پيشي گرفتن بازدهي صندوق‌ها از شاخص كل | اتاق خبر
کد خبر: 361368
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 15:24
در يك سال گذشته صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در شكل‌هاي مختلف با بازدهي‌هاي متفاوتي مواجه شده است.

اتاق خبر: در يك سال گذشته صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در شكل‌هاي مختلف با بازدهي‌هاي متفاوتي مواجه شده و با توجه به روند فرسايشي بازار در ابتداي سال 94 و 95 صندوق‌ها نسبت به شاخص كل بورس اوراق بهادار با بازدهي 11.78درصدي شرايط بهتري را تجربه كرد زيرا صندوق‌ها در يك سال گذشته به‌صورت ميانگين 18‌درصد بازدهي نصيب سرمايه‌گذاران خود كردند. همچنين در اين بازه زماني صندوق‌هاي مختلط داراي بالاترين بازدهي معادل 19.62‌درصد بودند.

اين درحالي است كه بازدهي صندوق‌هاي سهامي و با درآمد ثابت به ترتيب با رقم 17.64و 17.69‌درصد بوده است.

صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري از اركان بازار سرمايه است كه به دليل داشتن سود تضمين شده داراي ريسك حداقلي بوده و مورد توجه سرمايه‌گذاران بورس است. در واقع صندوق سرمايه‌گذاري مشترك، نهادي است كه منابع مالي را از مردم جمع‌آوري كرده و در سبد متنوعي از اوراق بهادار سرمايه‌گذاري مي‌كند.

از دي ماه سال 92 كه بازار سرمايه روند فرسايشي در پيش گرفت، سرمايه‌گذاران با اين تصور كه داشتن صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري به صرفه‌تر از سهامدار بودن آنهاست به سمت صندوق‌ها گرايش پيدا كردند.

اين اقبال سهامداران سبب شد تا بانك‌ها نيز به اين سمت كشيده شده و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري را تاسيس كنند تا با كاهش نرخ سود بانكي، نقدينگي از بانك‌ها خارج نشود. از طرف ديگر نقدشوندگي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين سرمايه‌گذاري‌هاست. قابليت تبديل به وجه نقد شدن صندوق‌ها زماني است كه سرمايه‌گذار به هر دليل تصميم به تغيير موضع سرمايه‌گذاري خود و خروج مي‌گيرد.

عايدي صندوق‌هاي مشترك سرمايه‌گذاري از سه طريق نصيب سرمايه‌گذاران مي‌شود. نخست اينكه درآمد‌هايي از طريق سود نقدي سهام‌هاي صندوق و بهره اوراق قرضه موجود در صندوق به دست مي‌آيد. اين درآمد‌ها هر ساله توسط صندوق بين سرمايه‌گذاران به عنوان سود نقدي توزيع مي‌شود. همچنين اگر صندوق اوراق بهاداري كه قيمت آنها افزايش يافته به فروش برساند، بازده سرمايه‌يي به دست خواهد آورد. بيشتر صندوق‌ها اين عايدي‌ها را هم به عنوان سود بين سرمايه‌گذاران تقسيم مي‌كنند.

نهايتا اينكه اگر ارزش اوراق بهادار موجود در صندوق افزايش پيدا كند اما مديران صندوق آنها را براي شناسايي بازده سرمايه‌يي نفروشند، ارزش سهام صندوق افزايش پيدا خواهد كرد و در اين صورت شما مي‌توانيد سهام خود را با سود بيشتر به فروش برسانيد.

معمولا صندوق‌ها اين امكان را به شما خواهند داد كه به جاي دريافت سود‌هاي خود آنها را مجددا در صندوق سرمايه‌گذاري كرده و سهام بيشتري دريافت كنيد. در بازارهاي سرمايه دنيا وضعيت صندوق‌ها به گونه‌يي ديگر بوده و روال معمول بر اين است كه كساني كه وجوه نقدي براي سرمايه‌گذاري دارند به موسسات مراجعه و موسسات سرمايه‌گذاري بنا به وضعيت ريسك‌پذيري اين افراد دسته‌يي از صندوق را به آنان پيشنهاد مي‌كنند سپس سرمايه‌گذار براساس علايق خود اقدام به خريد واحدهاي صندوق مورد نظر خواهد كرد. بازدهي صندوق‌ها  در دوره‌هاي مختلف

درحال حاضر در بازار سرمايه ايران سه نوع صندوق سهام، درآمد ثابت و مختلط فعال هستند كه 17صندوق مختلط، 96 صندوق سهام و 51 صندوق با درآمد ثابت وجود دارد. ارزش خالص دارايي صندوق‌هاي با درآمد ثابت 82هزار و 305ميليارد تومان، صندوق‌هاي مختلط حدود 473ميليارد تومان و صندوق‌هاي سهام نزديك به 695 ميليارد تومان است.

بازدهي صندوق‌ها در ماه‌هاي اخير متفاوت بوده و نسبت به شاخص سهام بورس اوراق بهادار كه در يك سال گذشته معادل 11.78درصد بازدهي نصيب سهامدارن خود كرده شرايط بهتري داشته است.

در يك سال گذشته صندوق‌هاي مختلط داراي بالاترين بازدهي معادل 19.62‌درصد بودند. اين درحالي است كه كمترين بازدهي سال متعلق به صندوق‌هاي سهامي با رقم 17.64‌درصد بوده و بازدهي صندوق با درآمد ثابت در شرايطي بهتر از صندوق‌هاي سهامي معادل 17.69‌درصد بوده است.

اما براساس ميانگين عمر صندوق‌ها در هر دسته، صندوق‌هاي سهام در مجموع با 220درصد سود‌آوري در رديف اول قرار دارد و بعد از آن صندوق مختلط با 96‌درصد و صندوق با درآمد ثابت با 61‌ درصد قرار دارند.

علاوه بر اين، در يك ماه گذشته نيز صندوق‌هاي با درآمد ثابت با بازدهي منفي 0.29 داراي كمترين بازدهي بودند و در بازه زماني يك ماهه، صندوق‌هاي مختلط با 1.32درصد بالاترين بازدهي را نصيب سرمايه‌گذاران خود كرد. بازدهي ماهانه صندوق‌هاي سهامي نيز 0.59‌درصد بود.

همچنين ضريب بتاي صندوق‌هاي سهامي نيز با رقم 1.057 در شرايط مناسب‌تري نسبت به بقيه صندوق‌ها قراردارد؛ بعد از صندوق‌هاي در سهام، صندوق‌هاي مختلط با ضريب 0.62 و صندوق‌هاي با درآمد ثابت با ضريب 0.19 قرار دارد.

گفتني است كه ضريب بتا شاخصي از ريسك سيستماتيك يك سرمايه‌گذاري يا مجموعه‌يي از دارايي‌هاي مالي نسبت به ريسك پرتفوي بازار است كه به مقدار عدد يك سنجيده مي‌شود بدين معنا كه ضريب بتاي يك، بزرگ‌تر از يك و كوچك‌تر از يك به ترتيب نشان‌دهنده هم شدت بودن، شديدتر بودن و ملايم‌تر بودن نرخ بازده شركت مورد نظر با بازده شاخص كل است. ضريب بتاي صفر نيز نشان‌دهنده بي‌تفاوتي و استقلال تغييرات بازده شركت مورد نظر نسبت به بازده شاخص كل است.

منبع: تعادل

95103

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید