پاسخ روسیه به ناتو امنیت شرق اروپا را مختل می کند | اتاق خبر
کد خبر: 357725
تاریخ انتشار: 18 تیر 1395 - 04:19
مسکو:
روسیه در آستانه نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که قرار است فردا (جمعه) در ورشو پایتخت لهستان آغاز شود، اعلام کرد: تدابیر نظامی مسکو در مقابل اقدام های ناتو در شرق اروپا بزودی این واقعیت را روشن خواهد کرد که امنیت کشورهای میزبان این پیما

اتاق خبر - ناتو که از سال 2014 فعالیت شورای همکاری با مسکو را تقریبا متوقف کرده است با وجود هشدارهای مکرر روسیه حاضر نشده از ادامه راهبرد گسترش نفوذ نظامی خود به نزدیک روسیه و حتی هم مرز این کشور عقب نشینی کند.
الکساندر گروشکو نماینده دائمی روسیه در ناتو گفت که این پیمان به دشمن سازی از مسکو برای رسیدن به اهداف خود ادامه می دهد و گام های ناتو در شرق اروپا نیز اوضاع را بدتر می کند.
وی در مصاحبه با روزنامه روسی کامرسانت که امروز (پنجشنبه) چاپ شد، افزود: ناتو با استفاده از نظامیگری در قاره اروپا خطوط حائل جدیدی ایجاد می کند و می خواهند مانع اجرای طرح اروپای بزرگ شوند تا وابستگی کشورهای منطقه به آمریکا بیشتر شود.
گروشکو ادامه داد: اکنون تلاش زیادی صورت می گیرد تا این رویارویی به روسیه تحمیل شود در حالیکه ما علاقه ای به شکل گیری چنین وضعیتی نداریم، ولی ناتو باید آگاه باشد که ادامه این رویکردها نتیجه معکوس دارد، زیرا همه کارشناسان عاقل می دانند مسکو حتما به اقدام نظامی ناتو پاسخ خواهد داد.
وی گفت: کشورهایی که خود را در خط مقدم جبهه با مسکو اعلام کرده اند، بزودی درک خواهند کرد که اقدام ها برای افزایش امنیت روسیه در واقع مختل کننده امنیت آنها خواهد بود و مسکو از سوی ناتو مجبور می شود، این کشورها را به عنوان مناطق استقرار توانمندی های جدید نظامی در نظر بگیرد.
وی همچنین گفت: انتظار نمی رود تصمیم های اساسی در نشست دو روزه ناتو در لهستان گرفته شود.
ناتو از سال 2014 با طرح اتهام دخالت مسکو در امور داخلی اوکراین روابط خود را با روسیه تقریبا قطع کرده است.
ناتو و آمریکا گام به گام توانسته اند نظامیان خود را با پیشرفته ترین جنگ افزارها نزدیک روسیه مستقر کنند و هر روز نیز نگرانی های این کشور را افزایش می دهند.
رییس جمهوری روسیه چندی پیش گفت: ناتو اظهارات و مواضع ستیزه جویانه تری را در برابر مسکو اعلام می کند و ما نیز مجبور به اتخاذ تدابیر لازم هستیم، زیرا این پیمان عملیات خود را تا نزدیک مرزهای روسیه گسترش داده و مسکو باید توجه ویژه ای به توان دفاعی داشته باشد.
نتیجه نشست ورشو با دو موضوع اصلی روسیه و تروریسم برای مسکو بسیار مهم است که البته انتظار می رود تقریبا ادامه و حتی گسترش همان سیاست های ضد روسی باشد.
اکنون نظامیان غربی در قالب ناتو و آمریکا در شرق اروپا، دریای بالتیک و سیاه، مستقر شده اند، بگونه ای که در رومانی، لهستان، جمهوری چک، لتونی و استونی دو کشور هم مرز روسیه، لیتوانی، مولداوی و کمی دورتر گرجستان پنج جمهوری شوروی سابق به عنوان همکاری یا برگزاری رزمایش به صورت دائمی یا موقت حضور دارند.
از سوی دیگر، یگان هایی از ارتش این کشورها با همکاری نیروهای ناتو و آمریکا جنگ با دشمن فرضی را که در این منطقه جز روسیه نمی تواند باشد، تمرین می کنند.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید