نظر معاون مسکن درباره نرخ تبدیل اجاره‌بها | اتاق خبر
کد خبر: 357324
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 10:56
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت تعدیل و اصلاح نرخ تبدیل اجاره‌بها در شرایط کنونی بازار مسکن تاکید کرد.

اتاق خبر: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت تعدیل و اصلاح نرخ تبدیل اجاره‌بها در شرایط کنونی بازار مسکن تاکید کرد. حامد مظاهریان با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و نرخ سود تسهیلات گفت: به دنبال این تغییر، نرخ احتساب یک میلیون تومان معادل 30 هزار تومان که اکنون در بازار اجاره‌بها رواج دارد نیز باید تعدیل شود. وی معتقد است در شرایط کنونی بازار این ظرفیت وجود دارد که این نسبت به یک میلیون معادل 20 هزار تومان کاهش پیدا کند.

وی در عین حال تاکید کرد که اعتقاد ندارد می‌توان بازار مسکن را تعزیراتی کرد و از طریق برخوردهای سلبی تغییری در نرخ تبدیل اجاره‌بها ایجاد کرد. مظاهریان در این رابطه خاطرنشان کرد: نمی‌توان تک تک قراردادها را از این نظر بررسی کرد، بلکه تغییر در نرخ تبدیل اجاره‌بها زمانی رخ می‌دهد که مستاجران رفته رفته نرخ کنونی را به رسمیت نشناسند. به عبارت دیگر بازار اجاره به تدریج به سمت این اصلاح نرخ حرکت خواهد کرد.

مظاهریان به سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی مبنی بر گسترش بازار رهن اشاره کرد و گفت: مبنا این است که هر کسی شغلی دارد و می‌خواهد خانه‌دار شود، باید بتوانیم به نیاز او پاسخ دهیم.وی با اشاره به افزایش سقف وام خرید مسکن از 35 به 160 میلیون تومان در تهران در سال جاری گفت: سقف این تسهیلات در شهرهای بزرگ 120 میلیون تومان و در سایر شهرها 80 میلیون تومان است؛ ضمن اینکه سقف تسهیلات ساخت مسکن برای حمایت از طرف عرضه نیز به 130 میلیون تومان افزایش یافته است.

مظاهریان با بیان اینکه هم اکنون مطابق با آمار بانک مسکن ظرف یک هفته گذشته مردم در صندوق پس‌انداز یکم 40‌درصد بیشتر سپرده‌گذاری کرده‌اند، یادآور شد: میزان افزایش مبادلات در بازار مسکن در فروردین ماه سال جاری 5/ 18 درصد، در اردیبهشت ماه 2/ 8 درصد و در خرداد ماه 5/ 4 درصد بوده است و برابر آمار، خرید و فروش در 3 ماه متوالی افزایش پیدا کرده است.معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همه نشانه‌ها و شاخص‌ها نشان می‌دهد که با کاهش نرخ سود و کاهش نرخ تورم بازارها به حرکت واداشته خواهند شد، افزود: به این ترتیب بخش مسکن نیز به تدریج و بدون اینکه شوک ناگهانی به بازار وارد شود، رونق پیدا می‌کند و در ادامه سال 95 شاهد خروج بازار مسکن از رکود خواهیم بود.

منبع: دنیای اقتصاد

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید