زنان می توانند مفتی شوند وچادر رنگی بپوشند | اتاق خبر
کد خبر: 356376
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 11:14
مفتی ارشد سعودی:
یک مفتی سعودی عضو هیات علمای ارشد این کشور اعلام کرد که زنان در صورت عدم اختلاط با مردان ٬می توانند در هیات علمای ارشد عربستان عضو شوند.

اتاق خبر - روزنامه عکاظ عربستان به نقل از شیخ 'عبدالله المنیع' نوشت : زنانی که ویژگی مفتی شدن دارند ٬می توانند در جلسات هیات حاضر شده و در اتاقی جدا از اعضای مرد ٬بنشینند و نظر خود را بیان کنند.
وی در خصوص امکان گماردن زنان در مناصب قضایی گفت : به دلایلی از جمله اینکه گروه زیادی از علما شهادت زن را نمی پذیرند ٬این امر امکان پذیر نیست.
وی همچنین در فتوای جنجالی دیگری استفاده از عبا وچادر رنگی برای زنان را جایز دانست وگفت: در صورتی که عبای رنگی تنگ ، نازک وبدن نما نباشد زنان می توان از آن استفاده کنند.
برخی از کارشناسان اعتقاد دارند محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان که خود را برای پادشاهی آماده می کند ٬سعی می کند از قدرت نهادهای وابسته به وهابی ها در این کشور بکاهد تا از فشار بیش از حد بر مردم عربستان به دلیل افکار و عقاید خشک حاکم کم کند و به نوعی در میان مردم این کشور محبوبیت به دست آورد و اینگونه رفتارها در عربستان را ناشی از دستورهای وی می دانند .
اگرچه در عربستان سعودی، اشتغال زنان ممنوع نیست، اما شرایط و محدودیت‌های بسیاری وجود دارد و زنان می بایست ، پیش از شروع به کار، از وزارت شئون اسلامی اجازه بگیرند.
به کار گرفتنِ زنان در بسیاری از سمت‌های اجرایی، وزارتخانه ها، ادارات و دادگستری ممنوع است.
زنان در عربستان یکسره سیاه می پوشند، چادرهای عربی یکسره و آستین دار که فقط چشم ها پیداست که با سه نوع لایه روبنده پوشیده می شود. یک لایه از این روبنده، توری نازکی است. لایه بعدی پارچه نخی نازک است و لایه سوم پارچه ای ضخیم است.
مساله حقوق زنان در عربستان یکی از مسائلی است که در سال های اخیر توجه رسانه‌ های بین المللی را به خود جلب کرده است .
همچنین با افزایش دسترسی به اینترنت، اکنون زنان عربستانی دنیای متفاوت از جامعه بسته و سنتی خود را مشاهده می‌کنند و این عوامل باعث شده تا مساله حق رای و اعطای حق رانندگی به یکی از چالش ‌های اساسی در خصوص زنان در عربستان تبدیل شود.
با این همه به نظر می رسد که زنان عربستانی با مشکلات بسیاری برای رفع تبعیض و به دست آوردن حقوق اولیه خود رو به رو هستند چرا که جامعه عربستان همچنان یک نظام طایفه ‌ای و متکی به ثروتمندان و سرمایه ‌داران مردسالار است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید