توانمندسازی صنایع کوچک بروجرد نیازمند حمایت دولت | اتاق خبر
کد خبر: 362662
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1395 - 02:42
براساس آمارها درصد بالایی از واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد را صنایع کوچک تشکیل می دهند که توانمندسازی آنها نیازمند حمایت دولت است.

اتاق خبر:نقش واحدهای صنعتی و تولیدی در اقتصاد و ایجاد اشتغال بر کسی پوشیده نیست و خوشبختانه ایران به برکت پیروزی انقلاب اسلامی در تولید بسیاری از کالاها به خودکفایی رسیده است و علاوه بر نیاز داخلی نیاز اغلب کشورها را نیز تامین می کند.
واحدهای بزرگ صنعتی کشور با برخورداری از فناوری روز دنیا توانسته اند کالاهای سرمایه ای تولید و به عنوان برندی معتبر در داخل و خارج از کشور عرضه کنند.
در این میان، صنایع کوچک که 92 درصد از کل صنایع کشور را شامل می شوند نیز سهم گسترده ای از تولید را به خود اختصاص داده و با پراکندگی در استان های مختلف توانسته اند در ایجاد اشتغال و بکارگیری نیروهای بومی درخشش خوبی داشته باشند.
صنایع کوچک شهرستان بروجرد نیز در سال های گذشته با تولید کالاهای ضروری استان و کشور نقش مهمی در چرخه اقتصادی ایفا کرده اند.
به نظر می رسد صاحبان صنایع کوچک بروجرد آنچنان که باید در زمینه تبلیغ تولیدات خود در بروجرد و استان کار جدی انجام نداده اند و یا عرصه برای نمایش این واحدها آنچنان فراهم نبوده است زیرا اغلب شهروندان بروجرد از تولید کالاهای مختلف توسط صنایع کوچک شهرستان بی اطلاع هستند.
بروجرد اکنون در زمینه تولید مواد غذایی حرفی برای گفتن دارد ولی این تولیدات به دلیل تبلیغات ضعیف، عرضه نشدن در فروشگاه های شهر، شرکت نکردن در نمایشگاه های فصلی و مواردی دیگر در شهرستان ناشناخته است در حالیکه محصولات با کیفیت آنها در ویترین فروشگاه های استان های بزرگ خودنمایی می کنند.
آنچه به نظر می رسد معرفی صنایع کوچک و رفع مشکلات این واحدها به منظور توانمندسازی و استفاده از ظرفیت های این صنایع است زیرا بخش عمده ای از اشتغال و تولید کشور مربوط به این واحدها می باشد.
یکی از کارشناسان حوزه صنعت در بروجرد گفت: وضعیت رکود همراه با تورم که چند سالی است اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده، منجر به کاهش سرمایه گذاری و افزایش نرخ بیکاری در منطقه شده است.
عبدالعظیم میرزایی افزود: اگرچه دولت یازدهم در مهار تورم موفقیت هایی بدست آورده ولی این موفقیت ها کافی نیست و وضعیت رکود باعث فلج شدن بازار فروش محصولات صنعتی شده است.
به گفته وی اشباع بازار از کالاهای قاچاق باعث شده تا اغلب صنایع کوچک محصولات خود را در انبار دپو و ظرفیت تولید و تعداد کارگران را کم کنند و درنهایت تولید را متوقف سازند.
وی به نقش مسایل سیاسی و جناحی در حوزه صنعت و تولید اشاره کرد و گفت: عامل اصلی رکود اقتصادی کشور، مسائل سیاسی است و به جرات می توان گفت که وفاق و همدلی گروه ها و جناح های سیاسی کشور به دور از فرصت طلبی تنها راه نجات کشور و رفع رکود اقتصادی است، در غیراین صورت قفل بازار تا سال های آینده باز نمی شود.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: واحدهایی که بیشتر از 100 نیروی انسانی در اختیار دارند جزو واحدهای بزرگ تلقی می شوند و بقیه جزو واحدهای کوچک و متوسط می باشند.
محمدرضا علوی زاده افزود: با توجه به مشکلات ناشی از تحریم ها و مسائل اقتصادی، تعدادی از واحدهای صنعتی بروجرد اقدام به تعدیل نیرو کردند.
وی گفت: هم اکنون هفت واحد داروسازی اکسیر، داروسازی فارمد پارس(داملران)، سیم لاکی، زاگرس پوش، زاگرس خودرو، کاشی جم و نساجی بروجرد جزو واحدهای بزرگ شهرستان بروجرد می باشند.
وی با اشاره به وجود 460 واحد صنعتی در بروجرد و نیمه فعال و غیرفعال بودن حدود 40 درصد از این واحدها افزود: بخش عمده ای از واحدهای صنعتی بروجرد را واحدهای کوچک تشکیل می دهند که 50 تا 60 درصد آنها به سمت بحرانی شدن پیش می روند.
به گفته وی این واحدها علاوه بر بدهی ها و معوقات بانکی، بدهی بالایی به دستگاه های خدماتی مانند شرکت گاز و برق، مالیات و تامین اجتماعی دارند.
علوی زاده افزود: دولت می تواند با پرداخت تسهیلات بانکی به صنایع کوچک که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه و تولید ملی دارند، از آنها حمایت کند.
وی اضافه کرد: صنایع کوچک شهرستان بروجرد نیز برای ادامه فعالیت و ورود به بازارهای بزرگتر باید بر کیفیت تولیدات، بسته بندی و افزایش دانش و فناوری خود تجدید نظر کنند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: هم اکنون تعدادی از صنایع کوچک شهرستان با ارتقای کیفیت محصولات توانسته اند خود را به نقطه صادراتی برسانند که شرکت هارد پیچ(تولید کننده انواع میخ و پیچ فولادی)، شرکت پایدار سبز(تولید انواع لوله و اتصالات پلی پروپیلن)، شوکا زاگرس(تولید کننده انواع ظروف پلاستیکی)، صبا ظرف آسیا(تولید کننده انواع ظروف تفلون) از جمله این واحدها هستند.
وی افزود: شهرستان بروجرد از نظر تولید محصولات بهداشتی و آرایشی با کیفیت نیز حرفی برای گفتن دارد که واحدهای فعال در این بخش نیز باید به رقابتی نمودن محصولات خود به ارتقای کیفیت و جلب رضایت مشتریان فکر کنند.
به گفته وی در حال حاضر یک شرکت تولیدی بروجرد که جزو صنایع کوچک محسوب می شود و در زمینه تولید محصولات آرایشی، بهداشتی و شوینده و تولید انواع صابون، شامپو، خمیر دندان و دهان شویه فعالیت دارد خود را به نقطه صادرات رسانده است.
وی با اشاره به ظرفیت بالای شهرستان بروجرد در تولید سنگ اظهار کرد: هم اکنون سه واحد سنگبری بروجرد در زمینه تولید سنگ صادراتی فعالیت دارند.
وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های خوبی که صنایع کوچک شهرستان دارند، با ارایه تسهیلات و حمایت های دولتی می توان از رکود این واحدها جلوگیری کرد زیرا هر کدام از این واحدها می توانند نقش مهمی در تامین نیاز کشور و تولید ملی داشته باشند.
علوی زاده ایجاد گمرک در بروجرد را نیاز حوزه صنعت و صادرات این شهرستان دانست و گفت: به دلیل نبود گمرک، صنایع کوچک شهرستان تولیدات خود را از مبادی مختلف و با واسطه ها به خارج از کشور صادر می کنند بنابراین آمار دقیقی از میزان صادرات این واحدها در دست نیست.
وی افزود: براساس پیگیری های انجام شده، موافقت برای تاسیس واحد گمرک شهرستان بروجرد اخذ شده و امید است با جانمایی و انجام مراحل قانونی به زودی شاهد گشایش این واحد باشیم.
به گفته وی با ایجاد گمرک در بروجرد از خروج کالاهای صادراتی توسط دلالان جلوگیری و آمار صادرات به روز و دقیق می شود و سود صادرات مستقیم به خود تولید کننده بر می گردد.
وی درباره واحدهای بزرگ صنعتی بروجرد گفت: این واحدها علاوه بر مشکلات یاد شده با مشکل تامین مواد اولیه نیز مواجه هستند.
وی افزود: با بررسی کارشناسان برای هریک از هفت واحد بزرگ شهرستان بروجرد، اعتباراتی در قالب تسهیلات، پیش بینی شده است که این اعتبارات به دلیل رقم بالا به ستاد تسهیلات کشوری اعلام شده اند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد اظهار کرد: 500 میلیارد ریال برای نساجی، 300 میلیارد ریال برای هر یک از واحدهای داروسازی اکسیر، داملران، سامان کاشی، زاگرس خودرو و سیم لاکی و 100 میلیارد ریال اعتبار برای کاشی جم در نظر گرفته شده است.
وی افزود: براساس آخرین اخبار، رقم پیشنهادی برای نساجی بروجرد بررسی شده و سایر واحدها نیز در حال بررسی است.
در حال حاضر بیش از 35 درصد از صنایع استان لرستان در شهرستان بروجرد واقع شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید