفته است.

اتاق خبر: رشد قيمت سهام در گروه‌هاي مختلف، در هفته جاري، براي بسياري از تحليلگران نشان از بازگشت بورس از روند كاهشي سه ماه گذشته به سمت فتح دوباره قله‌هاي از دست رفته است. اين كارشناسان از افزايش حجم و ارزش معاملات، رشد شاخص كل و هم‌وزن و همچنين تقاضاي سنگين روي نمادهاي مختلف را علايم بازگشت بازار مي‌دانند، اما تجربه نشان داده است كه اين شاخص‌ها به راحتي مي‌توانند مسير عكسي را در پيش گرفته و منفي شوند، بنابراين به گفته حسين خابوري يكي از كارشناسان بازار سرمايه برخورد شاخص‌هاي مهم به سطح مقاومتي، اين نگراني را افزايش داده كه بازار سرمايه مسير استراحت را انتخاب كرده و چند روزي از رشد بايستند.

اين كارشناس بازار سرمايه معتقد است كه خودروسازها مجددا ليدر بازار شده و رشد قيمتي اين نمادها تا سطح مورد انتظار سرمايه‌گذاران كوتاه‌مدت، چراغ خطر اصلاح مجدد را روشن كرده است. خابوري در ادامه افزود: البته اين اصلاح قيمتي طولاني نبوده و احتمال برگشت دوباره به سمت رشد قوي‌تر از ريزش است.

روز گذشته ارزش معاملات به رقم 248ميليارد تومان رسيد كه نسبت به روز كاري قبل از آن با رقم 210ميليارد تومان حدود 15درصد افزايش يافته است.

همچنين شاخص كل بورس تهران نيز با افزايش 447واحدي به رقم 74هزار و 190واحد رسيد. شاخص كل هم‌وزن نيز با افزايش 139واحدي عدد 13هزار و 774واحد را تجربه كرد. شاخص سهام آزاد شناور نيز با افزايش 817واحدي عدد 83هزار و 331واحد را به نمايش گذاشت. شاخص بازار اول همچنين با افزايش 398واحدي به عدد 51هزار و 646واحد دست يافت و شاخص بازار دوم با 468واحد افزايش به رقم 163هزار و 821واحد دست يافت. در خصوص شاخص وزني ارزشي، همچنان رقم 28200 واحد به عنوان مقاومت شناخته مي‌شود. رقم امروز اين شاخص در حال حاضر كه با شما صحبت مي‌كنيم در ارتفاع 27015واحدي قرار دارد و تا مقاومت مطرح شده، چيزي حدود 1000 واحد فاصله دارد. روند پيش روي بازار نيز مثبت ارزيابي مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتي سه شركت فولاد مباركه با 67واحد، ايران‌خودرو با 57واحد و سايپا با 55واحد افزايش بيشترين تاثير مثبت را در برآورد شاخص كل بورس به نام خود ثبت كردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتي سه شركت ملي صنايع مس ايران با 24واحد، مخابرات ايران و پتروشيمي جم هر يك تا 18واحد ‌بالاترين تاثير منفي را در محاسبه اين نماگر به دوش كشيدند. ارزش كل معاملات روز گذشته بورس تهران نيز به بيش از 248ميليارد تومان بالغ شد كه ناشي از دست به دست شدن يك ميليون سهم و اوراق مالي قابل معامله طي 74هزار و 394 نوبت داد و ستد بود.

طي اين معاملات نماد معاملاتي شركت‌هاي كشت و صنعت پياذر، فولاد اميركبيركاشان، صنعتي پارس‌خزر، لامپ پارس‌شهاب، معادن منگنزايران، نوش مازندران، حفاري شمال، سرمايه‌گذاري سايپا، كشتيراني درياي‌خزر و حق تقدم آن، مجتمع گردشگري و امور رفاهي كارگزاران پارس، تسه‌ تيرماه 93 از سوي ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتي شركت‌هاي گروه صنايع كاغذ پارس، سرمايه‌گذاري ساپيا، گروه بهمن، سرمايه‌گذاري گروه صنايع بهشهر، بانك كارآفرين، حفاري شمال، سرمايه‌گذاري گروه صنعتي ملي، سيمان دشتستان، حق تقدم خريد سهام مجتمع سيمان غرب آسيا و ساختمان اصفهان بازگشايي شدند. روند روز گذشته جابه‌جايي سهام

در طرف ديگر بازار، ديروز 159ميليون حق تقدم استفاده نشده بانك آينده به ارزش بيش از 1.5ميليارد تومان به كدهاي درون گروهي سهامدار عمده منتقل شد. در نماد معاملاتي بانك تجارت نيز 70ميليون سهم به ارزش بيش از 7ميليارد تومان از سوي سهامدار عمده حقوقي كد به كد شد. در فولاد كاويان نيز اندكي بيش از 16ميليون سهم به ارزش بيش از 2ميليارد تومان با معاملات درون گروهي سهامداران عمده همراه بود. همچنين كمتر از 12ميليون سهم بيمه آرمان به ارزش بيش از 2.5ميليارد تومان به‌طور بلوكي ميان كدهاي درون گروهي جابه‌جا شد. در گسترش انرژي آذراب نيز 8ميليون سهم به ارزش كمتر از 2ميليارد تومان كد به كد شد.

طبق اين گزارش بازار سهام با پيشرو شدن خودرويي‌ها و گروه فلزات اساسي شاهد معاملاتي متعادل و رو به مثبت در اغلب نمادهاي معاملاتي و گروه‌هاي پيشرو بازار بود؛ اين در حالي است كه امكان گشايش اعتبارات اسنادي (LC) از سوي سه كشور اروپايي آلمان، فرانسه و اتريش باعث شد تا بازار سهام نسبت به خبرهاي اميدواركننده مورد انتظار خود با اميد بيشتري به روزهاي آينده بنگرد. در گروه خودرويي‌ها نيز در حالي صف خريد ميليوني سايپا در آستانه برگزاري مجامع و احتمال اعلام تعديل‌هاي مثبت سنگين‌تر شد كه در نماد معاملاتي ذوب‌آهن اصفهان نيز صف خريد پايدار 10ميليون سهمي قابل تامل بود.

 اختلال مجدد در سايت سازمان بورس

در آغاز معاملات روز گذشته، سهامداران با مشكل در اتصال به سايت مديريت فناوري بورس تهران برخوردند كه از طريق اين سازمان آدرس http: //tsetmc.seo.ir به عنوان جايگزين در نظر گرفته شد، اما اتفاقي كه در اين خصوص رخ داد، اين بود كه حدود يك ساعت از شروع معاملات در اختيار سهامداران قرار گرفت. داد‌وستد 411 ميليون برگ اوراق در فرابورس

در معاملات روز گذشته 411ميليون ورقه بهادار در 28هزار و 435 نوبت به ارزش 886ميليارد و 760ميليون ريال داد وستد شد. شركت كاغذ پارس به همراه ذوب‌آهن اصفهان و نيروسرمايه، بيشترين افزايش قيمت سهم را داشتند؛ در حالي كه سهام شركت‌هاي بيمه سامان، نفت پاسارگاد و بيمه ميهن بالاترين كاهش قيمت را ثبت كردند.

بيشترين حجم و ارزش معاملات ديروز در اختيار كاغذ پارس با خريد و فروش 21ميليون سهم بود، ارزش آن معادل 44ميليارد و 800ميليون ريال شد.

همچنين آيفكس (شاخص فرابورس) با رشد حدود 5.66واحدي به عدد 779.47واحد رسيد و نمادهاي پالايش نفت تهران، ذوب‌آهن اصفهان تاثير مثبت را بر شاخص گذاشتند.

قيمت اوراق تسهيلات مسكن در روز گذشته در محدوده 862 تا 889هزار ريال معامله شد و نماد آبان ‌ماه 94، بيشترين افزايش قيمت را تجربه كرد. در بازار اول نيز 21ميليون ورقه بهادار به ارزش 422ميليارد و 770ميليون ريال داد و ستد شد و بيشترين حجم و ارزش معاملات در نماد تابان هور اتفاق افتاد. همچنين 105ميليون اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش 337ميليارد و 680ميليون ريال خريد و فروش شد.

علاوه بر اين، صندوق سرمايه‌گذاري اعتماد آفرين پارسيان با معامله يك ميليون و 270هزار سهم بالاترين حجم معاملات صندوق‌هاي قابل معامله را به خود اختصاص داد. بازار اوراق با درآمد ثابت نيز بيشترين حجم و ارزش معاملات متعلق به اسناد خزانه اسلامي در نماد «اخزا3» به ارزش 99ميليارد ريال بود و در مجموع 290ميليارد ريال اسناد خزانه اسلامي در تمام نمادهاي «اخزا» مبادله شد.

نماد معاملاتي شركت گروه صنايع كاغذپارس در روز گذشته پس از ارائه اطلاعات پيش‌بيني بازگشايي و نمادهاي معاملاتي شركت كشتيراني درياي‌خزر و حق تقدم خريد سهام اين شركت براي برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام در روز شنبه متوقف شد. جو دامي، يكه‌تاز تالار كشاورزي

تالار محصولات كشاورزي بورس كالاي ايران روز سه‌شنبه ۸ تيرماه، شاهد عرضه ۲۸هزار و ۸۴۹ تن جو دامي ۱۲ استان كشور در قالب طرح قيمت تضميني بود. علاوه بر اين تالار محصولات كشاورزي شاهد عرضه ۲۵۰تن ذرت دانه‌يي و ۵۰تن شكر سفيد بود. بر اساس اين گزارش، ۴۸هزار و ۳۸۲ تن انواع مواد پليمري شركت‌هاي پتروشيمي بندر امام، تندگويان، لاله، آريا ساسول، شازند، مهاباد، جم، اميركبير، مارون، ايلام، تبريز، مهر، پلي پروپيلن جم، پلي نار، نويد زر شيمي و غدير در تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي عرضه شد.

همچنين ۳۱هزار تن قير، يك هزار تن لوب‌كات و ۸هزار تن وكيوم باتوم نيز در تالار مذكور روي تابلو عرضه رفت. تالار صادراتي بورس كالاي ايران در اين روز عرضه ۲۳هزار و ۵۰۰ تن قير، لوب‌كات سبك و وكيوم باتوم را تجربه كرد. تالار محصولات صنعتي و معدني نيز در اين روز شاهد عرضه ۱۹۰تن سبد ميلگرد مخلوط و ۱۱۵تن سبد تيرآهن مخلوط شركت ذوب‌آهن اصفهان، ۵۰۰ تن بيلت ۶۰۶۳-۷ شركت ايرالكو و ۲۰ كيلوگرم شمش طلاي استحصال مواد معدني تخت سليمان بود.

منبع: دنیای اقتصاد

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید