نساجی هرمزگان انتظار می‌بافد | اتاق خبر
کد خبر: 356284
تاریخ انتشار: 12 تیر 1395 - 22:40
هرمزگان هم‌اکنون دارای ۴ واحد تولیدی صنایع نساجی است که از این تعداد هم‌اکنون ۳ واحد تعطیل و یک واحد فعال است.

به گزارش اتاق خبر، این امر می‌تواند زنگ خطری برای مسئولان استان به منظور بی‌بهرگی از اشتغال و ارزش افزوده ایجاد شده در این صنعت باشد که اگر به آن توجه نشود، به حتم در طولانی‌مدت برای استان مشکل ایجاد خواهد کرد.
هر زمان که سخنی از اشتغال پایدار و ارزش‌افزوده به میان می‌آید به حتم می‌تواند از صنعت نساجی یاد کرد. صنعتی که علاوه بر دربرگرفتن صنایع مختلف بالادستی و پایین‌دستی، بخش کشاورزی را پوشش می‌دهد؛ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان ضمن بیان این مطلب افزود: درحال‌حاضر هرمزگان از ۴ واحد نساجی که از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند؛ برخوردار است که از این تعداد ۳ واحد تعطیل (یک واحد در بندرعباس و ۲ واحد در رودان) بوده و یک واحد فعال در شهرستان بستک مشغول به فعالیت است که توانسته برای ۶۳ نفر به صورت مستقیم در این شهرستان فرصت شغلی ایجاد کند.
هر زمان که سخن از کیفیت و تولید محصول رقابت‌پذیر به میان می‌آید بهره‌مندی از ماشین‌آلات پیشرفته و فناوری یک پای ثابت این مقوله در خط تولید است که شرایط را برای رقابت با کالای مشابه فراهم می‌کند. خلیل قاسمی با اشاره به این موضوع گفت: متاسفانه وضعیت ماشین‌آلات و تجهیزات ۳ واحد تولیدی که تعطیل شده‌اند مناسب نیست اما تک واحد موجود در شهرستان بستک از نظر بهره‌گیری از ماشین‌آلات و فناوری وضع مطلوبی دارد. البته با توجه به توانمندی‌های موجود در خط تولید این واحد، متاسفانه تاکنون نتوانسته بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را برای عرضه محصول به‌دست آورد.
تامین مواد اولیه همواره از فرآیندهایی است که می‌تواند روند تولید محصول در تمام واحدهای تولیدی را با سرعت مناسبی همراه کند و در صورت ایجاد مشکل در این زمینه به حتم خط تولید را با معضلاتی روبه‌رو خواهد کرد که در طولانی‌مدت به سود تولید نخواهد بود چرا که در بازارهای کنونی که حضور و رقابت‌پذیری حرف نخست را می‌زند از دست دادن جایگاه می‌تواند برای واحد گران تمام شود. قاسمی در این‌باره گفت: واحد فعال بستک مواد اولیه خود را از پارچه‌فروشی‌های شهرستان بندرعباس تامین می‌کند تا چرخ تولید آن همچنان در حال گردش باشد.
واحدهای تولیدی با معضلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که در این میان به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان صنایع نساجی استان هم‌اکنون به صورت عمده از مشکل بازاریابی نامناسب و فروش نرفتن کالا رنج می‌برد که برای رفع آن در ابتدای سال تحصیلی جدید معرفی‌نامه‌ای به منظور شناساندن توانمندی‌های تنها واحد تولید منسوجات استان به آموزش و پرورش ارسال شد تا این واحد برای تامین لباس فرم مدارس اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهد.


راه‌اندازی واحدهای تولیدی
احداث شهرها در کنار موقعیت‌های ویژه جغرافیایی، همواره از جمله مزیت‌هایی است که می‌تواند توانمندی‌های زیادی را برای آن به وجود آورد. فرصت‌هایی که علاوه بر بالا بردن توان استراتژیک، بر توسعه اقتصادی، اجتماعی و حتی استراتژیک یک کشور بر همسایگان نقش بسزایی عهده دارد. هرمزگان با وجود نزدیکی به آب‌های آزاد و بهره‌مندی از قدرت استفاده از سواحل دریایی صنایع نساجی چندانی ندارد و همین امر باعث شده نتواند از اشتغال و ارزش‌افزوده این صنعت بهره کافی را ببرد. رییس خانه صنعت و معدن هرمزگان در علت این پدیده را تمایل نداشتن مردم و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این صنعت عنوان کرد و افزود: توجیه اقتصادی نداشتن حمل‌ونقل مواد اولیه و وجود رطوبت نسبی هوا از عواملی است که روند احداث و بهره‌برداری از واحدهای تولیدی نساجی را با مشکل روبه‌رو کرده است.
تامین زیرساخت‌های لازم برای تولید و حمایت‌های دولت از صنعت نساجی از دیگر عواملی است که می‌تواند روند احداث و بهره‌برداری از این صنایع را توجیه‌پذیر کند؛ سیدمحمدعلی حسینی‌قتالی با بیان این مطلب ادامه داد: ریسک‌پذیری بالای سرمایه‌گذاری در صنعت نساجی از دیگر دلایلی است که تمایل سرمایه‌گذاران برای احداث واحدهای نساجی در هرمزگان را با کندی مواجه کرده است.
ورود بی‌رویه کالای تولیدی به ویژه منسوجات به داخل کشور از راه‌های قانونی و قاچاق از دیگر عواملی است که توجیه‌پذیری احداث و بهره‌برداری از صنایع نساجی در کشور را با مشکل روبه‌رو کرده است. در این میان هرمزگان به دلیل نزدیکی به آب‌های آزاد و دسترسی به بازار منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای امکان ورود کالای قاچاق به آن را بیشتر می‌کند؛ موضوعی که رییس خانه صنعت و معدن هرمزگان آن را رد کرد و گفت: با توجه به بهره‌مندی استان از نزدیکی به آب‌های آزاد و بازارهای منطقه‌ای، قاچاق کالا در این استان در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد و کالای مشابه واحدهای تولید منسوجات از سایر استان‌ها به‌ویژه استان‌های شمالی وارد و بین اصناف توزیع می‌شود.
فرهنگ‌سازی احداث و راه‌اندازی واحدهای تولیدی از برنامه‌هایی است که دولت باید برای جلب توجه سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار دهد. برنامه‌ای که حسینی‌قتالی به آن پرداخت و تصریح کرد: متاسفانه بهره‌برداری از واحدهای نساجی در استان تاکنون جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌رفت تا در کنار شناخت نداشتن سرمایه‌گذاران از این صنعت، تمایل و استقبال نکردن مردم از این صنعت، ضرورت ایجاد فرهنگ احداث و بهره‌برداری از صنایع نساجی را بیشتر کند که در صورت تحقق این امر علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های جدید شغلی، می‌توان شاهد رونق اقتصادی در استان بود.


سرمایه‌گذاری تامین زیرساخت‌ها
بعد از انقلاب صنعتی در اروپا، نخستین صنعتی که دچار تحول شد، نساجی، با تغییر روش تولید از سنتی به ماشین‌آلات نیمه‌خودکار، بود که توانست انقلاب جدیدی را در تولید انواع محصول به وجود آورد. نایب‌رییس اتاق بازرگانی بندرعباس با بیان اینکه نساجی از جمله صنایعی است که همواره در کانون تغییر و روزآمدی است، اظهار کرد: متاسفانه احداث و بهره‌برداری از صنایع نساجی در هرمزگان به‌دلیل آب‌بر بودن و نبود نیروهای فنی کارآمد در این زمینه امکان‌پذیر نیست و استان را از ایجاد اشتغال و ارزش افزوده محروم کرده است.
البته در سال‌های گذشته چند واحد نساجی در استان فعالیت داشتند اما هم‌اکنون به‌دلیل مشکلاتی مانند کمبود منابع آبی، نبود نیروی ماهر و کارآمد در زمینه تولید محصول، دور بودن از کانون مواد اولیه و همچنین رکود در بازار فروش محصول و نداشتن توجیه اقتصادی تولید سرمایه‌گذاری جدیدی در استان انجام نشده است.
تامین زیرساخت‌های تولید همواره برعهده دولت‌ها بوده و هست.
زیرساخت‌هایی که می‌تواند روند تولید یک محصول را با افزایش یا کاهش همراه کند و در برخی موارد هزینه‌های تولید را کاهش دهد؛ محمدرضا صفا با بیان این مطلب گفت: آب‌بر بودن صنعت نساجی با توجه به خشکسالی که هم‌اکنون گریبانگیر کشور و استان شده ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری در این زمینه را به بالاترین حد ممکن رسانده و باعث شده سرمایه‌گذاران تمایل چندانی برای اقدام نداشته باشند و در کنار بحث جمع‌آوری تخلیه پساب‌های صنعتی روند احداث این واحدها را با مشکل روبه‌رو کند.
دولت باید با سرمایه‌گذاری در زمینه تامین زیرساخت‌ها و تربیت نیروی‌های متخصص به همراه ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به واحدهای تولیدی به‌ویژه صنایع نساجی را در دستور کار قرار دهد تا زمینه حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نساجی را فراهم کند.
 نایب‌رییس اتاق بازرگانی بندرعباس با تاکید بر این موضوع، تصریح کرد: با توجه به رطوبت بالایی که استان با آن مواجه است، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت روند سریع‌تری را در مستهلک شدن نسبت به سایر استان‌ها طی می‌کنند، به همین منظور دولت باید با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به واحدها برای تعویض به موقع ماشین‌آلات و تجهیزات از این صنعت در استان حمایت کند تا علاوه‌بر ایجاد اشتغال پایدار در واحدهای نساجی، ارزش‌افزوده بالایی را نصیب استان کرد.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید