امیدها به افق روشن صنعت چایکاری | اتاق خبر
کد خبر: 357350
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 13:33
توجه دولت یازدهم به احیای باغ های رهاشده چای و نیز نرخ گذاری متعارف برگ سبز چای در طول سه سال فعالیت خود زمینه ای را فراهم کرد که کشاورزان چایکار، نسبت به ادامه فعالیت های کشاورزی ترغیب شوند و امیدها به افقی روشن پیش روی این صنعت افزایش یابد.

اتاق خبر:نمونه آشکار اهتمام و توجه دولت تدبیر و امید،احیای سه هزار هکتار از باغ های مخروبه چای است؛ موضوعی که سال ها دشواری هایی را برای چایکاران ایجاد و آنها را به انجام کار کشاورزی بی میل کرده بود اما با اهتمام دولت به صنعت چای در استان های شمالی، شاهد احیای تدریجی آن هستیم.
* دولت بارقه امیدی در کشاورزان چایکار ایجاد کرد
در همین زمینه نماینده مردم شهرستان آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: دولت در سال گذشته، با اختصاص یک هزار میلیارد ریال برای خرید برگ سبز چای، اتفاق خوبی رقم زد که البته پرداخت این مبلغ تا حدودی محقق شده است.
محمدحسین قربانی اظهار داشت: همچنین علاوه بر اختصاص مبلغ یادشده، برای خرید برگ سبز چای، 600 میلیارد ریال نیز برای بهزراعی باغ های چای اختصاص یافته بود.
وی با طرح این درخواست از دولت که به این دو تعهد خود نسبت به چایکاران عمل کند، گفت: دولت تدبیر و امید به صنعت چای نگاه ویژه ای داشته و اختصاص این دو اعتبار، از کارهای خوب دولت برای احیای صنعت چای و ایجاد امید در چایکاران است.
وی بیان داشت: قبل از دولت یازدهم، بی توجه به صنعت چای و کارخانه داران و کارشناسی نبودن قیمت های برگ سبز چای، موجب شده بود که چایکار نسبت به تولید رغبتی نداشته و از این کار دست بردارد.
نماینده مردم شهرستان آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اما با فشار ویژه مجمع نمایندگان گیلان، استاندار و نماینده ولی فقیه در استان، دولت به صنعت چای نگاه ویژه ای کرد.
وی احترام به کارخانه دار را از دیگر کارها در راستای احیای صنعت چای نام برد و خاطرنشان کرد: قرار شد تا 33 درصد هزینه برگ سبز چای را کارخانه داران بپردازند و 67 درصد را نیز دولت به صورت یارانه پرداخت کند.
قربانی اظهار کرد: همین اقدامات دولت موجب شد که در سال 94 کشاورزان به باغات چای خود برگردند و بارقه امیدی در آنها ایجاد شود به طوری که امسال شاهد افزایش 30 درصدی برگ سبز چای هستیم.
وی همچنین گفت: پیشنهاد داده بودیم که قیمت برگ چای حداقل 30 درصد افزایش یابد که شورای اقتصاد با افزایش 12 درصدی موافقت و ابلاغ کرده و آن چیزی که مورد توجه ما بود، تحقق نیافت.
نماینده مردم شهرستان آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با این حال انتظار داریم که دولت به همین مصوبات نیز عمل کند.

* دولت حمایت های خوبی از چایکاران کرده است
رئیس اتحادیه چایکاران کشور هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دولت تدبیر و امید پس از آنکه استقرار یافت، حمایت های خوبی از چایکاران بویژه در بحث احیای باغ های چای انجام داد.
ایرج هوسمی ادامه داد: این دولت با بررسی همه جانبه و اطلاعات لازمی که در این زمینه کسب کرد، طی سه سال گذشته متوجه ستمی که در حق چایکاران شده بود، 126 درصد به قیمت برگ سبز چای افزود.
وی خاطرنشان کرد: دیگر توفیق دولت یازدهم در زمینه چای این بود که حدود چهار هزار هکتار باغ چای احیا و به مسیر تولید بازگشت که موضوعی غیرقابل کتمان هستند.
رئیس اتحادیه چایکاران کشور با اشاره به افزایش قیمت برگ سبز چای در سال جاری متناسب با قیمت تورم، این افزایش قیمت را جوابگوی مقدار افزایش دستمزد کارگران بخش کشاورزی چای ندانست و گفت: این افزایش قیمت، متناسب با تورم در بخش چایکاری نیست.
هوسمی همچنین خواستار پرداخت هرچه سریعتر برگ سبز چای به کشاورزان چایکار شد و تحقق این مهم را زمینه ساز افزایش رغبت آنان دانست.

* چایکاران: حمایت ها از کشاورزان باید مستمر باشد
یکی از کشاورزان چایکار روستای سلاکجان رودسر نیز به ایرنا گفت: در صورتی که از چایکار حمایت شود، کشاورز هم با علاقه مندی و رغبت بیشتری وارد باغ می شود و ما از دولت انتظار داریم که از ورود چای خارجی نیز در کشور جلوگیری و تنها از تولیدات داخلی حمایت شود.
احمد مهرزاد بر لزوم اعطای تسهیلات به کشاورزان چایکار تاکید و اضافه کرد: اگر این حمایت ها پررنگ باشد، می توان از کشاورز نیز برای ورود به باغ های چای انتظار داشت.
گداعلی سالاری از کشاورزان چایکار شهرستان لاهیجان نیز در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: پیش تر ، حدود سه هزار مترمربع زمین چایکاری داشتم و با توجه به شرایط پیش آمده، رغبتی به انجام کار کشاورزی نداشتم.
وی ادامه داد:در سه سال اخیر و با توجه به ترتیب و نظمی که در تعیین قیمت برگ سبز چای و فرآیند خریداری این محصول ایجاد شده، با تسهیلاتی که دریافت کردم، نسبت به احیای این باغ چای اقدام کردم.
وی با بیان اینکه ارائه تسهیلات به کشاورزان باید با سود کم باشد، گفت: در صورتیکه تسهیلات با سود اندک و به صورت مستمر به چایکاران پرداخت شود، آنها نیز نسبت به ورود به کار کشاورزی و در عین حال تولید برگ سبز چای با کیفیت اقدام می کنند.
28 هزار هکتار باغ چای در استان های گیلان و مازندران وجود دارد و بیش از 50 هزار خانوار چایکار در این دو استان، به این مهم اشتغال دارند.
برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود که امسال، برداشت برگ سبز چای از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده است.
میزان نیاز سالانه کشور به چای خشک، حدود یکصد هزار تن است که سال گذشته در مجموع 87 هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شد که از این میزان، 19 هزار و 600 تن چای خشک استحصال شد.
طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک با رشد 12 درصدی نسبت به سال گذشته، به 24 هزار و 400 ریال و درجه دو با رشد 13 درصدی به 13 هزار و 670 ریال افزایش یافته است.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید