کرمانشاه، پل صادرات به عراق | اتاق خبر
کد خبر: 358206
تاریخ انتشار: 20 تیر 1395 - 19:33
اگر بخواهیم بازارهای هدف بیشتری به‌دست آوریم باید به طور حتم مشوق‌های صادراتی را برای صادرکنندگان درنظر بگیریم، همچنین از تولیدکنندگان برای شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور باید حمایت شود و اعزام هیات‌های تجاری و تقبل بخشی از هزینه‌های آنها توسط سازمان ت

به گزارش اتاق خبر، ایجاد زیرساخت‌های مناسب در بازارچه‌ها و گمرکات استان نیز می‌تواند برای توسعه بازارهای هدف موثر باشد. به گفته کارشناسان، اگر مسئولان مشکلات حوزه صادرات را برطرف نکنند و نتوانند با کشورهای هدف در زمینه توازن تجاری به یک تفاهم منطقی و قانونی که مبتنی بر قوانین بین دو کشور باشد برسند به طورقطع نمی‌توانیم بگوییم که می‌توانیم صادرات را افزایش دهیم. بنابراین یکی از مولفه‌های صادرات، سیاست‌های تجاری بین کشورهاست که به طور حتم باید در مبادلات تجاری در نظر گرفته شود.


سیاست‌های افزایش صادرات کرمانشاه
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه صادرات کرمانشاه از مرزهای رسمی استان انجام شده است، می‌گوید: صادرات غیرنفتی کرمانشاه سال گذشته حدود ۲میلیارد و ۹۶۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۹۳ حدود ۲۴درصد افزایش داشته است. نعمت‌اله حقیقی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای توسعه صادرات به کشور عراق در نظرگرفته را می‌توان، اعطای امتیازات به طرف عراقی منوط به ایجاد فرصت از سوی آنها برای تاجران ایرانی(ایجاد تراز در تبادل خدمات برای فعالان تجاری دو طرف توسط مسئولان ذی‌ربط) نام برد، این موضوع از مواردی است که به صورت سیاست‌گذاری از طریق رایزنان اقتصادی ایرانی در حال پیگیری است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه تصریح می‌کند: همچنین از دیگر مواردی که در اولویت قرار گرفته برپایی نشست‌های ماهانه فرمانداران شهرستان‌های مرزی و همچنین استانداران مناطق مرزی به منظور فراهم‌سازی زمینه افزایش ساعات کاری طرف عراقی طبق تفاهمنامه فی‌مابین، حضور موثر و فعال رایزن و کنسول جمهوری اسلامی ایران در بازار هدف، تشکیل کمیسیون یا مرجع کاملا توانمند به منظور الزام‌بخشی به تاجران طرفین و ایفای تعهدات و برخوردهای قانونی با متخلفان درهر گروه و صنف است. حقیقی تاکید می‌کند: همچنین برپایی نمایشگاه‌های سلامت و نمایشگاه‌های کالاهای استان در مناطق دیاله و سلیمانیه عراق، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسط رایزن و کنسول ایران در منطقه عرب و منطقه سلیمانیه، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری ایران و عراق به صورت پنل‌های تخصصی، یکسان‌سازی قوانین مرزی و برداشتن هزینه‌های سربار در تجارت مرزی به‌ویژه بازارچه‌ها و ایجاد امکانات رفاهی در بازارچه‌ها به منظور مشارکت تاجران در بازارچه‌های مرزی برای اجرای برنامه‌های تجاری از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای توسعه صادرات استان کرمانشاه است.

وی بیان می‌کند: گرفتن سهمیه سوخت مرزنشینان به منظور رونق‌بخشی به تجارت مرزی و تقویت بنیه مالی تعاونی‌های مرزنشین، اخذ مجوز حمل یکسره بار در خاک عراق برای کامیون‌های ایرانی به منظور تسهیل تجارت کامیونی کشور، ایجاد انبار، سوله و ذخیره در سردخانه‌ها در مناطق مرزی و بازارچه‌ها و مناطق گمرکی (به منظور ذخیره‌سازی کالاهای فاسدشدنی و تسهیل صادرات مواد لبنی و کشاورزی)، تکمیل زیرساخت‌های جاده‌ای و همچنین ایجاد زیرساخت‌های مناسب در بازارچه‌ها از برنامه‌هایی است که در طرح‌های عمرانی استان گنجانده شده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه ادامه می‌دهد: متاسفانه در چندین منطقه عراق حدود ۵۰۰ دلار برای هر کامیون حمل بار کالاهای ایرانی در محل‌ها و مبادی ورود به مناطق عراق تعرفه اخذ شده است و باعث می‌شود کالاهای ایرانی با قیمت تمام شده بالا فرستاده شود و امکان رقابت‌پذیری در بازار عراق را از دست بدهد. حقیقی اضافه می‌کند: با توجه به تعرفه‌هایی که دولت مرکزی عراق برای کالاهای ایرانی می‌گذارد، اگر چاره اندیشی‌های لازم از سوی مسئولان انجام نشود به طورقطع وضعیت خوبی در زمینه صادرات به کشور عراق نخواهیم داشت. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اظهار می‌کند: به دنبال این هستیم که با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت برای ورود و خروج زائران از کشور تسهیلاتی مد نظر قرار بگیرد. امیدواریم سال جاری تعرفه‌هایی که برای حمل کامیون‌های ایرانی گذاشته شده و مشکلاتی که ایجاد کرده را برطرف کنیم. وی با بیان اینکه صادرات استان کرمانشاه به عراق در سال جاری نسبت به سال قبل کاهش داشته است، می‌گوید: کشور عراق یکی از کشورهای هدف صادارت استان است اما نباید کشورهای دیگر هم فراموش شود، خوشبختانه افق پس از برجام روشن است و امید است دیگر شاهد هزینه‌های سربار صادرات نباشیم. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به احیای کارگروه توسعه صادرات استان تاکید می‌کند: باید زیرمجموعه‌های کارشناسی در کارگروه توسعه صادرات برقرار شود به طوری که در کارگروه فقط تصمیم‌گیری شود. حقیقی بیان می‌کند: اتاق بازرگانی کرمانشاه قابلیت‌های منحصر به فردی دارد و می‌تواند در توسعه تجارت و صادرات استان نقش بسزایی ایفا کند.
وی با بیان اینکه عمده‌ترین بازار هدف استان کشور عراق است، بیان می‌کند: از کشورهای هدف دیگری که داریم کشورهای پاکستان، افغانستان، هندوستان، دوبی، ترکیه و کشورهای اروپایی جزو کشورهایی هستند که باید به‌طور ویژه مدنظر قرار بگیرند و تلاش کنیم صادرات ما به این کشورها افزایش پیدا کند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه ادامه می‌دهد: مشاهده می‌شود در بعضی از کشورهای هدف تعرفه افزایش پیدا کرده و همین موضوع باعث می‌شود تجارت و صادرات را از دست بدهیم، بنابراین باید با پرداخت مشوق‌های صادراتی، تاجران و صادرکنندگان را حمایت کنیم تا بتوانیم بازارهای هدف بیشتری برای صادرات داشته باشیم.


افزایش کیفیت محصولات صادراتی
رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه می‌گوید: میزان صادرات استان کرمانشاه به عراق در سال جاری نسبت به سال گذشته تاحدودی کاهش پیداکرده است. مشکلی که در حال حاضر کشور عراق با آن دست به گریبان است، حضور کشورهای رقیب مانند ترکیه در بازار این کشور است.
کیوان کاشفی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: به دنبال یافتن بازار جایگزین برای صادرات سیمان استان هستیم، به همین دلیل کشور عمان را در نظر گرفتیم و بررسی‌هایی در این زمینه انجام شد و به نتایج خوبی هم دست پیدا کردیم. رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به آمادگی استان برای برپایی نمایشگاه گردشگری درمانی در دو بخش خدمات و فناوری ادامه می‌دهد: در این زمینه مذاکراتی با مقامات بخش کردنشین اقلیم کردستان عراق داشته‌ایم. برای برپایی این نمایشگاه که در آن بتوانیم توانمندی‌های استان را به نمایش بگذاریم هیچ مشکلی نداریم ولی باید منابع مالی آن تامین شود.
وی با بیان اینکه خوش‌بین هستیم امسال، سال امیدوارکننده‌ای برای بخش اقتصاد و تولید کشور و استان باشد، تاکید می‌کند: امیدوارم با اقدام‌های انجام شده نظیر پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی مشکل‌دار و کاهش نرخ سود تسهیلات شاهد تحرکی جدی در حوزه اقتصاد و اشتغال باشیم.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه خاطرنشان می‌کند: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در حوزه صنعت، معدن و تجارت و سایر حوزه‌ها می‌توان امیدوار بود در پایان سال جاری نرخ بیکاری استان تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند. کاشفی با بیان اینکه برای رسیدن به جایگاه مطلوب صادرات در بازارهای جهانی باید کیفیت اجناس و محصولات صادراتی را افزایش دهیم، تصریح می‌کند: اگر اجناس و محصولات صادراتی استان از کیفیت مناسبی برخوردار شوند به طور حتم می‌توانیم توان رقابت با کشورهای رقیب داشته باشیم. وی بیان می‌کند: عمده کالاهای صادراتی استان را می‌توان مصالح ساختمانی(آهن، میلگرد، شیشه، کاشی و سرامیک، سیمان)، مواد غذایی و مواد لبنی، محصولات کشاورزی و تره‌بار مانند سیب‌زمینی و هندوانه نام برد.
نکته پایانی
به گفته کارشناسان، کرمانشاه به جز عراق که عمده‌ترین بازار هدف این استان است به کشورهای دیگری مانند آسیای میانه، روسیه، افغانستان، هند و امارات، صادرات دارد. با توجه به تاثیر لغو تحریم‌ها در کاهش هزینه‌ها و افزایش صادرات استان، امیدواریم هر چه سریع‌تر شاهد یک فضای مطلوب در حوزه صادرات این استان باشیم.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید